Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петър Витанов: Натискът за РСМ е контрапродуктивен, ще създаде антиевропейски настроения

Единствено България, вземайки идеологическо решение за газа, нямаше подготвен план Б, смята евродепутатът

Петър Витанов
Снимка: БНР

Българските евродепутати са гласували против текст в годишен доклад на Европейския парламент, който е неизгоден за българската позиция за Северна Македония, но текстът е получил голяма подкрепа. Докладът призовава за незабавно начало на преговорите със Северна Македония и Албания за присъединяване към Европейския съюз.

"Намери място крайно неизгоден за българската позиция текст – че двустранните спорове трябва да бъдат решавани отделно от интеграционния процес", посочи в интервю за БНР евродепутатът Петър Витанов от Прогресивния алианс на социалистите и демократите. Той уточни, че всяка година се прави опит този текст да бъде вкаран.

"Досега винаги сме успявали било то чрез индивидуални разговори, било чрез общи усилия - да неутрализираме подобни искания. Този път, уви, този текст намери широка подкрепа от всички политически семейства. Така че това е още една форма на натиск."

"Този натиск е сам по себе си контрапродуктивен, защото българското общество ще остане с убеждението, че е притиснато и това ще създаде допълнителни антиевропейски настроения", заяви Петър Витанов в предаването "Преди всички".

Според евродепутата причина за промяната на нагласите е главно Украйна. Витанов разположи въпроса за членството на Северна Македония в контекста на европейската перспектива на Киев да получи европейска перспектива на фона на това, че страни от Западните Балкани чакат начало на преговорния процес от 15 години.

"И самите те ще си кажат - трябва да ни бомбардират държавата ли, за да ни допуснат."

Ако има отстъпление от позицията на България, дори ако премиерът реши да направи крачка в тази посока, това няма да намери подкрепа в парламента и ще доведе до падането на министър-председателя, смята Витанов. По думите му "българският контекст е много прост".

По думите му е трудно да се постигне пробив, когато и в двете общества, от двете страни на границата настроенията са изострени.

Решението на българското правителство по газовата криза е идеологическо и политическо, не икономическо, коментира още Петър Витанов.

"Включително Гърция е възприела подхода и предложението за плащане от страна на Москва. Другите държави си съхраняват договорите, няма спиране на газа. Полша взема руски газ по договора между Русия и Германия, на 10% по-ниска цена, отколкото полско-руския договор. Единствено България, вземайки това идеологическо решение, нямаше подготвен план Б."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кирил Дрезов: За Балканите Украйна беше по-приемлива като голям буфер между тях и Русия

В Центъра за европейски проучвания към колежа "Сейнт Антъни" в Оксфорд се проведе семинар на тема "Значимостта на войната в Украйна за Югоизточна Европа". Един от лекторите беше Кирил Дрезов - директор на Звеното за Югоизточна Европа в Университета Кийл. "В резултат на тази война виждаме едно продължение и даже изостряне на това традиционно..

публикувано на 21.12.24 в 08:41

Игор Жалоба: Украйна трябва да осъзнае необходимостта от присъединяването към ЕС

" Украйна като държава трябва да израсне до осъзнаване на необходимостта от това присъединяване, а не да очаква, че присъединяването към ЕС ще разреши вътрешните ни проблеми ".  Това заяви в интервю за БНР проф. Игор Жалоба - председател на организацията ПанЕвропа в Украйна и професор по история, който работи в Института по история към..

публикувано на 19.12.24 в 11:55

AI поставя пред много предизвикателства и адвокатите

Изкуственият интелект поставя пред много предизвикателства и адвокатите. В двете посоки - и за прилагането в практиката им, и заради появяващите се или липсващи регулации за използването му. Естония, Китай, Канада и САЩ използват изкуствен интелект в съдебните практики, припомнят футуристи. Международният съюз на адвокатите вече е изготвил..

публикувано на 19.12.24 в 09:00

Орязват средства за инвитро, отиват за земеделците

От Фондация "Искам бебе" алармираха, че с постановление се орязват средства от Фонда за инвитро процедури, като е предвидено те да се насочат към земеделските производители . По този повод от "Искам бебе" вчера бяха на среща със здравния министър д-р Галя Кондева.  "Това в никакъв случай не ни противопоставя на другата целева група, към която..

публикувано на 18.12.24 в 11:28

Вълкан Горанов: Българските деца олимпийци се открояват значително на европейската сцена

Изложбата "Фантастични умове", която представя успехите на България в международните олимпиади по природни науки за 2024 г., ще бъде открита днес в зоната за пристигане на Терминал 2 на Летище София .  "Идеята за изложбата е продължение на проекта "Моите будители", който показва различни успехи от образованието и културата", отбеляза пред БНР..

публикувано на 18.12.24 в 10:30

Катерина Василева и Анина Сантова с приз за "Журналист надежда"

За 13-а поредна година бяха раздадени журналистическите награди в конкурса "Валя Крушкина - журналистика за хората". Тазгодишните носителки на наградата за млад журналист - "Журналист надежда", на конкурса, отидоха при Катерина Василева от "Свободна Европа" и Анина Сантова от "Капитал". В интервю за предаването "Преди всички" Катерина Василева..

публикувано на 17.12.24 в 10:20