Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сградата е строена изцяло от шипченци като дом-паметник

Необходими са още средства за възстановяването на читалище "Светлина" в Шипка

Пътуващата благотворителна изложба може да се види в района на Ларгото в София до 27 май

Снимка: БГНЕС

Благотворителната изложба "Светлина за Шипка" за възстановяване на читалището в град Шипка продължава до 27 май на Ларгото в София. Средствата са необходими за цялостно възстановяване на емблематичната сграда на читалище "Светлина", която е паметник на културата. Вече е проведен укрепителен ремонт, извършен от Община Казанлък с помощта на Министерството на културата, но той не е достатъчен.

Читалището през 2018 г. Снимка: БГНЕС

"Ремонтът е предвиден в три етапа. Първият етап е минал. Успяха да подменят покрива и да заздравят носещите конструкции. Ние поехме инициатива за събиране на средства за третия етап – за реставриране на сградата", поясни в предаването "Хоризонт до обед" Деница Стефанова от читалище "Светлина".

Изложбата е пътуваща. От Пловдив идва в София, предстои да посети Стрелча и Стара Загора. Включва 54 живописни творби на художници от цялата страна.

"Засега средствата са малко. Събрали сме около 400 лева в Пловдив. При откриването на изложбата в Ларгото бяха събрани 860 лева. Очаква са средствата да са повече. Оставихме дарителска каса там", уточни Стефанова.

Дарителска кампания е имало и преди десетилетия, разказа Деница Стефанова.

Така е изглеждала сградата на читалището през 2018 г. Снимка: БГНЕС

Сградата е строена изцяло от шипченци, а идеята датира от 1912 година. В София е действал инициативен комитет "Шипка", в който са участвали шипченци в столицата.

"Събират пари, вълна, розово масло – кой каквото може да даде. 1927 година парите ги даряват за читалищен дом-паметник. Идеята им е била да не бъде обикновена сграда, да бъде освен просветен център място за памет. Всяко едно семейство в Шипка участва с доброволен труд и с дарения."

Повече чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Без сценарий - околоселските пътешествия на Десислав Лафчиев

"Идеята се зароди още във Факултета по журналистика. Тази тема със селата открай време ми е доста интересна. Исках да направя поредица за българските села ." Така обясни своята страст по околоселските пътешествия журналистът Десислав Лафчиев в интервю за БНР. " Без никакъв сценарий да тръгнеш към случайно село , без да знаеш какво ще..

публикувано на 15.07.24 в 11:09

Пътуване във времето с калоферската дантела и традиции, подчинени на род, Родина и роден край

"Аз като калоферец имам много причини да се гордея освен със славното историческо минало на града, но и с настоящето на града", каза за БНР Наньо Чолпанов от Народно читалище "Христо Ботев" - Калофер. Със стихове на Ботев и Яворов започна разговорът с Чолпанов, за който Калофер и България са раят на Земята . "Тук имаме уникална природа -..

публикувано на 15.07.24 в 11:08

Етнология на спорта "като истинския живот" - всичко, навсякъде, наведнъж

Европейското първенство по футбол и "Копа Америка" белязаха лятото на 2024 г., но истинската любов към царя на спортовете не се побира в календара и статистиката от големите първенства . Същността ѝ личи в селския и аматьорски "ритнитоп" , както са се изразявали в зората на играта по нашите земи, но и в очаквани и неочаквани..

публикувано на 14.07.24 в 19:24
Софийската синагога

Улица в Тел Авив ще носи името на главния равин на България Ашер Хананел

Тел Авив е един от най-бързо развиващите се градове в света. Уличка в Източната част  на града, която досега носеше само номер, вече е наречена на основателя на Еврейския исторически институт в София, сега част от Института по Балканистика при БАН, Ашер Хананел. Той е бил и главен равин на България по време на Втората световна война. В своето слово..

публикувано на 14.07.24 в 06:05

Как живеят хората в украинското българско село Камчик?

19-та световна среща на българските медии, организирана от БТА, отведе журналистите в украинското българско село Камчик. Как живеят хората там и как пазят в сърцата си вече близо 200 години България? Валентина Кашчи - единствената учителка по български език във Всеукраинския център за българска култура  Отзвук от 19-та Световна среща на..

публикувано на 13.07.24 в 07:15
Гергана Василева Румен Иванов

Гергана Василева - маратонецът с множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите

Гергана Василева е маратонец множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите.  От 15 години Гергана Василева живее с диагнозата множествена склероза, но болестта не й пречи да бъде маратонец, колоездач, съпруга, майка и журналист. Нито за миг тя не се отказва да  живее пълноценно. Предстоят й 6 маратона, на 6 континента заедно с Румен..

публикувано на 10.07.24 в 17:33
Милена Кирниколова

Милена Кирниколова - гост в "Горещо сърце" за победите в Шотокан карате-до за 2024 година

Милена Кирниколова е известен инструктор по карате в Плевен. Нейните възпитаници непрекъснато печелят престижни отличия. Тя е гост в "Горещо сърце" по "Хоризонт". Истинска гордост са победите на световното първенство по карате в японската столица Токио.  Самата Кирниколова завоюва бронз при ветераните в родината на този спорт.  Тя е изключителен..

публикувано на 08.07.24 в 10:37