"Ремонтът е предвиден в три етапа. Първият етап е минал. Успяха да подменят покрива и да заздравят носещите конструкции. Ние поехме инициатива за събиране на средства за третия етап – за реставриране на сградата", поясни в предаването "Хоризонт до обед" Деница Стефанова от читалище "Светлина".
Изложбата е пътуваща. От Пловдив идва в София, предстои да посети Стрелча и Стара Загора. Включва 54 живописни творби на художници от цялата страна.
"Засега средствата са малко. Събрали сме около 400 лева в Пловдив. При откриването на изложбата в Ларгото бяха събрани 860 лева. Очаква са средствата да са повече. Оставихме дарителска каса там", уточни Стефанова.
Дарителска кампания е имало и преди десетилетия, разказа Деница Стефанова.
Сградата е строена изцяло от шипченци, а идеята датира от 1912 година. В София е действал инициативен комитет "Шипка", в който са участвали шипченци в столицата.
"Събират пари, вълна, розово масло – кой каквото може да даде. 1927 година парите ги даряват за читалищен дом-паметник. Идеята им е била да не бъде обикновена сграда, да бъде освен просветен център място за памет. Всяко едно семейство в Шипка участва с доброволен труд и с дарения."
Повече чуйте в звуковия файл.
Президентската инициатива „Подкрепи една мечта“ помага на младежи, отгледани в социални институции да си намерят работа след като завършат училище или да продължат обучението си в университет или професионален колеж. Всяка година Администрацията на президента организира и дарителска кампания, а през есента се отпуска еднократна стипендия..
Учените се питат дали това е пътят към Атлантида, дали пък наистина не е пътят на Дороти, признават колко е странна и необичайна гледката и заключават – въпреки че са под водите на Хаваи, се чувстват като археолози на Везувий. Най-вероятно идеалните 90-градусови пукнатини, които изключително много приличат на павета, са се образували от..
"Приключенията започнаха преди повече от 30 години. Бяхме много млади, с деца и решихме да си потърсим щастието. Животът и тогава не беше труден, но решихме, че имаме сили и искаме да видим какво друго можем да постигнем в света. Пътят ни отведе към САЩ и там успяхме да се реализираме в професията си и да отгледаме децата си, родени в..
"Най-интересната част от историята е в малкия разказ, в личния разказ, в тази моментна фотография на епохата, написана с думи, която дава на читателя и на изследователя изключителен контекст, от който той разбира много повече. Разбира начина на живот, степента на цивилизованост, проникването на европейското и на културата в другия край на континента"...
Гост в рубриката "Горещи сърца" е художникът Михаела Пъдева. Фамилията е наследила от пра-дядо й, който от чирак в ковачница става занаятчия и дори депутат във Великото народно събрание. "Този, който е дал това име - Пъдева, с което не е лесно сам да свикнеш, защото е малко майтапско, е следния: Един пра-дядо, който бил мъничък сирак,..
"Тя е подводен модел, активист и има различни каузи. Има много красиви видеа как плува в океани с китове и акули. Гмурка се до потопени кораби. Може би това ми е останало най-ярко като образ в главата. Първия път, в който установих, че човешко същество може да се преобрази в русалка, са точно тези видеа. Това си остава и моя мечта – в някакъв..
Със затопляне на времето се засилва и миграционният натиск по българо-турската граница . В страната ни влизат нелегално групи от по 20-30 млади мъже от Афганистан, Ирак, Мароко, Тунис, Алжир и Сирия. Жителите на пограничните села се срещат с пришълците ежедневно, дават им храна, вода и дрехи. Странджанското село Богданово е на 5..
" Андрей Фурсов дава проверени факти . Структурите, за които той говори, ако ги нямаше, самата общност щеше да ги измисли. Такива структури възникват..
" Страшно е, когато кажа нещо различно, хората казват "ти си платена" . Това е антидемокрация. Най-твърдящите - че са най-демократични и..
"Министерският съвет одобри постановление за повишаване на разходите за заплати в системата на Министерството на отбраната до 100 млн. лева . Парите..