Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Масова практика е камиони да преминават границата без фитосанитарен контрол, твърди Георги Василев

Бизнесмен: "Капитан Андреево" олицетворява мечтата на българите за Солунската митница

"Фирмата "Евролаб" мами целия български народ и цялата европейска общност"

Снимка: архив

"Капитан Андреево" олицетворява мечтата на българите от времето на Солунската митница и не само. Това каза в интервю за БНР Георги Василев, организационен секретар на Асоциация "Български пипер".

Той коментира темата за контрола на ГКПП "Капитан Андреево" след започналите проверки на граничния пункт.

Масова практика е камиони да преминават границата без фитосанитарен контрол, твърди Василев. Той даде пример с негов камион, който е бил върнат от Ямбол обратно на "Капитан Андреево" заради неосъществен контрол от фирма "Евролаб".

"И на всичкото отгоре ме накараха да платя в брой. Аз исках да платя по банков път. Нека всички ваши слушатели си направят извода кой събира милиарди в брой."

Василев изрази мнение, че "фирмата "Евролаб" мами целия български народ и цялата европейска общност".

"Всеки тир, в зависимост от товара, преминава през различни перипетии, но технологията на крадене е ясна", коментира Георги Василев в предаването "Преди всички". Той описа конкретни действия на граничния пункт и посочи, че се начисляват многократно по-големи такси за услуги, например за товаро-разтоварни дейности.

"Трябва да струва 30 лева, а те вземат 600 лева. Гледа тавана, измисля колко иска да спечели и пише. Това е."

Снимка: БГНЕС

Получава се хвърчащ документ и се плаща само и единствено в брой, подчерта Василев.

Според него други пари се искат за неосъществени услуги, "които се изписват във фактурата, а не се извършват".

"Взема ти парите в брой, въобще не отваря камиона, а пише, че извършва товаро-разтоварни дейности, че е изследвал микробиология, тежки метали, пестициди, че е извършвал оглед. Аз имам фактура, на която пише – оглед на стоката: 480 лева."

Василев уточни, че е подавал сигнали "навсякъде, включително на Кьовеши, на главния прокурор", но без резултат.

Според него нерегламентираните практики на граничния пункт с Турция са от 2012 г.

Чуйте цялото интервю в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 милиона деца под 5-годишна възраст страдат от недохранване, сочи доклад

Милиони деца по света продължават да страдат от недохранване. Това сочи доклад по темата на УНИЦЕФ, Световната здравна организация и Световната банка, публикуван тази седмица.  Над 150 милиона деца по света под 5-годишна възраст имат проблеми със спиране на растежа заради недохранване, сочат данните в доклада, който обхваща периода от 2000 до 2024 г...

публикувано на 27.07.25 в 05:27
Полина Паунова

Полина Паунова: Нe Бойко Борисов, а Делян Пеевски вече е централната фигура в българския политически живот

„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и законодателната програма, която сме обещали, са одобрени и не подлежат на ревизия, което ще рече, че откажем ли се като държава от Комисията за противодействието на корупцията (КПК), няма да сме..

публикувано на 26.07.25 в 16:03
Алесандро Джованини

Алесандро Джованини от ЕЦБ: Цифровото евро няма да отнема права на гражданите

Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..

публикувано на 25.07.25 в 06:50

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41