Умеем ли да разбираме проблемите на децата днес? Все повече родители търсят помощ от психолози, защото техните деца, забили поглед в телефоните си, се отдалечават от тях.
Технологиите са променили начина на общуване между деца и родители, смята доц. Анелия Рангелова, психолог и преподавател в Педагогическия колеж в Плевен:
"Уменията на децата днес са свързани със сложно съчетаване между IT технологиите и живия контакт, който е ощетен. ... Именно тези технологии позволиха на децата по време на пандемията да запазят контактите помежду си. Има една много сериозна грешка в част от родителите - пресиленото демонизиране на ролята на IT технологиите като нещо опасно за децата и те се опитват да ги лишат от тази среда, която е естествена за тях. Тогава има голям риск тези деца да бъдат изолирани от връстниците си. Да се затворят и тяхната социализация да пострада".
По думите на психолога е важна "дозата", в която ще се позволи на децата да използват различни технологични инструменти:
"IT технологиите се нуждаят не от забрана, а от контрол. Дигиталните умения на децата трябва да се развиват целенасочено. ... Технологиите не пречат децата да бъдат обучавани в различни форми на ефективно общуване, свързани най-вече с работа в екип".
Доц. Анелия Рангелова подчерта, че информацията, която децата получават през технологичните устройства, може да бъде обработена, когато детето е научено да мисли критично, да сравнява и да взема решения.
"Детето трябва да усеща, че родителите се интересуват от неговия виртуален живот. Трябва да разберат какво преживява детето във виртуалния свят и как този свят да бъде свързан с реалния. И двата варианта са неприемливи - заместване на реалното общуване с виртуално такова или пълната изолация на детето от съвременните методи и технологии, които дават реална възможност да се свързваш с целия свят. Проблемът е в присъствието на родителите в този сложен процес на съчетаване на виртуалното с реалното".
Психологът сподели наблюдения от практиката си и посочи, че в голяма част от случаите проблемни са родителите, които осигуряват на децата си всичко, но подценяват общуването с тях и най-вече не изслушват своите деца:
"Проблемите на децата са породени от емоционалната отхвърленост. ... Те трябва да се научат да разбират света на децата, а не да очакват от децата да разбират света на възрастните".
Да влезем в света на децата, но не с взлом, а с любов, призова доц. Анелия Рангелова.
Репортаж на Латинка Светозарова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Сърбия се намира в извънредно положение и без да е обявено . Това каза пред БНР журналистката Ели Юрукова, която от години живее в Белград. "Сърбите казват, че са в извънредно положение, защото президентът Александър Вучич непрекъснато прави изявления по телевизиите, по два-три пъти на ден говори по всички телевизионни канали. Какво означава това?..
Какво се случва след масово подадените жалби заради липсата на ток в Ловешко по празниците? Служебното правителство отпусна 2 милиона лева за компенсации за потърпевшите от липсата на електричество в цялата страна. Нова година на свещи. В Ловешко се надяват през 2025-а да имат ток В Ловешко масово подават жалби в центровете на..
Пожелание към БНР отправи и диригентът на вокален ансамбъл "Езерец" Илиян Юручки в Благоевград и секретар на народно читалище "Никола Вапцаров - 1866-та. Още по темата слушайте в звуковите файлове.
По българска традиция на 14 февруари отбелязваме Деня на лозарите и винарите -Трифон Зарезан, а в католическия свят на тази дата се празнува Денят на влюбените – Свети Валентин. Макар че Свети Валентин не е типично български празник, той е повод за много хора да изразят с романтичен жест обичта и признателността си към любим човек. Много двойки..
На мирен протест пред МОСВ противници на добива на злато в района на Своге ще изразят своята позиция и ще подкрепят свои съмишленици от Сливен, които ще протестират по казуса с Природен парк "Сините камъни". Арх. Слава Савова за казуса "Сините камъни": Има риск публична държавна собственост да се превърне в частна " Повсеместно в България..
Председателят на Комисията за защита на потребителите Мария Филипова ще обжалва съдебно решение за увеличените такси на мобилните оператори. Административният съд в София отмени заповеди на Филипова, с която тя се опита да спре увеличенията при два от операторите. Не отговаря на истината, че новите цени са окончателно потвърдени, пишат от..
Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" повдигна отново темата за т.нар. оценка "дисциплина" и въвеждането на по-сериозни санкции, касаещи поведението на учениците. Юлиян Петров, КТ "Подкрепа": Оценката за възпитание не е наказание Има деца, които смятат, че могат да правят всичко и всичко е разрешено и идват лошите наказания на живия..
Ако те решат с фалшиви данни да ни вкарат в еврозоната, ние ще ги подпалим . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...
Данъчните закони ще бъдат преработени и бюджетът ще бъде преработен . Това заяви пред БНР Делян Добрев, председател на Комисията по бюджет и финанси в..
Всяка партия има определени цели и докладът за влизане в еврозоната може да бъде изискан, когато държавата отговаря на изискванията, в момента не..