Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Делян Тодоров, Младежки театър: От есента ще има по-богат модел за привличане на младежки аудитории

Защо няма единна политика за достъп на ученици и студенти до културната сцена?

Диана Андреева: Ученическата аудитория е инвестиция в бъдещето

Снимка: Радио Видин

Защо няма единна политика за билети с отстъпки за учащи в театрите? Имат ли децата и младите хора по-благоприятен достъп до култура?

"Отиваме на балет. Цената на билета, който съм закупила, тъй като съм избрала по-добро място, е 40 лева на човек."

"Повечето ученици нямаме личен доход - родителите, ако ни купят тези билети."

"Ходя на театър, само че не се възползвам от намаление за ученици, аз и не знам дали има – дали в някой определен театър имат или нямат. Мисля, че не са скъпи билетите."

"Младите хора със сигурност ще се стимулират повече с по-ниски цени на билетите. Ще имат по-голям интерес да посещават. Много млади хора биха ходили на театър, когато билетите са с по-ниско цена."

Така виждат достъпа до театралното изкуство някои от софийските ученици, посещаващи спектакли на столична сцена.

В някои театри и за някои постановки има намаление за ученици, студенти и пенсионери, сочи проверката на БНР. 

Стефан Мавродиев, Марин Янев и Доси Досев в постановка на Младежкия театър

"Има спектакли, които са основно насочени към млади хора и се опитваме да предлагаме цена, която да позволява на максимално много млади хора да идват на театър. Работим с колеги от училища, организирани групи. Предлагаме изключително много намаления по принцип", разказа в предаването "Хоризонт до обед" Делян Тодоров, заместник-директорът на Младежкия театър в София.

Новото ръководство на театъра прави анализ и от есента ще има нови идеи в тази насока, увери той. Амбицията е театърът да се превърне в по-социално място отвъд стандартния вечерен часови пояс.

"Нашата репертоарна политика е обвързана с ориентиране на линията на театъра към детските и младежките аудитории и публики. Работим здраво, за да можем от есента да представим още по-богат и пълен модел за привличане на младежки аудитории."

Ученическата, студентската аудитория би следвало да бъде приоритет – политика, за която 33 години говорим, че отсъства, коментира пред БНР Диана Андреева от Обсерваторията за икономика на културата. По думите ѝ учениците и студентите трябва да се интегрират не само към сценичните изкуства, но и към всички други културни дейности с необходимата отстъпка.

"В редица европейски държави практиката от години е въвеждането на културен чек – пропуск за достъп до културни дейности, в това число и сценични изкуства."

Ученическата аудитория е инвестиция в бъдещето, подчерта Андреева.

"Важно е да има единна политика, още повече че това е социален и образователен елемент на културата. Не трябва да се забравя връзката между култура и образование."

Повече по темата слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

20 години в очакване на закон за доброволчеството

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" едва 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности - близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. Мария Тончина:..

публикувано на 02.10.24 в 07:14

Бягане в подкрепа на незрящи хора ще се проведе за седма година в София

Благотворително бягане в подкрепа на трудноподвижни или незрящи хора ще се проведе тази вечер в София.  Организатор на събитието "Светулки RUN" е Софийски планински клуб и началото му е край езерото Ариана в Борисова градина. Информация за инициативата можете да немарите и във "Фейсбук" . Регистрацията започва в 19 часа, а самото бягане - от 20 часа...

публикувано на 01.10.24 в 05:08

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00
Петко Стоев

Петко Стоев за ролята на технологиите в съвременния свят

За ролята на технологиите в съвременния свят има много какво да се каже. Те стават все по-важна част от нашето ежедневие.  "В момента технологиите се развиват като симбиоза между човека и иновацията , защото винаги целта е технологията да помага на човека да се справя по-добре, да работи по-комфортно, по-удобно, каза за "Нощен Хоризонт"..

публикувано на 26.09.24 в 15:11
 Владислав Николов

На 28 септември във Варна ще се проведе 11-то събитие за събиране на капачки

"Ние никога не сме си мислили, че ще превземем по такъм сърцат начин хората, идеята ни беше да направим нещо от себе си, което да бъде чисто, същевременно полезно, каза за БНР Владислав Николов, създателят на първата в България благотворителна кампания за събиране на капачки в помощ на недоносени бебета "Аз Вярвам и Помагам" .  Всичко започва през..

публикувано на 26.09.24 в 11:45

Студенти от Стопанския факултет на СУ, доброволци и общинари обновиха подлеза на спирка „жк. Изток“

Мръсен, тъмен и издраскан, сборно място на футболни агитки – така доскоро е изглеждал подлеза под бул. "Цариградско шосе" в близост до кръговото на четвърти километър. Случайни минувачи разказват, че подлезът от години е оставен без поддръжка. „Беше ужасно мръсен, всичко беше нарисувано“, каза случен минувач. „Не съм минавала много често..

публикувано на 25.09.24 в 12:02