Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Запълнени са 38% от капацитета на ДАБ за настаняване на бежанци

В центъра за бежанци в Харманли вечерят с леща и вафла

Сирийка вдовица с 4 деца чака статут от 9 месеца

Снимка: Дора Атанасова

Парламентарната комисия за контрол над службите за сигурност проведе вчера изнесено заседание в Харманли, където се намира регистрационно-приемателен център от отворен тип. Днес народните представители продължават работата си, като ще посетят оградата на българо-турската граница. През ноември миналата година служебното правителство отпусна 5 милиона лева за ремонт на съоръжението.

По-късно депутатите ще бъдат и в тристранния контактен център в Свиленград, който е изграден, за да подпомага усилията на службите за справяне с бежанския проблем.

38% от капацитета за настаняване на Държавната агенция за бежанците към този момент е запълнен. Общо настанените са 1575 души, поясни заместник-председателят на ДАБ Димитър Киров.

В центровете обаче не могат да бъдат настанявани украинци, защото помещенията са само за чужденци, чиято процедура по закрила не е приключила.

В регистрационно-приемателния център в Харманли пребивават предимно сирийци, очакващи статут.

Кандидатства се по оперативни програми, за да може с европейски средства да бъде обновена базата, посочи още Димитър Киров. Той допълни, че през летния сезон миграционният натиск нараства.

43-годишната сирийка Зейнаб, вдовица с четири деца, се оплаква, че вече месеци чака статут.

"Нямаме средства, нямаме дрехи. Избягах от войната, за да намеря сигурност. Търся тук бъдеще на децата. От 9 месеца чакам, а нямам статут. Искам децата ми да продължат да учат и да живеят спокойно".

Десислава Атанасова в регистрационно-приемателния център в Харманли

"Една брутна заплата е около 1100 лева – на експерт, който провежда първоначалните интервюта. От около две години или три не са увеличавани възнагражденията, което води до риска за много голямо текучество на персонал, на служители", уточни председателят на ПГ на ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова, която е и председател на комисията за контрол над службите за сигурност.

Според Атанасова трябва да се подсили и медицинското обслужване.

"Храноденът е 5 лева. Менюто за тази вечер е супа леща и вафла."

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

Снимки: Дора Атанасова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Географски рекорди и невероятни факти за планетата на Фестивала на науката

ХІV Софийски фестивал на науката е към своя край, но в последния му ден можете да се удивите на каква възхитителна планета живеем с презентацията на гл. ас. д-р Калоян Цветков от СУ "Св. Климент Охридски" . Калоян се включва във фестивала за първи път, инак е изпечен географ, пътешественик и преподавател. В "Изотопия" той разкри в аванс..

публикувано на 12.05.24 в 14:53

Николай Петков представя българския път към Еверест

; Кения (5199 м), по премиерен „Български път“ по южната стена на Батиан, от 7-а категория (UIAA), 18 – 20 декември 1991 г., заедно с Иван Масларов; Уаскаран (6768 м), Кордилера Бланка, Анди, през 1996 г., заедно с Кирил Тафраджийски и Господин Господинов; Транго Тауър (6257 м), или Безименната кула в Каракорум по Словенския маршрут през 1998 г.,..

публикувано на 12.05.24 в 06:00

Музеите в Израел отвориха безплатно врати за посетителите

45 години хиляди музеи по света вземат участие в инициативата „нощ или ден на музеите“. Винаги е през май и „хранителите на световната култура„ отварят безплатно врати за милиони посетители, които обичат да скитат из галериите им или за пръв път прекрачват прага им. В края на изминалата седмица бе „Денят на музеите в Израел“ (тази година е..

обновено на 12.05.24 в 04:59
Андрей Арнаудов

Андрей Арнаудов: Няма тема, по-важна от демографията!

Потенциалът от българи в чужбина, които могат да се върнат в страната, е огромен. Това заяви в интервю за БНР Андрей Арнаудов, създател на платформата "Bulgaria wants you"/"България те иска". 81% от българите, живеещи в Берлин, обмислят завръщане в страната – сочат резултатите от онлайн анкета, проведена на кариерен форум там през..

публикувано на 09.05.24 в 09:51
Снежана Тодорова

Снежана Тодорова: И до днес наш девиз е този на Йосиф Хербст - "Никому в угода, на никому напук"

През последните 130 години организираното журналистическо движение в България е преживяло множество промени и предизвикателства, но някои от основните въпроси, които вълнуват журналистите и обществото, остават вечни и неделими. Дори и през годините на големи промени, въпросите за моралността и етиката в журналистиката, както и за справедливото..

публикувано на 08.05.24 в 13:38
Късноантична сграда

В археологическия подлез на Пловдив може да видите късноантичната сграда "Ирини"

Епископската базилика на късноантичния Филипопол вече трета година е един от най-посещаваните културно-исторически обекти в Пловдив, а уникалните мозайки от 4-6 век , разположени на две нива предизвикаха интереса и на прочутата Бетани Хюз – професор, историк, телевизионна и радиоводеща, автор на книги. Филмът от поредицата й "Съкровищата..

публикувано на 05.05.24 в 16:34

Димитър Димитров успя да съгради храм в село Искър

За Димитър Димитров ви разказахме за първи път преди три години. Тогава неговата мечта да съгради храм в родното плевенско село Искър беше в самото начало на реализирането. Днес градежът на параклиса „Света Параскева“ е към края си. Преди три години Димитър Димитров малко притеснен ни разказа за завета на дядо си  – да съгради храм в..

публикувано на 05.05.24 в 09:12