Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мартин Владимиров: Да не забравяме, че енергийната сигурност струва пари

Мартин Владимиров
Снимка: БГНЕС
"Диверсификацията, енергийната сигурност струва пари, да не забравяме". Това заяви в интервю за предаването "Неделя 150" на програма "Хоризонт" Мартин Владимиров, директор Програма "Енергетика и климат" в Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД):

"В момента не е нужно да купуваме руски газ директно от "Газпром“, за да постигаме цени, близки до тези, които получавахме по дългосрочния договор с руската компания. Разбира се, дългосрочният договор с "Газпром“ има клаузи, които позволяваха закупуване на природен газ при малко по-изгодни условия, отколкото да търсим този газ на свободния пазар. Няма безплатен обяд, тъй като и правителството, и предишните правителства не са си свършили работата да осигурят пълна диверсификация на източниците през последните десет години. Когато трябва да правим нещата в последния момент, цената за това усилие не е ниска, но това не означава да се върнем към старата практика – Русия да използва енергийните доставки за политическо влияние, дори когато това означава да заплащаме една идея (разликата е от порядъка на 10% по-ниски цени на природния газ) по-ниски цени с това да си заплащаме по много по-скъп начин за други неща".

Директорът на Програма "Енергетика и климат" в Центъра за изследване на демокрацията изрази притеснение относно доставките на природен газ, които България ще получава през юли и октомври:

"За юни месец сме осигурени, но юли ще стане по-сложно, защото гръцките компании трудно ще могат да препродават излишъци на природен газ, тъй като потреблението в Гърция нараства значително. Смятам, че ако тези споразумения за двата танкера през юни месец се материализират и се превърнат в едно дългосрочно споразумение, то ние можем да си решим за много по-дълго време проблемите. Голямата драма ще настъпи октомври месец, когато ако не сме успели да запълним газохранилището в Чирен до поне 70-80% от капацитета му, то тогава много по-трудно ще имаме маневриране от гледна точка цената й. Сигурността на доставките вероятно няма да бъде компрометирана, но цената може да се повиши значително, тъй като и търсенето ще нарасне, а тогава няма да можем да разчитаме на газохранилището, което в годините е помагало цената да не скача".

"Азерският газ, който в момента може би е една идея по-евтин от този по дългосрочното споразумение с "Газпром“, като цяло не е много изгоден договор", добави още Мартин Владимиров:

"Ние малко фетишизираме азерския газ като единственото решение. При сегашното състояние той е 100% индексиран при 25-годишен договор, което означава, че при сегашната цена на суровия петрол едва ли той ще е по-изгоден, отколкото доставките с втечнен природен газ по терминалите. Най-важното е завършването на интерконектора да е комбинирано със завършването на терминала в Александруполис, защото тогава наистина България може да се възползва от едни много по-сериозни стратегически количества втечнен природен газ".

Цялото интервю с Мартин Владимиров можете да чуете от звуковия файл.
По публикацията работи: Недит Георгиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

МОН публикува резултатите от външното оценяване след 7-и клас

Министерството на образованието и науката публикува резултатите от Националното външно оценяване в края на 7-и клас. Проверката става в системата на МОН  https://infopriem.mon.bg  с входящ номер и идентификационен код. Над 59 000 седмокласници на НВО по български език и литература На национално външно оценяване по български език и литература се..

публикувано на 01.07.24 в 14:14
Калоян Велчев

Калоян Велчев: Росен Желязков е най-приемливата фигура от ГЕРБ, за да се събере широка подкрепа

Росен Желязков е най-приемливата фигура от ГЕРБ, която може да събере най-широка подкрепа. Времето за търсене на подкрепа се съкращава, а публично договорено мнозинство няма. Този ход изглеждаше изненадващ и поставя в трудна позиция ГЕРБ, коментира пред БНР политологът Калоян Велчев. "С излъчването на надпартиен кабинет се търси..

публикувано на 01.07.24 в 14:11

75 надгробни плочи в гробищния парк на Нова Загора са разбити от малолетни

75 надгробни плочи в гробищния парк на Нова Загора са били разбити от малолетни в събота. По случая са задържани няколко момчета на възраст между 9 и 11 години , съобщиха от полицията в Сливен. Те са отведени в РУ-Нова Загора и с тях е проведена беседа в присъствието на инспектор от Детска педагогическа стая . Кореспондентът на БНР в Сливен..

публикувано на 01.07.24 в 14:07

Koнcтитyциoнният cъд отмени съдебната медиация

Koнcтитyциoнният cъд cпря т.нар. съдебна медиация. Това става в деня, от който трябваше да започне нейното практическо прилагане. След жалба на Висшия адвокатски съвет конституционните съдии обявиха за противоконституционни приетите от 49-ото Народно събрание законодателни промени, с които беше въведена мeдиaция за определена група гpaждaнcĸи..

публикувано на 01.07.24 в 13:58
Тони Николов

Тони Николов: Църковната дипломация променя отношенията

Изказванията на митрополита Даниил и служението му като патриарх са съвсем различни . Затова при интронизацията на патриарха му събличат митрополитските одежди и обличат нови, защото си в съвършено друга роля. Това променя . Това коментира пред БНР Тони Николов, философ и журналист, главен редактор на Портал "Култура". " Църковната дипломация..

публикувано на 01.07.24 в 13:42
Президентът Румен Радев

Президентът Радев е на работно посещение в Гърция

Президентът Румен Радев е на работно посещение в Република Гърция. В Атина държавният глава ще участва в откриването на 28-ата годишна кръгла маса на "The Economist". Тази година на форума ще се обсъждат задълбочаващите се геополитически конфликти, климатичните промени и глобалната икономика. Румен Радев ще има разговори с гръцкия..

публикувано на 01.07.24 в 13:37

Доц. Иво Янев: Патриарх Даниил показва, че има желание за дипломатично и обединително начало

Патриарх Даниил е изключителен монах, духовен човек, вярващ и като молитвеник на БПЦ ще ни изненада, в добрия смисъл на тази дума, и ще покаже добри грижи за БПЦ и за Софийската епархия. Това сподели в интервю пред БНР доц. д-р Иво Янев, зам.-декан на Богословския факултет на СУ "Св. Климент Охридски".  И призна, че също бил изненадан..

публикувано на 01.07.24 в 13:29