Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Богданов: Планът за детската гаранция не трябва да е лъскав, а да поставя най-сериозните проблеми

"Системата за закрилата на детето е в тежко състояние, нужна е промяна"

Георги Богданов
Снимка: Ани Петрова

"Повече от 6 години се застъпваме за това Европейският съюз да има инструмент, с който държавите, в които има най-бедни деца, да могат да използват финансов ресурс за най-уязвимите групи от тях, а в България те са много. Почти половината от детското население у нас страда от бедност и лишения. Има деца, които гладуват. Има сериозни проблеми с деца, които живеят в изключителна бедност".

Това каза пред БНР Георги Богданов от Националната мрежа за децата, която обединява над 130 организации в страната, във връзка с целта на европейската гаранция за децата, която започна с новия програмен период (2021 - 2027).

"Целта е да имаме нови политики и проекти, които да се финансират. Иска ни се държавата да изразходи тези средства по правилен начин. Държавата трябва да направи така, че не просто да дава пари на едни общини или държавни институции, а да помисли мъдро как може да инвестира средствата така, че те да стигнат до най-бедните деца. Това може да стане чрез гражданските организации, чрез читалищата или чрез групи, които са близо до такива деца".

В предаването "Преди всички" той посочи, че цялата отговорност пада върху Министерството на труда и социалната политика:

"От там е излъчен и координатор по детската гаранция. Това е зам.-министърът Иван Кръстев. Надяваме се той да съумее да напише хубав, но не лъскав план, който да поставя най-сериозните проблеми. И този план да бъде реалистичен. Той трябва да бъде готов до края на есента. Планът за детската гаранция трябва да бъде написан от всички ангажирани по темата".

Богданов подчерта, че системата за закрилата на детето е в тежко състояние и се налага тя да бъде променена:

"Трябва да има много ясно разписана рамка за това какъв тип програми и проекти, какъв тип ново законодателство са необходими. Трябва да имаме и стратегия за детето, за да имаме ясно разписан стратегически документ, който да гарантира правата на децата".

Общо 1638 деца и 1223 родители в уязвимо положение са обхванати в периода от април до декември 2021 г. от седем мобилни екипа за подкрепа на уязвими общности. Екипите са създадени в рамките на пилотния проект "Европейска гаранция за детето" в България, който се финансира от Европейската комисия и се изпълнява с подкрепата на УНИЦЕФ.

Над 200 деца от маргинализирани общности и в уязвима ситуация са получили достъп до образование и здравеопазване, а 320 родители  – достъп до социални помощи и други услуги.

За създаването на седемте мобилни екипа, работещи в рамките на проекта, миналата година са наети 22 допълнителни социални работници и сътрудници към Центровете за обществена подкрепа (ЦОП) и други социални услуги в седем пилотни общини – Бургас, Казанлък, Котел, Сливен, Средец, Стара Загора и Твърдица.

Интервюто с Георги Богданов можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Лозина Владимирова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Украинският парламент отмени заседанието си заради опасения от руско ракетно нападение

Украинският парламент отмени днешното си заседание заради опасения от възможно ново руско ракетно нападение.  Съветът НАТО-Украйна ще заседава на равнище посланици на 26 ноември в Брюксел за ескалацията на конфликта с Русия.  Срещата е свикана по искане на Киев след вчерашната руска атака със свръхзвукова балистична ракета, способна да носи..

публикувано на 22.11.24 в 14:59
Атанас Кацарчев

Атанас Кацарчев: МРЗ от 1077 лв. покрива 60% от издръжката, трябва нетната да е 1500 лв.

Бюджетен дефицит от 3% е панацея заради еврозоната. Въпросът е дали си заслужава да се плати цената от целия народ. Могат да го постигнат, като вдигнат данъци, осигуровки, но реално не знаем каква политика ще водят, коментира Атанас Кацарчев, главен икономист на КТ "Подкрепа ", в интервю пред БНР. "Ако увеличаваш заплащането на труда ,..

публикувано на 22.11.24 в 14:54

Костадинов: Отиваме към нови избори, въпросът е как

Отиваме към нови избори, въпросът е как.  Това заяви в кулоарите на парламента лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов веднага след като стана ясно, че поредният балотаж между Рая Назарян и Силви Кирилов, отново не е излъчил председател на НС.  И петият опит – неуспешен: Няма избран председател на НС Според Костадинов обаче..

публикувано на 22.11.24 в 14:32
Президентът Румен Радев е на посещение в Сингапур - 22 ноември 2024 г.

Президентът се надява НС да успее да избере председател

Президентът Румен Радев пожела успех на парламента в избора на председател на Народното събрание. Държавният глава очаква Конституционният съд да се произнесе в разумни срокове по жалбата му за промените в основния закон.  "Пожелавам успех на парламента в избора на председател ", каза президентът Румен Радев. Той коментира актуалните..

публикувано на 22.11.24 в 14:29
Средновековната църква

Община Рила за евроразследването: Нямаме отношение към процедурите

Община Рила няма отношение към процедурите по превъзлагане на реставрацията на църквата от 12 век "Св. Архангел Михаил", заради които Европейската прокуратура започна разследване за злоупотреба с пари от ЕС. Това каза кметът на общината Георги Кабзималски пред БНР: "Дали става въпрос за укрито ДДС, дали става въпрос за укрити..

публикувано на 22.11.24 в 14:09

И петият опит – неуспешен: Няма избран председател на НС

Депутатите отново не успяха да изберат председател.  За кандидатурата на Рая Назарян от ГЕРБ-СДС гласуваха 68 депутати. Предложението не беше прието.  Номинацията на Силви Кирилов от ИТН бе подкрепена с 101 гласа "за". 51-вото НС продължава първото си заседание в пореден опит да избере председател Борисов в НС: Няма да..

публикувано на 22.11.24 в 13:57
Унгарският министър на вътрешните работи Шандор Пинтер.

Има шанс от януари 2025-а Румъния и България да се присъединят изцяло към Шенген

Има шанс Румъния и България да се присъединят изцяло към Шенгенското пространство от януари 2025. Това заяви вътрешният министър на Унгария Шандор Пинтер след неформалната среща в Будапеща на вътрешните министри на Унгария, България, Румъния и Австрия.  Илков на среща с вътрешните министри на Австрия, Унгария и Румъния в Будапеща Унгария е..

публикувано на 22.11.24 в 13:49