Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Биологичен поглед към войната в Украйна

Докторът по биология Дмитро Лутценко разказва за живота на научните среди и за това как изглежда конфликтът от ледения континент

Дмитро Лутценко
Снимка: личен архив

Войната в Украйна промени различни сфери на живота. Събитията, започнали с руската агресия на 24 февруари, повлияха и на научния живот в Украйна.

Как изглеждат събитията през очите на един доктор по биология?

Месец след началото на войната "Изотопия" разговаря с Дмитро Лутценко. Той работи в Института по криобиология и криомедицина в Харков. Преди 5 години е част от антарктическия екип в украинската антарктическа станция Вернадски. Днес в родния му Харков има война. Затова той бяга със семейството си в Полтава.

Дмитро Лутценко ни разказва своята история и какво се случва днес с учените в Украйна. Разказ за войната от научна и човешка гледна точка.



Дмитро: "Много хора от научните среди на Украйна се присъединиха към армията. Някои, които живеят в райони с ожесточени бойни действия, трябваше да ги напуснат и сега живеят на друго място в Украйна или са извън страната. Не всички имат възможността да продължат работа по своите научни изследвания и като цяло своята дейност. Други имат тази възможност, като работят в университети в други градове. Експерименталните научни дейности са спрени в цяла Украйна, но могат да се правят изследвания и анализи, които да се използват след края на войната.

Въпреки желанието си Дмитро не успява да стане част от украинската армия, тъй като няма нужната военна подготовка.

Проектите на Лутценко

Механизми за адаптация на животни и хора. Това е един от проектите, върху които работи сега Дмитро Лутценко. Той ни разказва как е започнала работата по него:
Дмитро: "Преди 5 години бях биолог в украинската база Вернадски в Антарктика. Проектът разглежда физиологичните механизми за адаптиране при екстремно ниски температури в антарктически условия, както и някои механизми, свързани със смущения на съня. Това е проблем за полярния регион. През тези пет години събрах доста информация. Когато имах време анализирах данните и писах статии за тези проблеми. Работата ми по този проект продължава и днес.

Поглед към войната от Антарктика и възстановяване на баланса между добро и зло

Дмитро: "Контактувам с много от учените в базата Вернадски. Един от тях  е мой колега от института в Харков, в който работя. За всички е много трудно да гледат какво се случва, всеки има близки и приятели в родината. Това е емоционално изключително трудно за тях.

Украинската база Вернадски

Лутценко продължава да прави наука по време на война. Не смята за уместни сравненията между криобиологията и достигането на най-ниската точка на човешките отношения - войната.

Говори по-скоро за това как трябва да бъде възстановен балансът между добро и зло в тази ситуация: "Това трябва да бъде постигнато чрез задружност. Това, което доминира в Русия като общо съзнание трябва да се промени Имах много мои познати в Русия, с които общувахме лесно. И ако допреди 10 години сме си говорили свободно, то днес това е невъзможно. Те са просто като зомбирани, повтарят пропагандните точки на властите."

Цялото интервю с Дмитро Лутценко може да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Етнология на спорта "като истинския живот" - всичко, навсякъде, наведнъж

Европейското първенство по футбол и "Копа Америка" белязаха лятото на 2024 г., но истинската любов към царя на спортовете не се побира в календара и статистиката от големите първенства . Същността ѝ личи в селския и аматьорски "ритнитоп" , както са се изразявали в зората на играта по нашите земи, но и в очаквани и неочаквани..

публикувано на 14.07.24 в 19:24
Софийската синагога

Улица в Тел Авив ще носи името на главния равин на България Ашер Хананел

Тел Авив е един от най-бързо развиващите се градове в света. Уличка в Източната част  на града, която досега носеше само номер, вече е наречена на основателя на Еврейския исторически институт в София, сега част от Института по Балканистика при БАН, Ашер Хананел. Той е бил и главен равин на България по време на Втората световна война. В своето слово..

публикувано на 14.07.24 в 06:05

Как живеят хората в украинското българско село Камчик?

19-та световна среща на българските медии, организирана от БТА, отведе журналистите в украинското българско село Камчик. Как живеят хората там и как пазят в сърцата си вече близо 200 години България? Валентина Кашчи - единствената учителка по български език във Всеукраинския център за българска култура  Отзвук от 19-та Световна среща на..

публикувано на 13.07.24 в 07:15
Гергана Василева Румен Иванов

Гергана Василева - маратонецът с множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите

Гергана Василева е маратонец множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите.  От 15 години Гергана Василева живее с диагнозата множествена склероза, но болестта не й пречи да бъде маратонец, колоездач, съпруга, майка и журналист. Нито за миг тя не се отказва да  живее пълноценно. Предстоят й 6 маратона, на 6 континента заедно с Румен..

публикувано на 10.07.24 в 17:33
Милена Кирниколова

Милена Кирниколова - гост в "Горещо сърце" за победите в Шотокан карате-до за 2024 година

Милена Кирниколова е известен инструктор по карате в Плевен. Нейните възпитаници непрекъснато печелят престижни отличия. Тя е гост в "Горещо сърце" по "Хоризонт". Истинска гордост са победите на световното първенство по карате в японската столица Токио.  Самата Кирниколова завоюва бронз при ветераните в родината на този спорт.  Тя е изключителен..

публикувано на 08.07.24 в 10:37
Ясен Пенчев

Ясен Пенчев- един от осемте стипендианти в програмата за талантливи наши кандидат-студенти

В разгара на кандидатстудентската кампания , когато пътя си избират хиляди зрелостници у нас, ще ви срещнем с отличника на випуска от Природо-математическата гимназия в Габрово . Той отдавна е наясно с какво иска да се занимава и решава да продължи образованието си в България.  Ясен Пенчев е един от осемте стипендианти в програмата за..

публикувано на 07.07.24 в 09:05
Ангел Иванов (вдясно) в разговор с протойерей Кръстин Апостолов, предстоятел на храм

"Той е, неговото име е...": "Епархийски глас" в "Изотопия" преди избора на нов Български патриарх

Три седмици по-късно: от светски към църковен вот. Преди историческия избор на нов +Български патриарх: Какво означава за нас това и как и къде църковните традиции намират място в ежедневието ни, както и къде се срещат и противоречат ли си православието и съвремието? По тези и други въпроси в "Изотопия" си говорим с Ангел Иванов - писател,..

публикувано на 29.06.24 в 11:22