Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фадо изпълнителят Камане: Най-голямата ми мечта е да има мир

Днес в зала "България" ще има концерт на португалския фадо изпълнител Камане. След Амалия Родригеш той е признат за най-добрият фадо изпънител. Заедно с него на сцената излиза Марио Лажиня – пианист и продуцент. Двамата творци ще представят албума си „Тук е спокойно“, ще звучат и комозиции на Лажиня. Португалските музиканти гостуват на Европейския музикален фестивал 2022 в София.

Как фадото се появи в живота ви?

Камане: "Фадото в живота ми започна, когато бях много млад и наистина много дълго време се учех, докато пеeх в така наречените „къщи за фадо“.  По-късно поканих Марио Лажиня да участваме заедно. А след това му направих предложение да направим заедно и запис с фадо музика. Беше наистина фантастично."

Марио: "Камане направи невероятна кариера в областта на фадото. Той е един от най-добрите изпълнители и гласове на всички времена, наравно с великите португалски фадисти. Аз съм пианист, който се занимава повече с писането на моята музика, свиренето на джаз и други подобни изяви. Заради Камане започнах да се интересувам от фадо. И сега много харесвам и обичaм фадо. Аз бях като чирак в началото, а Камане беше този, който ми показа пътя на фадо. Много труден и дълъг път, но и до ден днешен ми  доставя голямо удоволствие да го следвам."

Какво трябваше да пожертвате в живота си, за  да стигнете до тази невероятна кариера?

Марио: "Не мога да кажа, че съм жертвал нещо, напротив."

Камане: "Преди много години започнах да пея фадо. Това беше много ранен етап в кариерата ми, бях едва на 18 години. Вече 36 години съм на сцената, а сега съм на 56. Беше нелек и много сложен път. Първo, не беше лесно да се боря с толкова добри фадо изпълнители, после да се науча от по-възрастните фадисти да пея, да се свързвам и разбирам с тях – това са хората, които ме учиха, които ме подкрепяха във всеки един момент, от които  научих всичко. Аз се борих срещу старите разбирания във фадото, опитвайки се да се обърна към по-разчупеното, неконвенционалното.

Фадото съдържа невероятна естетика, това е музика извън рамките на нормалното. Всеки ден се убеждаваме, че то е наистина е уникална и неповторима музика."

След думата фадо, кои са любимите думи на Камане и на Марио Лажиня като фадисти и защо?

Камане: "Според мен това са думите, свързани с интуицията, думите, които човек иска и се стреми да предаде чрез поезията или онези емоции, които се крият в  стихотворенията, историите, което е и стремеж на фадо музиката. Наистина в думите се съдържа голяма сила. Това са насърчителните думи, послания, които ни променят, дали са стихотворения, писма... Мисля, че има нужда от такова разнообразие, стремеж към нови думи, нови послания, нови регистри, песни. Това са нещата, свързани с житейските истории, различия, прилики, чувства и емоции и е нужно повече да се идентифицираме с чувствата в нашето ежедневие. Това са  всъщност нещата, които фадо музиката носи в себе си."

С какво фадо бихте поздравили българска публика?

Камане: "Може да пуснете "A casa da Maraquinhas" - „Къщата на Маракиняш“ – традицонно фадо от 30-те, 40-те години, създадено от невероятния Алфредо Марсенарио. Също може да пуснете фадо от Марио Лажиня. “Ако утре беше неделя”. Но независимо дали през едната или другата песен, човек може да добие чудесна престава за фадо музиката."

5. Въпреки че сте толкова известни, със сигурност имате несбъдната мечта, коя е най-голямата ви мечта?

Камане: "Най-голямата ми мечта е да има мир, защото аз вярвам, че всеки човек има толкова много добри неща за вършене и мисля, че в мир всичко може да се направи, но не и е ако сме във война!" 

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изтича срокът за българското предложение за "Оскар"

До 18 юли ще се приемат номинации кой филм да е българското предложение за "Оскар", съобщават от Министерството на културата. На какви критерии трябва да отговаря националното предложение? Съгласно правилата на Американската филмова академия в категорията за международен филм право да участват имат анимационни, документални и игрални..

публикувано на 14.07.24 в 08:46

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков . Тя е сбъднатата негова мечта. Цял живот е искал да се занимава с музика. Автор на текста на песента е Дамян Дамянов. "Тук е мястото да благодаря на Надежда Захариева за невероятната възможност да изпея точно този текст на Дамян Дамянов." В избора на песен е замесен Рафи Жамакорцян, който е създал..

публикувано на 14.07.24 в 08:02

Мъдростта на потомката Райна Дамянова

Всъщност не ви казвам нищо ново. От двама дълбоки поети, нормално е поне една наследница да продължи поетичната нишка, макар и по свой самобитен начин. Това прави Райна Дамянова, дъщерята на Надежда Захариева и Дамян Дамянов, в стихосбирката "До мръкване", издадена в края на миналата година. Красиво оформена, книгата съдържа изблици от..

публикувано на 14.07.24 в 05:32
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22

Джаз и арт в троянското село Орешак

В Националното изложение на занаятите в троянското село Орешак тази вечер се открива второто издание на джаз, арт и еко фестивал. В първата фестивална вечер, която е със свободен вход, гостите на изложението ще се насладят на изпълненията на джаз-групи от България, Китай и Бразилия, а през всички фестивални дни в парка на изложението ще са..

публикувано на 11.07.24 в 08:10