Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фадо изпълнителят Камане: Най-голямата ми мечта е да има мир

Днес в зала "България" ще има концерт на португалския фадо изпълнител Камане. След Амалия Родригеш той е признат за най-добрият фадо изпънител. Заедно с него на сцената излиза Марио Лажиня – пианист и продуцент. Двамата творци ще представят албума си „Тук е спокойно“, ще звучат и комозиции на Лажиня. Португалските музиканти гостуват на Европейския музикален фестивал 2022 в София.

Как фадото се появи в живота ви?

Камане: "Фадото в живота ми започна, когато бях много млад и наистина много дълго време се учех, докато пеeх в така наречените „къщи за фадо“.  По-късно поканих Марио Лажиня да участваме заедно. А след това му направих предложение да направим заедно и запис с фадо музика. Беше наистина фантастично."

Марио: "Камане направи невероятна кариера в областта на фадото. Той е един от най-добрите изпълнители и гласове на всички времена, наравно с великите португалски фадисти. Аз съм пианист, който се занимава повече с писането на моята музика, свиренето на джаз и други подобни изяви. Заради Камане започнах да се интересувам от фадо. И сега много харесвам и обичaм фадо. Аз бях като чирак в началото, а Камане беше този, който ми показа пътя на фадо. Много труден и дълъг път, но и до ден днешен ми  доставя голямо удоволствие да го следвам."

Какво трябваше да пожертвате в живота си, за  да стигнете до тази невероятна кариера?

Марио: "Не мога да кажа, че съм жертвал нещо, напротив."

Камане: "Преди много години започнах да пея фадо. Това беше много ранен етап в кариерата ми, бях едва на 18 години. Вече 36 години съм на сцената, а сега съм на 56. Беше нелек и много сложен път. Първo, не беше лесно да се боря с толкова добри фадо изпълнители, после да се науча от по-възрастните фадисти да пея, да се свързвам и разбирам с тях – това са хората, които ме учиха, които ме подкрепяха във всеки един момент, от които  научих всичко. Аз се борих срещу старите разбирания във фадото, опитвайки се да се обърна към по-разчупеното, неконвенционалното.

Фадото съдържа невероятна естетика, това е музика извън рамките на нормалното. Всеки ден се убеждаваме, че то е наистина е уникална и неповторима музика."

След думата фадо, кои са любимите думи на Камане и на Марио Лажиня като фадисти и защо?

Камане: "Според мен това са думите, свързани с интуицията, думите, които човек иска и се стреми да предаде чрез поезията или онези емоции, които се крият в  стихотворенията, историите, което е и стремеж на фадо музиката. Наистина в думите се съдържа голяма сила. Това са насърчителните думи, послания, които ни променят, дали са стихотворения, писма... Мисля, че има нужда от такова разнообразие, стремеж към нови думи, нови послания, нови регистри, песни. Това са нещата, свързани с житейските истории, различия, прилики, чувства и емоции и е нужно повече да се идентифицираме с чувствата в нашето ежедневие. Това са  всъщност нещата, които фадо музиката носи в себе си."

С какво фадо бихте поздравили българска публика?

Камане: "Може да пуснете "A casa da Maraquinhas" - „Къщата на Маракиняш“ – традицонно фадо от 30-те, 40-те години, създадено от невероятния Алфредо Марсенарио. Също може да пуснете фадо от Марио Лажиня. “Ако утре беше неделя”. Но независимо дали през едната или другата песен, човек може да добие чудесна престава за фадо музиката."

5. Въпреки че сте толкова известни, със сигурност имате несбъдната мечта, коя е най-голямата ви мечта?

Камане: "Най-голямата ми мечта е да има мир, защото аз вярвам, че всеки човек има толкова много добри неща за вършене и мисля, че в мир всичко може да се направи, но не и е ако сме във война!" 

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Влади Симеонов

90 г. БНР: Спомен за Влади Симеонов, един от създателите на Радиооркестъра

В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР.  На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..

публикувано на 24.01.25 в 18:36
Росица Баталова - Музикант на годината 2005

Спомен за Росица Баталова

На 19 януари се навършиха 10 години, откакто този свят напусна голямата българска диригентка Росица Баталова. Свързваме името й предимно с десетилетната й работа в Държавния музикален театър "Стефан Македонски", както и със създадения от нея Дамски камерен оркестър "София". Тя беше диригент с авторитет, спечелен с безупречната ѝ подготовка, висок..

публикувано на 24.01.25 в 18:20

Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" в Пазарджик с юбилейно издание

За 50-и пореден път в Пазарджик ще се проведат Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" - фестивал с традиции, носещ името на своя създател, диригентът и композитор Иван Спасов. Вече 19 години програматор на форума е диригентът Григор Паликаров - художествен ръководител на Симфоничния оркестър - Пазарджик, в момента главен диригент в Държавна опера..

публикувано на 24.01.25 в 17:21
Здравка Андреева в студиото

90 г. БНР: Спомени на един музикален редактор

90-годишнината на БНР ни дава повод за среща с човек, известен в музикалните среди с артистичност, може би дори малко ексцентричност, но и с пълна отдаденост на каузата музика от десетилетия. Здравка Андреева влиза в БНР още като ученичка и е първопроходец в много отношения през 70-те и 80-те години на вече отминалия век – тя е една от първите..

публикувано на 23.01.25 в 19:00
Арто Чифчиян и Българският камерен оркестър - Добрич

Българският камерен оркестър - Добрич с успешна образователна програма

Традиция е всяка година през месец януари Българският камерен оркестър - Добрич да изнася образователни концерти пред ученици от града. Постепенно интересът към инициативата се разраства и на 13 януари 2025 г. съставът покани младежката публика на три последователни събития в Органовата зала на Добрич, която има капацитет 550 места. Така само за ден..

публикувано на 23.01.25 в 18:17

Изложба "Земята" се открива в Художествена галерия - Добрич

Изложба "Земята" открива днес в залите си Художествената галерия в Добрич. Избраните творби са изцяло от фонда на културната институция. От създаването си преди 60 години до днес основна тема на събирателската и експозиционната дейност на Художествената галерия в Добрич е тази за земята и хората на Добруджа. Тя е намерила широка и..

публикувано на 23.01.25 в 08:23
Пропаст

"Пропаст" - най-новата книга на Робърт Харис - роман за шпионаж и любов по време на война

"Конклав" е филмът, в който главният герой, изигран от страхотния Ралф Файнс, ръководи избора на нов папа.   Продукцията получи високи оценки от зрители и критици, а номинациите за престижни награди продължават да валят.  Автор на книгата, по която е създаден филмът, е британският писател Робърт Харис, а най-новата му книга е "Пропаст" .  "..

публикувано на 22.01.25 в 15:35