Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Експортната пазарна ориентация е под заплаха, твърдят от мебелната промишленост

Заплашва ли ограничената сеч във вековните гори дървообработващия бранш?

Любомир Попйорданов: Управлението на горите е неадресирано

Снимка: СИДП

Дървообработващият бранш настоява да бъде отменена заповедта от миналата година на служебния министър Христо Бозуков за ограничаване на сечта във вековните гори с 30%. 

"Необосновано бе намален добивът на едра дървесина", смята Христо Йовчевски, собственик на едно от големите предприятия за мебели в Троян. Според него дефицитът е довел до покачване на цената на суровината, което поставя целия бранш "в крайно неизгодна позиция."

Фирмите, които работят в този бранш, са стотици, само в Троянско са 320.

Експортната пазарна ориентация е под заплаха, защото международните пазари имат лимит и могат да поемат до определени цени, подчертава Йовчевски. По думите му отмяната на заповедта не означава масова сеч в българските гори.

"Конфликт със зелените организации нямаме", декларира той.

Снимка: Любо Андреев

Според Христо Йовчевски дървесината у нас е с една от най-високите цени в Европа, а засегнати са най-вече малките и средните общини. 

БВП, генериран от бранша, е почти 5%, с амбиции да достигне до 5,6 на сто.

"В чий интерес би било да ликвидираме промишленост, развита в съвременни предприятия с модерна техника? Защо трябва да убием традиции, работещи специалисти", пита собственикът на мебелно предприятие. 

"В България горското управление е балансирано. Имаме постижения в горско стопанство, което и защитава горите, и цели тяхното възобновяване. Незаконната сеч не включва само защитените територии. Тези заповеди, които наложиха ограничения във вековните гори и ограничения във важни за държавата гори, също правят този вид сечи незаконни. Разбирам бизнес логиката, фирмите имат интерес да секат повече, но виждаме колко са важни крайречните гори. Що се отнася до вековните гори, там има много ясни европейски цели", коментира пред БНР природозащитникът Вера Стаевска от "Зелени закони".

Снимка: СИДП

Има ясни климатични модели, които показват, че водата в България ще намалява, изтъкна тя.

"Отоплението на дърва и енергийната бедност са огромни теми. Едно от важните неща е да преминем към друг тип отопление – не може да горим горите си, за да се отопляваме", смята тя.

Председателят на Асоциацията за алтернативен туризъм Любомир Попйорданов акцентира върху "неспособността на държавата реално да управлява този процес", като допълни, че се унищожават туристически ресурси и пейзажи.

"Проблем е като цяло капацитетът на нашата България да контролира каквото и да е решение. Тази заповед има намерение да направи някакъв мораториум, докато успеем да постигнем решение за контрола. Капацитетът ни да контролираме, да респектираме е много слаб."

Управлението на горите е неадресирано, стои висящо в Министерството на земеделието и трябва да се оформи през независим бюджетен разпоредител, обобщи Любомир Попйорданов.

Предстоят преглед и дефиниция на правилата за вековните и крайречните гори и отделно закон за изменение на Закона за горите по 16-те точки от коалиционното споразумение. Те включват отделяне на Агенцията по горите и мерки за контрол и прозрачност на сечите, разваляне на заменките и правила за вековните гори, стана ясно от думите на Вера Стаевска.

По темата предстои национална конференция "Проблеми и перспективи на горското стопанство, дървообработващата и мебелната промишленост в България".

Повече по темата чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Орязват средства за инвитро, отиват за земеделците

От Фондация "Искам бебе" алармираха, че с постановление се орязват средства от Фонда за инвитро процедури, като е предвидено те да се насочат към земеделските производители . По този повод от "Искам бебе" вчера бяха на среща със здравния министър д-р Галя Кондева.  "Това в никакъв случай не ни противопоставя на другата целева група, към която..

публикувано на 18.12.24 в 11:28

Вълкан Горанов: Българските деца олимпийци се открояват значително на европейската сцена

Изложбата "Фантастични умове", която представя успехите на България в международните олимпиади по природни науки за 2024 г., ще бъде открита днес в зоната за пристигане на Терминал 2 на Летище София .  "Идеята за изложбата е продължение на проекта "Моите будители", който показва различни успехи от образованието и културата", отбеляза пред БНР..

публикувано на 18.12.24 в 10:30

Катерина Василева и Анина Сантова с приз за "Журналист надежда"

За 13-а поредна година бяха раздадени журналистическите награди в конкурса "Валя Крушкина - журналистика за хората". Тазгодишните носителки на наградата за млад журналист - "Журналист надежда", на конкурса, отидоха при Катерина Василева от "Свободна Европа" и Анина Сантова от "Капитал". В интервю за предаването "Преди всички" Катерина Василева..

публикувано на 17.12.24 в 10:20

КТ "Подкрепа": Работещите внасят близо 70% от приходите в бюджета, а фирмите - едва 30%

Работещите внасят близо 70% от приходите в бюджета, а фирмите – едва 30%. Това сочи анализ, изготвен от Конфедерация на труда "Подкрепа". От синдиката изразяват недоволство, че огромната тежест е прехвърлена върху работещите, и припомнят, че над 11% от наетите са и работещи бедни. От КТ "Подкрепа" настояват за промени в данъчната и..

публикувано на 16.12.24 в 13:21

Петко Тотев: Да не се месим в работата на най-великия архитект - природата

Да не се месим в работата на най-великия архитект - природата. Това призова от ефира на "Хоризонт" Петко Тотев, председател на Федерацията по катерене и алпинизъм. В предаването "Хоризонт до обед" той коментира въпросите пред бъдещото управление на природен парк "Витоша".  "Активно участваме във всички обществени обсъждания по отношение..

публикувано на 16.12.24 в 11:44
Д-р Симона Велева

Симона Велева: До 2 години децата да са без екран, след това - поетапно

" За бебетата от 0 до 2 години не бива да се дава никакъв екран , защото техните мозъци все още са много незрели и всяко едно предоставяне на екран по-скоро ще ги престимулира, отколкото да им даде някаква полезна информация". Това заяви пред БНР председателят на СЕМ Симона Велева. Не бива да отричаме устройствата и медиите, напротив - те са..

публикувано на 16.12.24 в 10:31