Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Експортната пазарна ориентация е под заплаха, твърдят от мебелната промишленост

Заплашва ли ограничената сеч във вековните гори дървообработващия бранш?

Любомир Попйорданов: Управлението на горите е неадресирано

Снимка: СИДП

Дървообработващият бранш настоява да бъде отменена заповедта от миналата година на служебния министър Христо Бозуков за ограничаване на сечта във вековните гори с 30%. 

"Необосновано бе намален добивът на едра дървесина", смята Христо Йовчевски, собственик на едно от големите предприятия за мебели в Троян. Според него дефицитът е довел до покачване на цената на суровината, което поставя целия бранш "в крайно неизгодна позиция."

Фирмите, които работят в този бранш, са стотици, само в Троянско са 320.

Експортната пазарна ориентация е под заплаха, защото международните пазари имат лимит и могат да поемат до определени цени, подчертава Йовчевски. По думите му отмяната на заповедта не означава масова сеч в българските гори.

"Конфликт със зелените организации нямаме", декларира той.

Снимка: Любо Андреев

Според Христо Йовчевски дървесината у нас е с една от най-високите цени в Европа, а засегнати са най-вече малките и средните общини. 

БВП, генериран от бранша, е почти 5%, с амбиции да достигне до 5,6 на сто.

"В чий интерес би било да ликвидираме промишленост, развита в съвременни предприятия с модерна техника? Защо трябва да убием традиции, работещи специалисти", пита собственикът на мебелно предприятие. 

"В България горското управление е балансирано. Имаме постижения в горско стопанство, което и защитава горите, и цели тяхното възобновяване. Незаконната сеч не включва само защитените територии. Тези заповеди, които наложиха ограничения във вековните гори и ограничения във важни за държавата гори, също правят този вид сечи незаконни. Разбирам бизнес логиката, фирмите имат интерес да секат повече, но виждаме колко са важни крайречните гори. Що се отнася до вековните гори, там има много ясни европейски цели", коментира пред БНР природозащитникът Вера Стаевска от "Зелени закони".

Снимка: СИДП

Има ясни климатични модели, които показват, че водата в България ще намалява, изтъкна тя.

"Отоплението на дърва и енергийната бедност са огромни теми. Едно от важните неща е да преминем към друг тип отопление – не може да горим горите си, за да се отопляваме", смята тя.

Председателят на Асоциацията за алтернативен туризъм Любомир Попйорданов акцентира върху "неспособността на държавата реално да управлява този процес", като допълни, че се унищожават туристически ресурси и пейзажи.

"Проблем е като цяло капацитетът на нашата България да контролира каквото и да е решение. Тази заповед има намерение да направи някакъв мораториум, докато успеем да постигнем решение за контрола. Капацитетът ни да контролираме, да респектираме е много слаб."

Управлението на горите е неадресирано, стои висящо в Министерството на земеделието и трябва да се оформи през независим бюджетен разпоредител, обобщи Любомир Попйорданов.

Предстоят преглед и дефиниция на правилата за вековните и крайречните гори и отделно закон за изменение на Закона за горите по 16-те точки от коалиционното споразумение. Те включват отделяне на Агенцията по горите и мерки за контрол и прозрачност на сечите, разваляне на заменките и правила за вековните гори, стана ясно от думите на Вера Стаевска.

По темата предстои национална конференция "Проблеми и перспективи на горското стопанство, дървообработващата и мебелната промишленост в България".

Повече по темата чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЕВР приема окончателно решение за цените на тока за бита, парното и топлата вода

Комисията за енергийно и водно регулиране ще приеме днес окончателното си решение за цените на тока за бита, парното и топлата вода.  Очаква се минимално поскъпване с около процент и половина на електроенергията и поевтиняване с около 8 процента и половина на топлоенергията. Цените ще влязат в сила от утре и ще важат за следващия..

публикувано на 30.06.24 в 07:45

15-годишната Натали има нужда от финансова помощ, за да оздравее

Натали, диагностицирана с рядка форма на болестта на Хиршпрунг, се моли за своето спасение. Детето се нуждае от спешна операция в чужбина, за да има шанс да живее. Необходимата сума от 45 000 евро не може да се осигури от майка й, която е самотен родител и се грижи денонощно за дъщеря си. Болестта на Хиршпрунг е заболяване, при което липсват..

публикувано на 30.06.24 в 04:44

Стоилка Арсова: С електронни ваучери ще може да се плащат битови сметки, ако има договор с дружеството

Валидността на електронна карта за ваучери - bcard e-vouchers, бикарта, в повечето случаи е 5 години , а самите ваучери, които се зареждат всеки месец, са с едногодишна валидност. Бикартите предлагат на клиентите сайтове, където могат да проверят всеки ваучер с каква валидност е и винаги се ползват първо най-отдавна постъпилите суми...

публикувано на 28.06.24 в 10:17
Иглика Иванова

Иглика Иванова: Медийната грамотност е овластяване на аудиториите

Медийната грамотност е едно овластяване на аудиториите .  Това каза пред БНР Иглика Иванова, държавен експерт в Дирекция "Международно сътрудничество, европейски програми и регионални дейности" в Министерството на културата. "Медийната грамотност се разбира като един комплекс от умения, разбирания, знания, нагласи, а когато е развита - и..

публикувано на 24.06.24 в 15:03

Православната църква чества Петдесетница

Днес православната църква празнува един от големите си празници - Петдесетница. На петдесетия ден след Христовото Възкресение Светият Дух във вид на огнени езици слязъл върху светите апостоли и ги дарил с божествената си благодат. От древни времена празникът се приема за рожден ден на Църквата. Врачанският митрополит Григорий,..

публикувано на 23.06.24 в 08:06
Руски ракети биват изстреляни от Белгородска област в Русия по посока на украинската Харковска област, 18 май 2024 г.

Двама убити и най-малко 18 ранени при руски удар срещу Харков

Двама души са били убити, а най-малко 18 ранени при руски удар срещу втория по големина украински град Харков, съобщиха местните власти, цитирани от Франс прес.  Най-малко четири експлозии са отекнали в жилищни райони на Харков, съобщи кметът на града Ихор Терехов. Спасителни екипи работят на мястото на атаките. Това нападение се случва, след като..

публикувано на 22.06.24 в 18:04
Епископ Тихон

Епископ Тихон: Ще бъда много изненадан, ако няма изненади при избора на патриарх

Ще бъда много изненадан, ако няма изненади при избора на патриарх. Това каза в предаването "РадиоТочка" Тивериополският епископ Тихон и коментира, че са се навъдили много "синодални астролози", но, според него, не може да се прогнозира.  Светият синод избра тримата митрополити - кандидати за патриарх на Българската православна църква и..

публикувано на 21.06.24 в 18:23