Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какъв е прочитът на историята в училищен проект за Бунта на русофилите преди 135 години

Училищен проект за събитие, станало преди 135 години и останало в историята като Бунт на русофилите
Снимка: Ася Пенчева

Събитието, станало преди 135 години, е останало в историята като Бунт на русофилите. Кървавата драма се разиграва през февруари 1887 година в Силистра и Русе и макар да са изминали толкова много години от тогава, тя продължава да е неразбрана.

В края на миналата седмица в Русе се състоя финално събитие на проект, писан от училище "Олимпи Панов“, подкрепен с близо 4000 лева чрез общинската фондация.

Анонсът, че това ще са дебати за саможертвата на българските революционери в контекста на Офицерския бунт от 1887 година заостри вниманието на любопитните към историята. Оказа се, че деца от 11 училища имаха нелеката задача да изнесат доклади според възможностите си и да покажат своята гледна точка към събитието, доколкото това е постижимо.

Всъщност това събитие е известно в българската историография като Бунт на русофилите срещу русофобите. Термините така и не са коригирани 135 години, тъй като не толкова отношението към Русия ги сблъсква, а позициите на двата офицерски лагера спрямо бъдещето на България - суверенна и независима държава извън обятията на Русия, каквато я искат така наречените русофоби или руски протекторат с перспектива "Задунайска губерния", за каквато се борят бунтовниците.

Три училища в Русе носят имена на загинали в Бунта на русофилите Тома Кърджиев, Олимпи Панов и Атанас Узунов. Внушителен техен паметник посреща идващите от Варна, а в Пантеона на възрожденците лежат костите им. По всичко личи, че е нужна категорична позиция и оценка. Преди да е дошъл следващият февруари и децата отново да са заведени извън града да поднасят цветя на паметника заедно с генералния консул на Руската федерация.

Училищен проект за събитие, станало преди 135 години и останало в историята като Бунт на русофилите

"Притеснително е невъзможността да се влезе в случая в истинската историческа роля". Това заяви в интервю за предаването "Хоризонт до обед" историкът и учител по история Емил Джасим:

Емил Джасим

"Един френски историк Марк Блох, който между другото е разстрелян от Гестапо няколко месеца преди окончателния разгром на нацизма, казва нещо, което мен лично ме води като историк, че работата на историка не е да съди, а да разбира. Тук липсва това разбиране какво точно се е случило. 135 години по-късно ние нямаме ясен анализ на случилото се".

От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Ася Пенчева и цялото интервю с Емил Джасим.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кои нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли?

Множество нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли . Включително и т.нар. "черна кутия", която ще записва данни за движението определено време при и след пътен инцидент.  Последните  данни на Агенция за пътна безопасност  отчитат, че средната възраст на автопарка в България е над 20 години , а в Европейския съюз..

публикувано на 14.07.24 в 21:10

Жените с рак на гърдата могат да вдигат тежко, да ходят на плаж, да ядат всичко

Никакво физическо натоварване за онкоболните хора – един от най-разпространените митове у нас, който се дава като лекарска препоръка. С оборването на тази и други препоръки са се заели онкохирургът д-р Ваня Митова и екип от специалисти по физическо натоварване, хранене и психологическа подкрепа на пациентки с рак на гърдата. В петък те..

публикувано на 14.07.24 в 06:39

Във Враца откриха кът, посветен на 155 години от основаването на читалището в града

През седмицата в зала „Нова история” на музея във Враца беше открит временен експозиционен кът, посветен на 155-та годишнина от основаването на Врачанското читалище. Експозицията представя част от богатата история на читалището със снимки, документи и вещи, които се съхраняват в музейните фондове. „Българско читалище въ Враца” е..

публикувано на 14.07.24 в 06:23

Петър Ефтимов за това как астробиологията търси живот в Космоса

Сещате ли кой е филмът, в който се разказва за това, как извънземни изпращат на Земята схема, по която учените построяват апарат и правят контакт с друга цивилизация в Космоса. В главната роля беше Джоди Фостър. Филмът излиза през 97 ма и печели сърцата на публиката по целия свят. Сценарист на научно фантастичната лента "Контакт" е Карл..

публикувано на 12.07.24 в 14:45

Валери Чуков за вота на Острова: Не голяма победа на лейбъристите, а катастрофална загуба на консерваторите

Обединеното кралство избра лявата Лейбъристка партия да управлява през следващите 5 години. " Не става дума за някакъв завой вляво, не става дума за голяма земетръсна победа на Лейбъристката партия ", казва Валери Чуков, бивш редактор в някогашната Българска секция на Световните служби на BBC. " Благодарение на мажоритарната..

публикувано на 08.07.24 в 08:12

Поморие - балнеотуризъм, романтика и спектакъл на птици и кайтисти

Поморие е може би с най-дългата плажна ивица по Българското Черноморие, но това, което го прави уникално, е Поморийското езеро, което е свръхсолена лагуна с лечебна кал. Избрали веднъж Поморие за своята лятна ваканция, след това хората години наред се връщат там. Изобщо градът се променя, но любовта към него остава.  Градът е разположен..

публикувано на 07.07.24 в 15:11
Д-р Весела Атанасова

"Египетските култове край Черно Море" - как древните божества достигат до бреговете на Черно море

Митът за Озирис и Изида обяснява сътворението на света . Той разказва за борбата между доброто и злото. Хилядолетия наред в гробници и храмове египетските майстори разказват в своите рисунки за смелия Озирис и красавицата Изида, за раждането, Възкресението и качването на престола на египетския владетел. Култът към божествата в Древен Египет е..

публикувано на 03.07.24 в 14:02