Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какъв е прочитът на историята в училищен проект за Бунта на русофилите преди 135 години

Училищен проект за събитие, станало преди 135 години и останало в историята като Бунт на русофилите
Снимка: Ася Пенчева

Събитието, станало преди 135 години, е останало в историята като Бунт на русофилите. Кървавата драма се разиграва през февруари 1887 година в Силистра и Русе и макар да са изминали толкова много години от тогава, тя продължава да е неразбрана.

В края на миналата седмица в Русе се състоя финално събитие на проект, писан от училище "Олимпи Панов“, подкрепен с близо 4000 лева чрез общинската фондация.

Анонсът, че това ще са дебати за саможертвата на българските революционери в контекста на Офицерския бунт от 1887 година заостри вниманието на любопитните към историята. Оказа се, че деца от 11 училища имаха нелеката задача да изнесат доклади според възможностите си и да покажат своята гледна точка към събитието, доколкото това е постижимо.

Всъщност това събитие е известно в българската историография като Бунт на русофилите срещу русофобите. Термините така и не са коригирани 135 години, тъй като не толкова отношението към Русия ги сблъсква, а позициите на двата офицерски лагера спрямо бъдещето на България - суверенна и независима държава извън обятията на Русия, каквато я искат така наречените русофоби или руски протекторат с перспектива "Задунайска губерния", за каквато се борят бунтовниците.

Три училища в Русе носят имена на загинали в Бунта на русофилите Тома Кърджиев, Олимпи Панов и Атанас Узунов. Внушителен техен паметник посреща идващите от Варна, а в Пантеона на възрожденците лежат костите им. По всичко личи, че е нужна категорична позиция и оценка. Преди да е дошъл следващият февруари и децата отново да са заведени извън града да поднасят цветя на паметника заедно с генералния консул на Руската федерация.

Училищен проект за събитие, станало преди 135 години и останало в историята като Бунт на русофилите

"Притеснително е невъзможността да се влезе в случая в истинската историческа роля". Това заяви в интервю за предаването "Хоризонт до обед" историкът и учител по история Емил Джасим:

Емил Джасим

"Един френски историк Марк Блох, който между другото е разстрелян от Гестапо няколко месеца преди окончателния разгром на нацизма, казва нещо, което мен лично ме води като историк, че работата на историка не е да съди, а да разбира. Тук липсва това разбиране какво точно се е случило. 135 години по-късно ние нямаме ясен анализ на случилото се".

От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Ася Пенчева и цялото интервю с Емил Джасим.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снежана Тодорова

Снежана Тодорова: И до днес наш девиз е този на Йосиф Хербст - "Никому в угода, на никому напук"

През последните 130 години организираното журналистическо движение в България е преживяло множество промени и предизвикателства, но някои от основните въпроси, които вълнуват журналистите и обществото, остават вечни и неделими. Дори и през годините на големи промени, въпросите за моралността и етиката в журналистиката, както и за справедливото..

публикувано на 08.05.24 в 13:38
Късноантична сграда

В археологическия подлез на Пловдив може да видите късноантичната сграда "Ирини"

Епископската базилика на късноантичния Филипопол вече трета година е един от най-посещаваните културно-исторически обекти в Пловдив, а уникалните мозайки от 4-6 век , разположени на две нива предизвикаха интереса и на прочутата Бетани Хюз – професор, историк, телевизионна и радиоводеща, автор на книги. Филмът от поредицата й "Съкровищата..

публикувано на 05.05.24 в 16:34

Димитър Димитров успя да съгради храм в село Искър

За Димитър Димитров ви разказахме за първи път преди три години. Тогава неговата мечта да съгради храм в родното плевенско село Искър беше в самото начало на реализирането. Днес градежът на параклиса „Света Параскева“ е към края си. Преди три години Димитър Димитров малко притеснен ни разказа за завета на дядо си  – да съгради храм в..

публикувано на 05.05.24 в 09:12

Ученици от столичните училища взеха участие във Великденски базар

По традиция и по програма в училищата и детските градини текат интензивни приготовления за Великденските празници. В тазгодишния базар за Великден, който се провежда в Министерството на образованието, се включиха близо 500 деца и ученици от над 60 учебни заведения. Коридорите на два етажа от министерството на образованието се..

публикувано на 05.05.24 в 07:11

Манастирите на България от IV век до днес

Нови манастири се строят от църквата, но винаги има някой инициатор, който става ктитор , той дава средства. Това каза пред БНР Христо Шанов, автор на книги за манастирите на България, работил 45 години като експерт в Националния институт за паметниците на културата.  "Книгите ми "Манастирите на България", които са три тома, обхващат периода от..

публикувано на 03.05.24 в 18:33
Мерим Тенев

Мерим Тенев: Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие

" Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие и мога да спя спокойно , защото никога не съм се продал, никога не съм правил услуги, не съм заблуждавал с информациите, които съм предавал. Проблем е отношението на другите към професията ни, защото много хора се постараха тя да бъде подценявана и да девалвира"...

публикувано на 03.05.24 в 15:44

Празникът Вход Господен в Йерусалим поставя началото на Страстната седмица

Честит празник Вход Господен в Йерусалим, популярен като Цветница или Връбница! Наричаме го така, защото Господ Иисус Христос влязъл за последен път в Йерусалим, но бил посрещнат триумфално, като цар. Хората Го приветствали с палмови клони, постилали палмови клони и дрехите си по пътя пред Него.: „ А повечето от народа постилаше дрехите си по..

публикувано на 28.04.24 в 22:00