В края на месец май Националният балет ни поднесе най-новата си продукция – бляскави спектакли на балета „1001 нощ“ по музика на Фикрет Амиров и хореография на Елдар Алиев, а преди това имахме и възможността да се срещнем с постановъчния екип и част от солистите.
Балетът „1001 нощ“ беше представен по повод 100-годишнината от рождението на азербайджанския композитор Фикрет Амиров и 30 години дипломатически отношения между България и Азербайджан. За мен беше много интересна тази среща с азербайджанската култура, научих нова информация, обогатих се с нови впечатления. Вярвам, че е било така за цялата публика, която имаше възможност да посети спектаклите. С удоволствие ще споделя и с вас част от наученото или припомненото.
Фикрет Амиров е един от най-талантливите азербайджански композитори, който дори по време на желязната завеса е бил канен в САЩ. Потомствен музикант е – баща му е известен певец на мугам и изпълнител на тар. Учи при композитора Узеир Хаджибеков, приет за основоположник не само на азербайджанската опера, но на оперното изкуство в целия мюсюлмански свят, с творбата си „Лейли и Маджнун“, създадена през 1908 г. Фикрет Амиров развива направление, наречено „симфонична опера“. Премиерата на най-ярката му творба „1001 нощ“ е в Баку през 1979 г. Либретото на балета по приказната история за красивата Шехерезада, която с вълшебните си разкази успява да заинтригува нощ след нощ суровия султан Шахриар, постепенно да стопли леденото му сърце и да се спаси от смърт, е написано от братята Рустам и Магсуд Ибрахимбекови през 1968 г. Те включват в своето повествование в две действия трите най-популярни приказки на Шехерезада: за Синдбад, за Аладин и вълшебната лампа и за Али Баба и четирийсетте разбойници.
Световноизвестният азербайджански балетист и хореограф Елдар Алиев поставя заедно със сценографа Семьон Пастух и художничката на костюмите Галина Соловьова балета „1001 нощ“ в САЩ през 1994 г. с голям успех. Спектакълът влиза в алманаха на Уолстрийт джърнъл като най-добрата продукция за годината. Това е последният спектакъл, в който Елдар Алиев танцува, и първият му спектакъл като хореограф. Както сподели в срещата си с журналистите, е поставил в него всички възможни трудности, така че дуетите са сложни и ролята на Шахриар е една от най-сложните в балетния репертоар. Точно този „американски“ спектакъл беше реализиран сега и у нас, а не по-новата продукция, която прави в Мариинския театър.
Хореографията е неокласическа с използване на елементи от фолклорни танци. „Роден съм и учих в Баку, откъдето отпътувах за Мариинския театър на 18-годишна възраст“ припомни Елдар Алиев. „Всички тези фолклорни танци бяха част от образователната програма. Тогава си мислех, че никога няма да ми потрябват“ пошегува се той, „но в „1001 нощ“ използвах целия този „багаж“, за да пресъздам източния колорит“.
Като публика мога да потвърдя, че се почувствах наистина пренесена в приказния свят на Шехерезада, и мисля, че постановката имаше и тук такъв голям успех, какъвто е имала и в САЩ. В звуковия файл чуйте и оценката на изкуствоведа доц. Петър Пламенов, както и споделеното от прима балерината Марта Петкова и художествения ръководител на Националния балет Александър Александров.
Днес се открива традиционният джаз фестивал в Банско. Изпълнители от 16 държави, две сцени и 29 концерта, така Банско джаз фестивал отбелязва 25 години Банско в джаза! До до 13-ти август Банско ще бъде в ритъма на джаза 24 часа. Със забележителна и завладяваща програма от активности през целия ден, Банско разгръща програмата на фестивала не само като..
За трета поредна година в Лятната програма на Столична община е включено детското образователно събитие "Концерти за малчугани и великани". Тази година организаторите ще представят два различни концерта: с класическа и фолклорна музика на лятната сцена Кино Кабана пред НДК. И двата концерта са с начален час 11 часа, ще се проведат на открито, при вход..
Този уикенд Софийската опера и балет започва своето пловдивско турне. За сцената на Античния театър са подготвени четири представления. Гостуването е по покана на Съвета по туризъм. "Макар и с много натоварен летен график, с отговорност и любов към вярната оперна публика, успяхме да съставим програма с емблематични спектакли от..
От 5 до 10 август ще се проведе Международния фестивал за куклен и площаден театър в Созопол. Ще има гости от Португалия, Италия, с участието на наши български кукловоди, театроведи, артисти. Ще има ателиета, работилници изложби. Незабравимото детско шоу „Страната на куклите" се излъчва всяка неделя " Четвъртото издание на фестивала..
"От миналата година го правим това нещо тук - джаз за деца, иначе преди това започнахме с една вечер. Имахме и предфестивална вечер", каза за БНР Венци Благоев, музикален директор на Фестивала „Джаз под звездите“ на Деветашкото плато. Сдружение "Деветашко плато" организира различни инициативи в общините Летница, Ловеч и Севлиево В..
От четвърти до седми август ще се проведе четвъртото издание на фестивала „Неотъпкана пътека“. Концертите са в красивото и самобитно родопско село Ковачевица, както и в град Гоце Делчев. Тази година там отново ще се съберат заедно български музиканти, част от които работят в чужбина, и чуждестранни гости. Организатори на събитията са..
На 7 август в Борисовата градина в София ще се състои спектакълът-концерт на Софийската филхармония и Сатиричния театър “Веберови” от Феликс Митерер. Разказът е за отношенията на Моцарт със семейство Веберови , с жените от рода Вебер, които имат силно влияние върху неговия живот. Текстът е написан през 2006 г., юбилейна година на Моцарт..
Министърът на енергетиката Александър Николов на няколко пъти е предлагал на Министерски съвет "България да премине на същата схема, по която работят..
Вероятно се сещате за прословутата картина на Йеронимус Бош „Корабът на глупците“. Персонажите, изобразени на нея, показват всичко друго, само не и..
"Големите началници не стоят в столици в Европа или някъде другаде по света. Големите началници са българските избиратели . Големите началници са в..