Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Директните плащания от ЕС са най-голямата хранилка на мафията"

Ивайло Пенчев: Най-притеснен е бизнесът, които харчи държавни пари

"Бизнес, който става зависим от помощи, се корумпира. По-малко корупция се прави с по-малко държава"

Ивайло Пенчев
Снимка: БГНЕС, архив

"Най-притеснен е бизнесът, който зависи от държавата - държавни поръчки, обществени поръчки. Този бизнес, които харчи държавни пари, той е най-силно притеснен, защото е в неведение кой ще вземе властта, на кого да плащат рушвети, с кого да се сприятелява. Икономическите кризи притеснява най-много бизнеса, който зависи от държавата".

Това зави пред БНР бизнесменът Ивайло Пенчев.

Той беше категоричен, че бизнес, който очаква помощи от държавата, не е бизнес, а социално слаб бизнес: 

"Работата на бизнеса е не да взема помощи, а да създава стойност. Препоръчвам да не се вярва на никой бизнес, който иска помощи от държавата. Бизнес, който става зависим от помощи, става зависим от правителствата, той се корумпира".

Бизнесменът подчерта, че държавата не създава стойност, не създава пари:

"Държавата взема пари от някой, който ги е изкарал по честен начин, за да ги даде на някой друг, който плаче за помощ. ... В момента, когато държавата каже, че ще помогне на ето този бизнес, тя ще вземе пари от още много други бизнеси, от данъците на работниците ще вземе, за да ги даде на най-мрънкащите бизнеси. Ако намирате нещо морално в това, аз не намирам, това е точно обратното на морал".

Ивайло Пенчев изказа хипотеза, че ако България остане без правителство 2 години, нормалните бизнеси няма да го усетят, драма няма да има. 

"Планът за възстановяване, ако го няма, по-добре ще е. Директните плащания от ЕС са най-голямата хранилка на мафията в България, а и не само у нас. Ако го няма този План, по-малко храна за мафията", смята бизнесменът.

По думите му идеята, че новата власт в държавата ще спре корупцията, е невъзможна:

"Дори и най-искрено да иска да спре корупцията, то не ѝ е по силите. Държавата се занимава с толкова много неща и има нужда от много качествени мениджъри, а ги няма. Държавата се е захванала с един милион неща и има един милион директори, 90% от които са некачествени. Единственото спасение е - по-малко корупция се прави с по-малко държава".

Според Пенчев в управляващата коалиция са влезли партии, които нямат идеологическо сходство:

"Социалисти, нещо като класически либерали, зелени, а "Продължаваме промяната" нямат ясна идеология, което не ги прави центристи, защото липсата на идеология не те прави центрист. Няма идеология! За мен това е проблемът. Партия без идеология е като къща без основи. В един момент рухва. ... Сегашното мнозинство е неустойчиво и дори да се закрепи при неуспешен вот на недоверие, ще продължи да бъде нестабилно".

Интервюто на Снежана Иванова с Ивайло Пенчев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ще спасим ли малките квартални магазинчета с бойкот на големите вериги?

Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги?  Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..

публикувано на 12.02.25 в 08:50

Донка Михайлова: Случаят в Брезе трябва да е сигнал – нужна е промяна

Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по отношение на модела на финансиране . Това заяви пред БНР зам.-председателят на УС на Националното сдружение на общините и кмет на Троян Донка Михайлова след трагичния случай в девинското село..

публикувано на 11.02.25 в 12:42

Бюджетът като алиби за провалената еврозона?

Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат съдени, че са се провалили с фискалния показател и да остане единствено инфлационният" при кандидатстването за еврозоната. Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов. "Нямам..

публикувано на 11.02.25 в 08:18
Семейството на Габи

Габи от Горна Оряховица се нуждае спешно от средства за лечение

Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...

публикувано на 11.02.25 в 06:32

Величка Таседжикова: Времето показа, че изпитите след 4-и и 10-и клас са излишни

Относно матурата по математика след 12-и клас Боян Захариев, директор дирекция "Образование" в "Отворено общество", изказа мнението си: " Важно е за какво се ползват определени изпити. Те могат да се ползват за няколко неща. Едното е ако са необходими на някого напред във времето - подобен изпит е важен за работодатели или за кандидатстване за..

публикувано на 10.02.25 в 11:26

Асен Асенов: България трябва да направи големи и бързи стъпки към културната си интеграция в ЕС

България има да направи големи, едри и бързи стъпки към своята културна интеграция в ЕС.   Това мнение изказа пред БНР Асен Асенов, създател на поредица от международни фестивали, сред които и "One dance festival". " Страната ни може би е най-неинтегрираната държава-членка в европейската екосистема на културните индустрии. Ние не успяваме да..

публикувано на 10.02.25 в 10:24
Джамията

Турция две години след бедствието: Стремеж към възстановяване в свят, изпълнен със загуби

Две години след опустошителното земетресение в Турция всички усилия са насочени основно към възстановяване на жилищата на пострадалите. Знамената в Турция на 6-и февруари бяха свалени наполовина в памет на загиналите над 53 хиляди души. За оцелелите все още не е ясно кога ще има възстановяване на живота такъв, какъвто е бил преди. Две..

публикувано на 08.02.25 в 20:49