Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Университетските ботанически градини отбелязват 130 години от създаването си

Университетски ботанически градини
Снимка: личен архив

През 2022 г. с поредица от дейности, образователни инициативи и изложби Университетските ботанически градини отбелязват 130 години от създаването си.
Началото е поставено през 1892 г. от първия български професор по ботаника д-р Стефан Георгиев (1859 – 1900).

Университетските ботанически градини са член на Световния съвет на Ботаническите градини (BGCI), Консорциума на европейските ботанически градини (EBGC), Образователната мрежа за екологично образование в Ботаническите градини (EBGEN) и участват със своите колекции в обмена на семена Index Seminum с ботанически градини от цял свят.

Университетски ботанически градини   Снимки: личен архив

Кулминация на честванията е празничният 21 юни 2022 г. По време на тържеството, което ще се състои в Университетската ботаническа градина в София и ще започне в 18.00 часа, ще бъде представена книгата „Лалето“ от авторски колектив на Университетските ботанически градини. В деня на честването ще бъде открита и постерна изложба с постиженията на български учени в различни области на растителните науки. Гости на празника ще бъдат представители на академичната общност и колеги от Софийския университет, преподаватели от други университети, колеги и приятели от Българската академия на науките и други.

"Като представител на европейския консорциум на ботаническите градини аз участвам в опазването на световното биоразнообразие - растително и има ботанически градини по целия свят, не само в България", каза за БНР д-р Красимир Косев, директор на Университетските ботанически градини при Софийския университет "Свети Климент Охридски" в София, Варна и Балчик.

Той заяви, че Ботаническата градина в София е градината майка на другите две градини.

Университетски ботанически градини   Снимка: личен архив

В предаването "Нощен Хоризонт" д-р Красимир Косев допълни:

"Има нещо хубаво, което се е случило покрай лошото през 1987 година - тогавашният доайен на българските архитекти - архитект Стоилов е ръководител на един от творческите колективи, който прави проект за ботаническа градина в "Драгалевци" или в квартал " Хладилника", което се намира точно срещу бившия Винзавод".

Той обясни, че аптекарската градина предстои да бъде отворена скоро.

"Там имахме чисто технически проблеми. Не знаехме как да направим така, че хората, които посещават и ботаническата градина да стигнат и до аптекарската, която е до Факултета по фармация и със съдействието на Факултета се осъществява. Измислихме баркода от касовия бон на ботаническата градина да отваря вратата на аптекарската градина. Въвеждаме нови технологии и този електронен достъп ще дава възможност на хората да посещават и аптекарската ни градина".


Д-р Красимир Косев е завършил през 1987 Софийския университет, Биологически факултет(биология, специализация БОТАНИКА). От 1988 до 1991 е бил редовен аспирант при катедра ботаника на Биологическия факултет при СУ (доктор по биология ). Защитил е дисертация на тема: Влияние на атмосферното замърсяване върху различни растителни видове с оглед на тяхното използване за озеленяване на промишлени райони. През 1989 е завършил FEBS курс по биомолякулярна електронна микроскопия, гр. Улм, Германия. От 1993 до 1994 е направил следдипломна квалификация магистърски курс “Замърсяване и контрол на природната среда”, Университет Манчестър, Великобритания.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостин Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дончо Папазов

Дончо Папазов: Истински промени няма да има без масови протести

"Ще имаме истинско трайно решение само когато осъзнаем, че не може да има промени без масови протести . Тези протести ще избутат нагоре партия, която би направила промените и биха заставили другите." Това мнение изрази пред БНР мореплавателят Дончо Папазов. Той е категоричен, че всичко значимо в нашата политика от 90-те години насам идва..

публикувано на 21.07.24 в 13:36
Делян Георгиев

До края на месеца ще бъде готов паркинг до 15-а поликлиника в район "Изгрев"

За първи път в район "Изгрев" бе организиран тридневен фестивал по повод празника на района. Район "Изгрев" посреща празника си с тридневен фестивал - музикален, кулинарен и филмов Кметът Делян Георгиев разказа в предаването "Рано в неделя", че по традиция отбелязват празника на района на Петровден. "Получи се изключително добър тридневен..

публикувано на 21.07.24 в 07:18

"Лято в музея" започва във Враца

Какви настолни игри са играли древните римляни и какво освен забавление и приятни емоции в свободното време са им носели те? Отговори на тези и други въпроси ще бъдат дадени в музея във Враца в идния вторник. Тогава от 10:30 часа ще се проведе поредното занимание от инициативата за деца и младежи "Лято в музея". За идеята на тази..

публикувано на 21.07.24 в 06:54
Ирена Киркова

Ирена Киркова: Чувството за вина ни пречи да си починем ефективно

"Според определението "почивка" е възстановяване на силите след умора или продължителен труд , или свободно от редовната работа време, разказа за "Нощен Хоризонт" психологът от Варна Ирена Киркова . Тя е от Българската школа за психоанализа. "В контекста на психологията обаче, почивката в най-общ план се разглежда като дейност, която успокоява и..

публикувано на 18.07.24 в 09:15
Ивайло Мичев, Явор Наумов – заместник началник на станцията, Петър Чилов, Христо Михалев, Даниел Инков, Румен Иванов

От покрива на България - връх Ботев: Оцеляваме трудно, но с екипност!

"Качихме се четирима колеги, техничари, но нямах никаква представа тогава къде заминавам, при какви тежки зимни условия, коментира за БНР и инж. Маринов.  "Качихме се там с вертолет и заварихме там хора без електричество, само с един дизел-агрегат, с мощност 30 киловата, само за техниката и съоръженията, всичко друго беше студ и мраз, така започна..

публикувано на 15.07.24 в 14:25

Мъж в инвалидна количка: Най-лесно се придвижвам... със самолет

Най-достъпни са Варна и Бургас, защото дотам може да се стигне съм самолет. Тази горчива равносметка прави Митко Александров, млад мъж в инвалидна количка. Митко  мечтае София да бъде достъпен град подобно на други големи градове по света, където е бил. Митко е програмист. Според него Санкт Петербург е най-достъпният град за хора с..

публикувано на 15.07.24 в 09:38

Кои нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли?

Множество нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли . Включително и т.нар. "черна кутия", която ще записва данни за движението определено време при и след пътен инцидент.  Последните  данни на Агенция за пътна безопасност  отчитат, че средната възраст на автопарка в България е над 20 години , а в Европейския съюз..

публикувано на 14.07.24 в 21:10