Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Реалният икономически растеж у нас може да падне дори под 2%"

Георги Вулджев: Вероятно е да се наложи или замразяване на разходите, или вдигане на данъците

По политически съображения управляващите не са склонни на щедрост спрямо общини, управлявани от опозицията, смята икономистът

Георги Вулджев
Снимка: Йоан Запрянов

Има много проблеми с актуализацията на бюджета и един вот на недоверие, свързан с бюджета и фискалната политика, не е безпочвен, макар това да е по-скоро повод, а не същинската причина за вота.

Това мнение изрази пред БНР икономистът Георги Вулджев.

Фискалната политика продължава да се движи в абсолютно грешна посока в настоящия икономически контекст у нас, смята икономистът. По думите му не може при рекордно висока инфлация от 1998 г. насам и рекордно ниска безработица за последните 30 години държавата да продължава да разширява агресивно своите разходи и да поддържа много дълбок бюджетен дефицит.

"По този начин тя задълбава допълнително инфлационните тенденции. Фискалната политика допринася за тази инфлация. Трябва да се прави обратното – да се съкращават разходи и да се смалява дефицитът."

Според икономиста се поличава нонсенс в критиките на опозицията, защото тя хем критикува разточителността в разходите, хем предлага "още по-голямо увеличение на разходите за пенсии".

Липсата на тригодишна рамка при актуализация на бюджета не е нещо фатално, уточни Георги Вулджев.

Той откроява сред най-големите краткосрочни рискове инфлацията, а в средносрочен план – рецесия в ЕС от следващата година.

Вулджев прогнозира, че реалният икономически растеж у нас може да падне дори под 2% и изрази скептицизъм, че заложените от правителството 2,9% няма да се реализират.

"От чисто политически презумпции партиите виждат като наложително да вдигнат пенсии и подобни разходи, защото ей сега може да има избори."

При задълбочаване на кризата е много вероятно да се наложи или замразяване на ръста на разходите, включително на тези за пенсии, или вдигане на данъци, подчерта Георги Вулджев в предаването "Хоризонт до обед".

Във връзка с парите за общините, които липсват в актуализацията на бюджета, икономистът предупреди, че "някои общини могат да започнат да изнемогват".

"В условия на криза общините няма откъде да ги намерят, да ги "измагьосат" тези пари и разчитат на трансфери от правителството. Това до много голяма степен е политически казус. Откакто дойде новата власт на промяната, местни избори не е имало. Не съм сигурен те по чисто политически съображения колко са склонни да бъдат щедри спрямо общини, които се управляват от опозицията. Това е много съществен фактор."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доналд Тръмп и Владимир Путин се ръкуват на среща по време на първия мандат на американския президент

Природните залежи на Украйна - част от "сделката"?

Доналд Тръмп и Володимир Зеленски ще се срещнат идната седмица. Поне такова очакване изрази американският президент вчера. Тази среща може да се окаже съдбоносна за Украйна. От нея, най-малкото, ще зависи с каква нагласа Тръмп ще отиде на многократно вече анонсирания разговор очи в очи с Путин. Допреди броени дни украинците все още чакаха..

публикувано на 08.02.25 в 11:05
Нов строеж на жилищна сграда в Хатай

Нови, но изолирани - предизвикателствата пред строежите в Турция след земетресението

След бедствието на века, както самите турски власти определиха земетресението, поразило страната пред две години, усилията днес са насочени към възстановяване и към нова глава в тази история, озаглавена "солидарността на века". По строежите, изградени с държавно финансиране, се работи по 24 часа в денонощието, твърдят местните и национални и..

публикувано на 07.02.25 в 20:56

Две години по-късно: Какво се случва в районите, засегнати от опустошителния трус в Турция

"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като  на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер.  Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..

публикувано на 06.02.25 в 07:40

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на дървета в центъра на града

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..

публикувано на 06.02.25 в 06:45

Логопед: Електронно устройство преди 4 години - не! Пораженията са големи

Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..

публикувано на 05.02.25 в 11:46

Внос на дървесина? Алармират за криза в горския сектор

Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..

публикувано на 05.02.25 в 09:20

Страх на Санторини: Чакат по-силен трус, не изключват цунами

"Имах намерение да се евакуирам, но не можах да намеря билети. Днес няма фериботи, защото времето е много лошо – 7-8 бала вълнение. Положението е много сложно. Хората са много стресирани, уплашени . От 03.00 часа съм в колата, няма спане", разказа сънародникът ни Иван Димитров, който все още се намира на Санторини. В предаването "Преди..

публикувано на 05.02.25 в 08:59