Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зеленски приветства очакваното предложение на ЕС за кандидат-членски статут на Украйна

| обновено на 23.06.22 в 11:49
Президентът на Украйна Володомир Зеленски
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Президентът на Украйна Володимир Зеленски приветства очакваното предложение на Европейския съюз за статут на кандидат за неговата изморена от война нация. Междувременно руските сили продължиха да нанасят удари срещу втория по големина украински град Харков и източния регион Донбас.

Зеленски изрази увереност, че всички членове на Европейския съюз ще подкрепят решението за предоставяне на Украйна на статут на кандидат за членство в блока. В традиционното си вечерно обръщение, Зеленски съобщи, че е провел разговор с редица европейски лидери и с българския премиер Кирил Петков:

"Говорих с 11 лидери в сряда. Благодарих на министър-председателя на България Петков за подкрепата за Украйна и за развитието на цяла Европа с наше участие".

Днес Зеленски ще продължи разговорите по телефона с останалите европейски лидери.

В интервю за Асошиейтид прес украинският вицепремиер Олга Стефанишина, която отговаря за европейската и евроатлантическата интеграция, каза, че решението може да дойде още днес в началото на форума в Брюксел.

По думите ѝ Нидерландия, Швеция и Дания не са били съгласни да се започват предприсъединителни преговори с Украйна, докато тя води война с Русия, но сега подкрепят идеята. Стефанишина също така изразява мнение, че Украйна може да стане член на ЕС в срок от 2 до 10  години, а не след десетилетия, както предричат някои европейски представители.

Междувременно Киев съобщи, че продължават тежките руски бомбардировки в източната област Луганск и ключовия град Северодонецк. Силите на президента Владимир Путин затягат хватката си и върху съседния град Лисичанск, който сега е подложен на по-тежка бомбардировка. „Руската армия... просто унищожава всичко“ в Лисичанск, написа в Telegram Сергий Гайдай, губернатор на Луганска област, която включва и двата града.

Руските сили са превзели две населени места на юг от градовете Лисичанск и Северодонецк, които са в центъра на руската офанзива в региона, съобщи губернаторът Гайдай. Украинските сили продължават съпротивата в Северодонецк и близките населени места. Продължават и руските атаки срещу втория по големина украински град Харков. 

Зеленски заяви, че масираните въздушни и артилерийски атаки на Москва са насочени към унищожаване на целия регион Донбас и призова съюзниците на Украйна да ускорят доставката на оръжия.

Битката за Северодонецк и Лисичанск в украинската Луганска област „влиза в нещо като страховита кулминация“, каза Олексий Арестович, съветник на президента Зеленски.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Десислава Атанасова

Премиерът: Номинацията на Атанасова за Венецианската комисия е на правителството, не на коалицията

Правителството е спазило всички изисквания при номиниране на конституционния съдия Десислава Атанасова за български представител във Венецианската комисия, категоричен беше Росен Желязков: "Разбира се, опитът на госпожа Атанасова, дългогодишният ѝ опит беше основен. Това е решение на правителството, не на коалицията". 

публикувано на 04.02.25 в 16:15
Отляво надясно - Атанас Зафиров, Росен Желязков, Гроздан Караджов

След съвета на управляващите: Няма да се вдигат данъци и осигуровки

Правителството няма да увеличава осигурителната тежест и да променя данъци при изготвянето на бюджета за тази година. Това съобщи след края на заседанието на Съвета за съвместно управление министър-председателят Росен Желязков.  Той обаче не уточни какви ограничения ще се наложат на разходите, за да се запази 3-процентният дефицит:..

публикувано на 04.02.25 в 16:09
Конституционният съдия Янаки Стоилов, архив.

КС не е давал предложение или становище за позицията на Десислава Атанасова във Венецианската комисия

Конституционният съд не е давал предложение или становище във връзка с взетото на подпис решение от Министерския съвет - Десислава Атанасова да бъде определена за представител на България във Венецианската комисия. Това каза нейният колега - конституционният съдия Янаки Стоилов. Той припомни, че в последните години се е наложила такава практика,..

публикувано на 04.02.25 в 16:05
Найджъл Фарадж

Фарадж допуска подобряване на сделката за Брекзит, но неясно как

След като партията "Реформирай Обединеното Кралство" изпревари управляващите лейбъристи в социологическите проучвания, лидерът на "реформаторите" Найджъл Фарадж днес дава интервюта, обяснявайки, че споразумението за Брекзит с ЕС може да подобрено, макар че се затрудни да каже как точно. Последната анкета на YouGov предизвика политически шок..

публикувано на 04.02.25 в 15:55
Отляво надясно - Атанас Зафиров, Росен Желязков, Гроздан Караджов

Съветът за съвместно управление е обсъдил неразплатените разходи от миналата година

Участниците в Съвета за съвместно управление направиха изявление, на което обясниха за какво са разговаряли. В Съвета участваха премиерът Росен Желязков и двама от вицепремиерите - Атанас Зафиров от "БСП-Обединена левица" и Гроздан Караджов от ИТН. Финансите на страната и Бюджет 2025 - основни теми на Съвета на управляващите По думите на..

публикувано на 04.02.25 в 15:52

Средната пенсия е 836,15 лева

С 24 стотинки се повишава средният размер на основната пенсия, без добавки през февруари спрямо януари тази година, сочат статистическите данни на Националният осигурителен институт. Достигната стойност вече е 836 лева и 15 стотинки. Средно мъжете получават 259 лева по-висока пенсия от жените. В София град средната пенсия е най висока..

публикувано на 04.02.25 в 15:38

Бюджетната комисия отхвърли предложението да обсъди освобождаване на Главчев от Сметната палата

Бюджетната комисия в парламента отхвърли предложението в дневния ѝ ред да се обсъди освобождаването на Димитър Главчев като председател на Сметната палата.  Искането за включването на точката бе на ПП-ДБ, а опасението им е, че ако бившият служебен премиер е в несъвместимост за връщане на поста и предложи свои заместници, голяма част от ръководството на..

публикувано на 04.02.25 в 15:33