Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"И БСП, и ИТН направиха своя най-голям исторически компромис"

Добромир Живков: Президентският вот е възможен хоризонт за кабинета

Липсват фокус и желание през структурата на бюджета процесът на евроинтеграция да бъде докаран до край, изтъкна социологът

| Интервю
Добромир Живков
Снимка: БТА
Чуй новината! Чуй новината:

Правителството тръгва с прилично ниво на доверие. Очакваната перспектива е за повече от година управление. Може би президентските избори са хоризонтът. Никой не желае избори понастоящем.

Това каза пред БНР Добромир Живков, управител на социологическата агенция "Маркет линкс". Предстои агенцията да публикува актуално проучване на общественото мнение.

Липсват фокус и желание през структурата на бюджета процесът на евроинтеграция да бъде докаран до край, изрази мнение той.

Според него очевидно има дупки в бюджета, но и нежелание правителството да се съобразява с тези финансови обстоятелства.

В политическото ни ежедневие земетръсът е видим, и то по отношение на финансовото измерение. Бюджетът винаги е бил и политически инструмент, отбеляза Живков.

"Твърдения, че България не е готова за еврото, по естествен начин влизат в дискурса, който казва, че има заинтересовани от отлагане на приемане на еврото, а не че България не е готова".

Социологът изказа опасения "поне още 2 години да оставим България  извън еврозоната в момент, в който геополитически нещата не изглеждат особено сигурни".

Национална цел се използва в името на тясно политически интереси, отчита той.

И БСП, и ИТН направиха своя най-голям исторически компромис. БСП е маргинализирана. Изглежда логично партията да понесе известен негатив от тази коалиция. За ИТН, имайки предвид, че не са системна партия и са създадени като анти-ГЕРБ партия, губи основната си цел с влизането в тази коалиция, въпреки контекста, в който се разгръща този сценарий, поясни Добромир Живков.

Гръмогласието на г-н Пеевски често звучи доста крайно на фона на успокояващия се политически разговор. Твърде странни послания отпраща, включително за борбата със "соросоидите", смята социологът.

"Той излиза, декламира своето послание, медиите се превръщат в трибуна, която ретранслира неговите тези".

Този кабинет тепърва ще трябва да доказва дали е или не е под влиянието на Пеевски. ПП-ДБ, дори по-тихи да са, имат влияние върху политическите решения, допълни той.  

"Имаме все пак реална опозиция".

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Нарисувани от съдебен художник скици на обвинените в шпионаж във Великобритания български граждани. От ляво надясно : Катрин Иванова, Ваня Габерова, Орлин Русев, Иван Стоянов и Бисер Джамбазов, 26 септември 2023 година.

Обвинените в шпионаж българи са знаели какво правят, твърди британски прокурор

Катрин Иванова, Ваня Габерова и Тихомир Иванчев са са били подбрани лично от руски агенти, за да шпионират за Москва и са знаели точно какво правят, въпреки че не се признават за виновни и твърдят, че са „подведени или измамени“, заяви прокурорът Алисън Морган в Централния наказателен съд в Лондон в хода на процеса срещу българската шпионска клетка...

публикувано на 13.02.25 в 01:53
Изглед към сградата на британския парламент

Великобритания "споделя желанието на Тръмп" за край на войната в Украйна

Обединеното кралство „споделя желанието на Тръмп“ да сложи край на войната в Украйна, се казва в декларация на британското министерство на външните работи.  „Ние споделяме желанието на президента Тръмп да сложи край на тази варварска война. Русия обаче може да направи това още утре, като изтегли силите си и прекрати незаконното си нахлуване. Винаги сме..

публикувано на 13.02.25 в 01:06
Британският министър на отбраната Джон Хийли

Великобритания предоставя на Украйна нов пакет военна помощ

Обединеното кралство e подготвило нов пакет от военна огнева помощ за 150 милиона паунда за Укарйна, обяви британският министър на отбраната Джон Хийли. Това последна направеното по-рано изявление от премиера Киър Стармър, че страната му трябва да постави Украйна във "възможно най-силната позиция". На фона на подготвяните преговори между САЩ..

публикувано на 12.02.25 в 21:43
Председателят на Комисията по труда и социалната политика на НС Деница Сачева (в средата) и зам.-председателите Нина Димитрова (отляво) и Цветан Предов (вдясно).
Снимка: Владимир Шоков/БТА (ЕВ)

Социалната комисия прие проект на правила за номинации за ръководители на НОИ

Предложенията за кандидати за управител и подуправител на Националния осигурителен институт (НОИ) ще се правят от народни представители до парламентарната социална комисия в 14-дневен срок от приемането на процедурните правила по избора. Проектът на тези правила беше приет от Социалната комисия в парламента и предстои гласуването им и в пленарната..

публикувано на 12.02.25 в 19:52

Полицията в Ботевград залови след гонка 13-годишно момче, шофирало лек автомобил

Полицията в Ботевград залови след гонка 13-годишно момче, което шофирало лек автомобил. При опита си да избяга от полицията момчето е ударило няколко коли. В автомобила, управляван от него, е имало и друго дете - на 12 години.  Минути след 2:00 след полунощ на 11 февруари патрул на Районното управление на полицията в Ботевград забелязва как при..

публикувано на 12.02.25 в 19:43

Германия удължава с 6 месеца контрола по всички граници

Германското правителство удължава контрола на всички германски граници с още шест месеца. Контролът иначе трябваше да изтече в средата на март. Целта е да се предотвратят незаконни влизания, обясни германският канцлер Олаф Шолц. Контролът по всички германски външни граници ще продължи до септември. Това реши днес германското правителство и..

публикувано на 12.02.25 в 19:32

Жена и дете са били в колата, която се удари днес в бързия влак София - Петрич

Автомобил се удари в бързия влак от София за Петрич, движещ се с висока скорост на жп прелез със задействана автоматична прелезна сигнализация, в междугарието Долни Раковец - Гълъбник. Това съобщи за БНР Бойчо Скробански от звеното за разследване на произшествия в железопътния транспорт. Влак е ударил автомобил на жп прелез в Радомирско Няма..

публикувано на 12.02.25 в 19:20