Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В пограничните странджански села срещите с мигранти са ежедневие

Снимка: Даниела Костадинова

Със затопляне на времето се засилва и миграционният натиск по българо-турската граница. В страната ни влизат нелегално групи от по 20-30 млади мъже от Афганистан, Ирак, Мароко, Тунис, Алжир и Сирия.

Жителите на пограничните села се срещат с пришълците ежедневно, дават им храна, вода и дрехи.

Странджанското село Богданово е на 5 километра от границата.

В гората е пълно с разбити и разграбени изоставени от каналджии автомобили, разказват местните хора.

"Натискът от мигранти е огромен. Граничните, предполагам, че не могат да се справят. Напливът е много голям. Тук идват, търсят храна, вода."

"Минават, търсят храна. Два пъти са минавали край нас и съм ги хранила. От Афганистан. Не съм чула да има проблеми в селото. Кротки ми изглеждат момчетата – измъчени, гладни, жадни. Дрехи им давам на своя воля, не са ми искали. Като ги гледам какви са опърпани, измършавели, давам."

"30 човека бяха онзи ден, имаше деца, мънинки."

"Те са оборудвани с всичко – стълби, ножици за телта. Храна не носят. С раничката, водата в ръката. Афганистанци, иракчани, мароканци, всякакви има."

"Не са агресивни. Идват от Турция. Питам ги – защо, той показва ръцете – че там стрелят, има война, затуй бягат."

"Нарочно влизат без документи, да не можеш да разбереш кой какъв е. това е тактика."

Кметът на село Богданово Райко Георгиев потвърждава за огромния натиск от пролетта насам.

"В моите села, двете, всеки ден има. Малки, големи групи, предимно афганистанци, млади хора, изморени, гладни, жадни."

Георгиев дели мигрантите на две групи – едната влиза целенасочено в населените места, другата - "бягат по горите като диви животни".

Според кмета на Малко Търново Илиян Янчев в целия регион вече десетина години са привикнали с този мигрантски натиск.

"В момента турците не осъществяват почти никакъв контрол по границата. Обръщат гръб и те си минават като на парад."

Повече чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Шокиращи "шедьоври" от световната кулинарна култура

От божествените деликатеси през традиционно, простичко, носталгично и убийствено вкусно приготвени храни, през екзотично звучащите и пропити от оригиналност кулинарни изобретения....в "Изотопия" стигнахме до противните, отблъскващи, шокиращи измерения на световната кулинарна култура.... Дълбоко в хранителните табута навлиза Автономията за..

обновено на 25.04.24 в 13:06
Снимката е илюстративна

"Коренът ни вика да се приберем." От чужбина до село - защо?

След години живот в чужбина млади семейства в Габровско избират да живеят на село и да се върнат към корените си. Те ще се съберат на среща в Трявна в рамките на кампанията "ЗАвръщането" , започнала в края на 2022 г. Историите си ще разкажат млади хора, завърнали се от Англия, Германия и Дания. Целта на кампанията и на срещата е да се..

публикувано на 24.04.24 в 06:59
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Ивайло Шопски

Ивайло Шопски от НД "Традиция" за очите към Дунава в българската история

Днес се навършват 148 години от избухването на Априлското въстание . По този повод за героичното време в българската история след подвига на априлци говорим с Ивайло Шопски от Националното дружество "Традиция" . Отбелязваме 148-мата годишнина от избухването на Априлското въстание по стар стил Да се обърнем към народното..

публикувано на 20.04.24 в 18:17
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53