Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В пограничните странджански села срещите с мигранти са ежедневие

Снимка: Даниела Костадинова

Със затопляне на времето се засилва и миграционният натиск по българо-турската граница. В страната ни влизат нелегално групи от по 20-30 млади мъже от Афганистан, Ирак, Мароко, Тунис, Алжир и Сирия.

Жителите на пограничните села се срещат с пришълците ежедневно, дават им храна, вода и дрехи.

Странджанското село Богданово е на 5 километра от границата.

В гората е пълно с разбити и разграбени изоставени от каналджии автомобили, разказват местните хора.

"Натискът от мигранти е огромен. Граничните, предполагам, че не могат да се справят. Напливът е много голям. Тук идват, търсят храна, вода."

"Минават, търсят храна. Два пъти са минавали край нас и съм ги хранила. От Афганистан. Не съм чула да има проблеми в селото. Кротки ми изглеждат момчетата – измъчени, гладни, жадни. Дрехи им давам на своя воля, не са ми искали. Като ги гледам какви са опърпани, измършавели, давам."

"30 човека бяха онзи ден, имаше деца, мънинки."

"Те са оборудвани с всичко – стълби, ножици за телта. Храна не носят. С раничката, водата в ръката. Афганистанци, иракчани, мароканци, всякакви има."

"Не са агресивни. Идват от Турция. Питам ги – защо, той показва ръцете – че там стрелят, има война, затуй бягат."

"Нарочно влизат без документи, да не можеш да разбереш кой какъв е. това е тактика."

Кметът на село Богданово Райко Георгиев потвърждава за огромния натиск от пролетта насам.

"В моите села, двете, всеки ден има. Малки, големи групи, предимно афганистанци, млади хора, изморени, гладни, жадни."

Георгиев дели мигрантите на две групи – едната влиза целенасочено в населените места, другата - "бягат по горите като диви животни".

Според кмета на Малко Търново Илиян Янчев в целия регион вече десетина години са привикнали с този мигрантски натиск.

"В момента турците не осъществяват почти никакъв контрол по границата. Обръщат гръб и те си минават като на парад."

Повече чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16