Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Едни от талантливите музиканти в „Софийски музикални седмици“ са от Южна Корея

Йоана Каменарска и Надежда Табакова ще имат рецитал на 2 юли

Снимка: Ани Петрова

До 2 юли продължава 53-тия международен фестивал „Софийски музикални седмици“.

Южнокорейската композиторска школа за втори път присъства на фестивала, тя е доста космополитна.Тя стъпва на корените на корейската музика, но същевременно тя работи със западната стилистика и изразни средства и това я прави интересен мост между Изтока и Запада като излъчване в тяхната музика“, каза за БНР професор д-р Момчил Георгиев, председател на Фондация Международен фестивал „Софийски музикални седмици“.
Той обясни, че са написани произведения специално за фестивала:
"Тази година имаме млади композитори над 12 души".
Момчил Георгиев  Снимка: личен архив
Музикантът Лилия Бояджиева направи концерт на 18 юни заедно с Ангелина Абаджиева в София.

"Сега е нашият първи рецитал с три доста различни, интересни произведения. Първото е сонатата от Едвард Григ в доминор, това е най-познатото от всички. Следващата е италианска сюита от Стравински на базата на балета "Пучинела", допълни за предаването "Нощен Хоризонт" Лилия Бояджиева.

Лилия Бояджиева- организира Международния конкурс за пиано и композиция „De Bach au Jazz“ (2013, 2015, 2018, 2021). Тя е също член на жури на международни конкурси („Skriabin“ в Италия, „Maria Callas“ в Гърция, „Krasnodar“ в Русия и др

Йоана Каменарска и Надежда Табакова ще имат рецитал на 2 юли. Цигуларката Теодора Късметска и Ружа Семова за първи път ще бъдат на софийска сцена:

"Ние с моята колежка и дългогодишна приятелка Ружа Семова за първи път ще участваме в Софийски музикални седмици", каза за "Хоризонт" Теодора Късметска.

Албена Врачанска също участва в Международния фестивал „Софийски музикални седмици“:

"Тази година съм предвидила да посвиря лично, не само като композитор, но ще свиря също. Няма да свиря през целия концерт, но ще представя една премиерна пиеса за соло пияно и моя нов диск "Dream lover"

Тя е издала четири авторски диска. Нейни произведения са изпълнявани в различни държави.

Проф. Стефан Попов е преподавал в Бостънския университет и в Англия, където живее през последните 45 години. Той ще изнесе концерт на 26 юни от 18 часа в зала "Оборище" 5. 

"В програмата съм избрал доста интересни три произведени ще свирим заедно с Антон. Те са може би едни от най-трудите и интересни произведения. Ще свирим Бетовен петата соната, която е една много интересна соната-късен Бетовен опус 102, има интересни неща в нея, не е съвсем същия Бетовен, който имаме в другите му сонати. Другата пиеса, която ще свирим е една от най-виртуозните челови сонати - Арпеджионе соната от Франц Шуберт. И накрая ще свирим известната соната в моя транскрипция на Цезар Франк, която е една от най-известните сонати в цигулковата литература и напоследък много училища я изпълняват тази соната". 

Пианистът Иво Върбанов, издател на дискове заяви:

"Програмата е изцяло романтична, творби на Шуберт -  известната "Фантазия" за пиано 40 , също така Шуман "Картини от изтока", не много изпълнявани творби опус 66, Брамс, нови любовни песни, валсове, което е доста известно произведение във формат 4/90 и вокален квартет. В този случай ще бъде оригиналната версия за пиано 40". 

Повече можете да чуете в звуковия файл.

 

По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Андрей Арнаудов

Андрей Арнаудов: Няма тема, по-важна от демографията!

Потенциалът от българи в чужбина, които могат да се върнат в страната, е огромен. Това заяви в интервю за БНР Андрей Арнаудов, създател на платформата "Bulgaria wants you"/"България те иска". 81% от българите, живеещи в Берлин, обмислят завръщане в страната – сочат резултатите от онлайн анкета, проведена на кариерен форум там през..

публикувано на 09.05.24 в 09:51
Снежана Тодорова

Снежана Тодорова: И до днес наш девиз е този на Йосиф Хербст - "Никому в угода, на никому напук"

През последните 130 години организираното журналистическо движение в България е преживяло множество промени и предизвикателства, но някои от основните въпроси, които вълнуват журналистите и обществото, остават вечни и неделими. Дори и през годините на големи промени, въпросите за моралността и етиката в журналистиката, както и за справедливото..

публикувано на 08.05.24 в 13:38
Късноантична сграда

В археологическия подлез на Пловдив може да видите късноантичната сграда "Ирини"

Епископската базилика на късноантичния Филипопол вече трета година е един от най-посещаваните културно-исторически обекти в Пловдив, а уникалните мозайки от 4-6 век , разположени на две нива предизвикаха интереса и на прочутата Бетани Хюз – професор, историк, телевизионна и радиоводеща, автор на книги. Филмът от поредицата й "Съкровищата..

публикувано на 05.05.24 в 16:34

Димитър Димитров успя да съгради храм в село Искър

За Димитър Димитров ви разказахме за първи път преди три години. Тогава неговата мечта да съгради храм в родното плевенско село Искър беше в самото начало на реализирането. Днес градежът на параклиса „Света Параскева“ е към края си. Преди три години Димитър Димитров малко притеснен ни разказа за завета на дядо си  – да съгради храм в..

публикувано на 05.05.24 в 09:12

Ученици от столичните училища взеха участие във Великденски базар

По традиция и по програма в училищата и детските градини текат интензивни приготовления за Великденските празници. В тазгодишния базар за Великден, който се провежда в Министерството на образованието, се включиха близо 500 деца и ученици от над 60 учебни заведения. Коридорите на два етажа от министерството на образованието се..

публикувано на 05.05.24 в 07:11

Манастирите на България от IV век до днес

Нови манастири се строят от църквата, но винаги има някой инициатор, който става ктитор , той дава средства. Това каза пред БНР Христо Шанов, автор на книги за манастирите на България, работил 45 години като експерт в Националния институт за паметниците на културата.  "Книгите ми "Манастирите на България", които са три тома, обхващат периода от..

публикувано на 03.05.24 в 18:33
Мерим Тенев

Мерим Тенев: Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие

" Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие и мога да спя спокойно , защото никога не съм се продал, никога не съм правил услуги, не съм заблуждавал с информациите, които съм предавал. Проблем е отношението на другите към професията ни, защото много хора се постараха тя да бъде подценявана и да девалвира"...

публикувано на 03.05.24 в 15:44