Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Павел и Албена Благев - да покориш Килиманджаро на 65

"В САЩ имаш пари, но нямаш време да ги харчиш или обратното – имаш време, но нямаш пари"

Павел и Албена Благев
Снимка: Спас Крайнин

"Приключенията започнаха преди повече от 30 години. Бяхме много млади, с деца и решихме да си потърсим щастието. Животът и тогава не беше труден, но решихме, че имаме сили и искаме да видим какво друго можем да постигнем в света. Пътят ни отведе към САЩ и там успяхме да се реализираме в професията си и да отгледаме децата си, родени в България", разказа в предаването "Преди всички" на БНР Албена Благев, наша сънародничка, която се завръща в родината със съпруга си след десетилетия живот в чужбина.

"Има културен шок – всичко ти е толкова различно, толкова необикновено. Започнахме да си търсим работа, аз учех език", допълни Павел Благев.

"Да не си правят илюзия, че на запад всичко е идеално, че в Щатите всичко е идеално, не. Има много, много проблеми. Твърдо вярвам, че България върви по правилен път, с много усилия и мъки, но ще доведе до по-добро развитие и възможности за всички", отбелязва Албена Благев.

Павел е създател на екологично зелено лепило за хартия, което не съдържа петролни продукти, а Албена като инженер-химик е ръководила международен екип, който разработва оптически чисто лепило за смартфони. Той има и патент за "лека вода" – технология за гасене на пожари.

"В САЩ имаш пари, но нямаш време да ги харчиш или обратното – имаш време, но нямаш пари", споделя Павел Благев.

След като спрели да работят, се "вкарали във форма", отслабнали – той с гладолечение в клиниката на д-р Емилова във Варна, и поели на пътешествия. Така се озовали на Килиманджаро.

"Основното е да не спираш – малко като в живота, може по-бавно да вървиш, но не спирай, върви!", спомня си Павел.

"Забравихме българското знаме, но имахме червено яке, зелено яке и една беше с бяло, та се наредихме – бяло, зелено червено", разказаха още за пътуването Албена и Павел.

Сега целта пред тях е пътят Камино, а за догодина планират трекинг в Хималаите.

В началото на юли двамата ще открият своя изложба със снимки от САЩ.

Повече чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53

"Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш". Проект на студенти от НБУ за незрящи

Студенти по журналистика от 4-ти курс в Нов български университет предизвикват въображението на незрящите, за да ги отведе там, където не могат да отидат. Това се случва в проекта "Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш", създаден от млади хора за техни връстници със зрителни проблеми. Премиерата на студентското радиопредаване беше..

публикувано на 19.04.24 в 11:15
Проф. Владимир Кефалов

Проф. Владимир Кефалов сред най-добрите специалисти в света в изучаването на човешкото зрение

Преди 23 години е учредена  Бреслеровата награда . Учените или лекарите, които имат право да се състезават за нея могат да живеят в която и да е държава по света, но трябва да имат медицински или научни изследвания, които  да допринасят за лечението на хората, загубили зрението си . През  2019 г. в списъка на учените  получили високото отличие е..

публикувано на 17.04.24 в 12:33

Само зимата ли може да ни изненада? Летният сезон е пред провал заради недостиг на кадри

Летният сезон е пред провал, предупреждават хотелиери и работодатели по Южното Черноморие. Причината - задълбочаването на кризата с липсата на работници и персонал за туристическите обекти . Само по Южното Черноморие за предстоящия сезон се търсят 27 хиляди работници. Междувременно посолствата в трети държави извън ЕС, откъдето се чака работна..

публикувано на 16.04.24 в 09:41

Седмицата на космически обороти: слънчево затъмнение и научно просветление

Деца и възрастни носеха цветя за извънземните, някои ги чакаха с глави лук. Казваха, че не се страхуват : - Вярвате ли, че ще дойдат? - Вярвам, защото тази заран пак съобщиха, вестниците четем. - Те дали биха могли да помогнат на България с нещо? - Ами казаха: "Ще помогнем". -..

публикувано на 13.04.24 в 17:09

"Яйцето" в СУ се събуди за нов живот – става модерна зала за събития

Емблематичното за поколения студенти и преподаватели пространство в Софийския университет "Св. Климент Охридски" - "Яйцето", започва нов етап от своето съществуване. То вече ще бъде съвременно пространство за публични събития, в което ще се помещава и модерна лаборатория.  " Залата има невероятна акустика . Направихме специално озвучаване. Може..

публикувано на 12.04.24 в 12:05