Това лято пътуваме повече заради премахнатите ограничения, които бяха наложени вследствие на пандемията, но пък и все повече зачестяват сериозните забавяния на полети и други транспортни връзки.
Какво можем и трябва да направим при отмяна или закъснение на полет?
“Важно е пътникът да е информиран. Това означава още преди тръгването към летището, предишния ден, да провери на сайта на самото летище дали полетът е навреме и се очаква да бъде изпълнен по разписание. Също така да се следят имейлите и телефоните за получаване на СМС, за да може да се реагира адекватно “, казва в предаването “Преди всички“ на БНР Соня Спасова, директор на Европейски потребителски център и допълва:
“Друго, което е важно да се знае е, че някои от по-големите летища в Европа призоваха пътниците да се пристига малко по-рано от обичайното време от два часа преди полет, за да се мине по-спокойно през дългите опашки и проверки.“
При отмяна на полет
“Ако разберем, че полетът ни е отменен на летището, имаме право да изберем между една от опциите: възстановяване на сумата за билета и отказ от по-нататъшно пътуване с тази авиокомпания. Втората възможност е да потърсим авиокомпанията, за да ни предложи полет възможно най-скоро. Третият вариант е да изберем по-късна дата“, уточни тя.
Тя подчерта още, че е добре да бъде съхранявана цялата кореспонденция с авиокомпанията.
В случай на стачка
“В последните години излязоха някои съдебни решения, при които, когато стачката е на персонала на авиокомпанията, тя е предварително изяснена като условия. Приема се, че такава стачка не попада в категорията “извънредно обстоятелство“ и в този случай авиокомпанията не е задължена да изплаща компенсация на пътниците. Ако стачката е от друг персонал на летището, тогава са на лице извънредни обстоятелства и съответно авиокомпанията не дължи обезщетение“, посочва още Спасова.
Пандемията
“На този етап няма ограничение за влизане в страни от ЕС, но е добре да проверяваме изрично“, каза още тя.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Финансовият министър Теменужка Петкова е провела среща с партньорите в управлението по повод напрежението около назначението на бившия служебен министър на финансите Людмила Петкова начело на Агенцията за държавна финансова инспекция. От групата на "Демокрация, права и свободи - ДПС“ реагираха остро, тъй като назначението не е било обсъдено с тях...
Имаме тренд надолу на индекса за възприятие на корупция, съобщи Калин Славов от "Прозрачност без граници" в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той коментира резултатите от Индекса на възприятие на корупцията за 2024 г. Според анализа резулаттът е 43 точки от 100 възможни. "Ние сме във високо рискова зона, на дъното в ЕС и..
Тази година от община Монтана почетоха 43 семейства с дългогодишен брак от селата Смоляновци, Славотин и Долна Рикса. Кметът на Монтана Златко Живков поднесе благопожелания и подаръци на щастливите семейства: "Ние сме българи и християни, семейството е ценност", заяви Живков. В Смоляновци за първи път събират на едно място семейства с над..
Районната прокуратура в Бургас разследва 9 случая за употреба на вейпове с опасното вещество хексахидроканабинол от непълнолетни лица. Данните представи зам.-районният прокурор Марияна Калудова на заседание на Местната комисия за борба с противообществени прояви на малолетни и непълнолетни. При 2 от случаите, от месец ноември, се е..
200 милиарда евро ще бъдат на разположение за развитието на изкуствения интелект в Европа и България трябва да се възползва максимално от тази възможност. Това каза министър-председателят Росен Желязков в Париж, където участва в срещата на върха по въпросите на изкуствения интелект. Премиерът Росен Желязков участва в AI форума на високо равнище в..
Общинско предприятие, което да се нарече "Софийски улици", да поеме поддръжката на улиците в града, предлагат групата на общинските съветници от "Демократична България, Продължаваме промяната, Спаси София". Така ще бъде по-евтино, по-качествено и по-безопасно, заяви Димитър Петров от "ДБ, ПП, Спаси София" "Най-важните ползи от създаването на..
94 процента от работещите в България не са доволни от размера на възнаграждението си. Това показва анкета на КТ "Подкрепа“ за заплащането на труда у нас. 91 на сто от запитаните посочват, че получават чист доход под 2 500 лева и само 8 на сто - над тази сума. От синдиката изчисляват, че делът на работещите бедни е 24%. Това са хората с доход под 1100..
Според Закона за противодействие на корупцията всички лица, заемащи публични длъжности, трябва да подават декларации, в които да описват имотното и..
"Нещата са набрали скорост заради глобалните настроения . Български политици, които имат история с атаки срещу медии, с овладяване на медии и..
"ВСС трябваше отдавна да открие нова процедура за избор на членове от професионалните квоти. Хубаво е, че Народното събрание най-после започна да..