Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Акад. Петър Кендеров: Училището трябва да научи младите хора да учат сами и да бъдат граждани

"С дистанционно образование училището не може да подготви младите за живот в общество"

Акад. Петър Кендеров
Снимка: БГНЕС

"Дистанционното образование, което е ерзац на истинското образование, явно дава отражение (за по-лошите резултати на НВО - б.р.). Понеже не е ясно дали и за в бъдеще няма да се наложи това да бъде една алтернатива на образованието, трябва да се помисли как да се противодейства на евентуално такова отрицателно въздействие". 

Това каза пред БНР математикът акад. Петър Кендеров.

По думите му по-голямата опасност от обучението от разстояние не е толкова в резултатите по даден предмет, а в това, че училището не може да изпълни една от основните си функции - да подготви младите хора за живот в обществото:

"Втората главна цел е това на училището. Когато децата не са заедно, няма как да свикнат да се държат като едно общество, което има нови изисквания. За мен това е централният проблем".

Акад. Кендеров подчерта, че не се разбира един основен факт, че не бива да се обръща толкова голямо внимание на познаването на фактите - тях ги има в електронната мрежа и могат да се намират с търсачките:

"По-важна е взаимовръзката между фактите, т.е. мисленето. А още по-общо погледнато, основният въпрос, който излиза на преден план в училищното образование, е да се научат младите хора да учат сами".   

Той обясни, че знанието се развива с такава скорост, че каквото и да учим, след 10 години е много вероятно то вече да не е достатъчно, за да са развиваме като граждани и като личности:

"Трябва така да се нагласи учебният процес, че неусетно децата да придобиват навика да учат сами, защото в бъдеще това ще им е единственото, което ще им е полезно. Ученето самостоятелно трябва да съпровожда човека през целия живот. ... На първа линия като основна цел на образованието излиза да се подготвят младите хора да учат сами, а на втора - да бъдат граждани".

Според него т.нар. STEM центрове в училищата са много положително развитие, което ще даде резултати след време:

"Единствената слабост е, че досега не се предприемат достатъчно целенасочено стъпки за обучение на учители да работят в тези STEM центрове. БАН може много да помогне, защото има готови разработки, които могат веднага да влязат в тези центрове и да бъдат използвани за образование. И да се подпомогне този процес на преминаване към образование, при което децата ще участват в изграждане на знанията си и така неусетно ще се учат да учат сами".  

Променя се и ролята на учителя, който от преподавател, вземащ от някъде знанието и преподаващ го на децата, не го създава той, сега става модератор - трябва да постави въпроса и да насочва дискусията и мисленето на младите хора към самостоятелно откриване на онова, към което се стремим да научим:

"Когато това се установи като навик в децата, те ще свикнат сами да изследват, ще реагират на околния свят по изследователски начин, ще се мъчат да си обяснят какво става. Тогава ще получим едно общество, което няма да е толкова податливо на популистки призиви и обещания, а ще се замислят възможно ли е това". 

Интервюто на Георги Марков с акад. Петър Кендеров в предаването "12+4" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

90 битови пожара от началото на годината

На повече от 120 сигнала през изминалите 2 денонощия са реагирали служителите на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението". Типично за този период от годината има доста битови инциденти, свързани основно с използването на отоплителни уреди , заяви пред БНР главен инспектор Йото Василев, началник сектор "Държавен..

публикувано на 14.01.25 в 14:22

Диян Стаматов: Да не се удължава учебната година

Не трябва да бъде увеличавана продължителността на учебната година , заяви пред БНР Диян Стаматов - директор на 119 училище в София, бивш заместник образователен министър и председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета. За него е наложително да се въведе национална регулация по отношение на използването на различни..

публикувано на 13.01.25 в 11:35
Кирил Вътев

Кирил Вътев: Продоволствената независимост трябва да е национален приоритет

Темата за продоволствената независимост на България трябва да е водеща и да е национален приоритет.  Това е мнението на бившия земеделски министър Кирил Вътев, който пред БНР разказа за предстоящата кръгла маса в УНСС "Достъпът до пазара за българските производители по агрохранителната верига".  " Всички производители трябва да осмислят..

публикувано на 13.01.25 в 10:01
Екатерина Михайлова

Екатерина Михайлова: Трябва отключващ механизъм, не може държавата да стои блокирана

Никога не е хубаво да се прави закон за един човек. Но проблемът е, че имаме избор, който предстои. И кандидатът, които вероятно ще бъде избран от ВСС, страда от известни дефекти. Появи се информация в публичното пространство,   на която ВСС не даде ясен отговор за данни и обстоятелства в не добра светлина за кандидата за главен прокурор...

публикувано на 12.01.25 в 12:30
Иглолистната гора в землището на село Осоица

Жители на Осоица пред стачна готовност заради съмнения за незаконна сеч

Постъпилите сигнали за незаконна сеч, регистрирани на платформата "Защити гората", които се изпращат към Изпълнителната агенция по горите през 2024 г. са над 1200. При близо ¾ от случаите сечта в действителност е била незаконна. На редакционната поща на програма "Хоризонт" пристигна сигнал с твърдение за незаконна сеч в района на село..

публикувано на 10.01.25 в 10:14

Независимо от вида на плащането, цената на Зеления билет е 1 лв.

" Наблюдава се активност. Има адекватно отношение към пътниците, които желаят да ползват Зелен билет. На този етап можем да бъдем доволни , но конкретни данни ще има в края на деня". Това каза пред БНР Владимир Лазаров – ръководител на сектор "Маркетинг" в Центъра за градска мобилност. Той увери, че ЦГМ има готовност да посреща такива..

публикувано на 09.01.25 в 11:14

Зорница Карагьозова: У нас грижата за болния с деменция приключва с издаването на рецепта

Повече от 100 000 са били българите с деменция преди 10 години, откогато е последната статистика. Този брой непрекъснато расте, лавинообразно . Застаряването на населението е проблем не само в европейски, а и в световен мащаб, коментира пред БНР Зорница Карагьозова от Сдружение "Алцхаймер". Няма политика в България, която да се..

публикувано на 09.01.25 в 08:50