Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фестивал и академия "Алегра" представя:

Сергей Малов - безстрашният рицар на музикалната сцена

Сергей Малов
Снимка: Julia Wesely

На 15 юли световноизвестният цигулар Сергей Малов ще открие осмото издание на Фестивал и академия "Алегра". Концертът ще започне в 19.30 ч. в зала "България", а на сцената ще бъдат и музикантите от Фестивалния оркестър Allegra, водени от Никола Паске. В програмата ще прозвучи Концерт за цигулка и оркестър №3 от Камий Сен-Санс, наред с увертюра към операта "Оберон" от Вебер и сюита "Пулчинела" от Стравински. 

Успоредно с участието си в още два камерни концерта – на 19 и 21 юли, Малов ще бъде един от преподавателите в Академия "Алегра", чийто домакин тази година е Националното музикална училище „Любомир Пипков“.

Сергей Малов е изключителна личност - говори шест езика, свири на няколко различни инструмента - виртуоз в истинския смисъл на думата, който се интересува и от бойни изкуства, екстремни спортове и езда. Роден е в Санкт Петербург преди 39 години (майка му е с унгарски корени), но от дълги години живее със семейството си в Берлин. Носител е на награди от престижни конкурси като цигулар и виолист, а през 2021 г. му е присъден приза "Опус Класик" в Германия. В момента преподава в Университета по изкуствата в Цюрих и обикаля света, удивлявайки публиката със своето изкуство извън шаблона - особено когато свири на редкия и непознат на широката аудитория инструмент виолончело да спала.

На въпроса може ли да се научи човек на тази свобода на изразяване, или тя е даденост, Сергей Малов отговаря:
"Определено всеки може да се научи да бъде свободен. Единствената пречка би могла да бъде страхът да не направиш грешка, страхът, че не си съвършен или че не си достатъчно добър. Това е разбираемо, но и също така контрапродуктивно. Не можеш да научиш нищо, без да се провалиш поне веднъж - това казвам на студентите си."

В интервю за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" Сергей Малов споделя какво го води по пътя му на музикант, как решава да започне да свири на виолончело да спала и клавихорд и защо избира в албума му "Посветено на Паганини", наред с другите пиеси, да звучи и "Дунавско хоро" из цикъла 24 български капричии за соло цигулка от Петър Христосков.

Чуйте разговора в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Фестивал и академия "Алегра" - вече в София

Лятото, по традиция, е време за фестивали и майсторски класове, а Фестивал и академия "Алегра" ги съчетава много успешно - за радост и на публиката, и на младите, за които професията музикант е цел.  От 2014 г. досега "Алегра" беше с адрес Русе - родният..

публикувано на 13.07.22 в 19:23
ВИЖТЕ ОЩЕ

Между миналото и бъдещето - арт инсталация на Красимир Терзиев на мястото на мавзолея

Инсталацията на визуалния артист Красимир Терзиев "Между миналото, което е напът да се случи и бъдещето, което вече е било" вече е факт в Градската градина в София. Арт инсталацията е разположена на мястото на бившия мавзолей в центъра на столицата...

публикувано на 24.04.24 в 11:31

Вокална група "Радиодеца" – част от световното шоу на Енчо Керязов "Нощ на звездите"

Вокалната група към Българското национално радио „Радиодеца“ тази година ще е част от световното шоу на Енчо Керязов „Нощ на звездите“.  Формацията се „ражда“ през 1990 година с идеята да записва детски забавни песни за програмите и фонда на БНР...

публикувано на 24.04.24 в 10:16

Синът на Чарли Чаплин ще представи концерт – спектакъл в България

Юджийн Чаплин ще представи у нас концерт – спектакъл, който разказва за живота на неговия баща – Чарли Чаплин. "Останах впечатлен от предствата на Юджийн за неговия родител. Тя е различна от образа на легендарния комик. Чарли Чаплин е бил тих..

публикувано на 23.04.24 в 19:32
Железни момчета

"Железни момчета" и романтиката на българските железници

Цялата история на България може да се разкаже през историята на железниците. Това обясни пред БНР Емил Спахийски, сценарист на филма "Железни момчета". "Има изключителна романтика, свързана с времето на парните локомотиви. Оказва се, че тези..

публикувано на 22.04.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 27-ото издание от 31-я сезон на предаването на програма Хоризонт за музикално-сценични изкуства Каста дива :  20.05-21.00 ч.: Специален гост: младата звезда на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ Илона Иванова – единият от..

обновено на 22.04.24 в 18:53

Еничарството – болната тема в нашата история

Най-новата книга на великолепната разказвачка Елена Петрова от Пловдив, която живее в Гърция, със заглавие "Храмът на греховете" засяга една жестока тема от нашата история - принудителното еничарство на българи по време на турското робство...

публикувано на 22.04.24 в 13:45
Петър Петров, баритон (1919-2005)

Спомен за баритона Петър Петров

През април отбелязваме 105-годишнината на един много обичан баритон през 50-те и 60-те години на отминалия век - Петър Петров.  Предполагам, че всички, които са гледали спектакли на Софийската опера с негово участие, веднага ще си го спомнят - той..

публикувано на 19.04.24 в 19:25