Това заяви пред БНР Кремен Георгиев, председател на Асоциацията на топлофикационните дружества. По думите му в настоящата ситуация за топлофикациите ще бъде "горе-долу същото, както миналата година – ще оцеляват".
Алтернатива, която тотално да замести газа в газовите топлофикации няма, подчерта Кремен Георгиев. Наредба предвижда топлофикациите да имат запаси от мазут за аварийни ситуации през зимата за период от 10 дни, "а не по принцип да работят на мазут", уточни той. Според него отвъд екологичните съображения това за съоръженията е пагубно.
Запитан за опасността от спиране на парното през зимата Георгиев беше категоричен:
"Ако няма газ физически, не коментираме цената, топлофикациите няма как да предоставят тази услуга."
Това дали има много търговци или един търговец на газ не влияе на наличието му в страната, допълни Кремен Георгиев.
"Търговецът продава газ, ако този газ е тук, ако го има."
Цените на европейските пазари почти са достигнали тези от началото на войната, тоест "по време на най-големия страх за липса на газ на пазарите", изтъкна в предаването "Преди всички" Стоян Панчев от Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП). Според него това е знак за очаквано спиране или още по-голям дефицит на гориво в следващите месеци.
Продължава да няма достатъчно достоверна официална информация "откъде идват доставките, какви договори има сключени, какви възможности има за доставки в следващите месеци", коментира икономистът.
Панчев прогнозира, че предвид големите дефицити, които се очертават, е много вероятно всяка страна от ЕС да започне да се опитва да изпревари останалите в достъпа до газ.
"Това е голяма опасност – България да се окаже отманеврирана от останалите големи държави в ЕС."
"Попарата, която сърбаме днес, не е надробена точно сега, а последните десетина-дванайсет години, и то не само от българските правителства, а от цялостната енергийна политика на ЕС."
Опираме до геополитическия въпрос - готови ли сме да преговаряме с руската страна да възобнови доставките. Това е въпросът, който трябва да бъде поставен, обобщи икономистът.
"Кои ангажименти ще поставим по-напред - тези към хората, които използват газ и в индустрията, или в бита, или нашите цивилизационни избори, свързани с евроатлантическата ни ориентация. Това може би ще бъде поставено ребром съвсем скоро."
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
В Международния ден на хората с увреждания деца и младежи от дневния център "Здраве" в Банско ще зарадват възрастни хора с увреждания, като им подарят консервирани продукти, изработени от самите тях. В продължение на няколко години родителите, обединени в сдружение "Избор" и екипът на центъра, предоставящ различни социални услуги, полагат..
От моловете увериха, че са удвоили охраната си . Това каза пред БНР Николета Атанасова, председател на Българската камара за охрана и сигурност, след проведената среща в Комисията по обществен ред и сигурност в СОС между охранителните фирми и мениджърите на търговските центрове в София. "Търговските центрове увериха, че още преди последните..
"Косъм" по екрана или фалшив QR код за измами при покупки или плащания - това може да се случи в набиращите скорост онлайн пазарувания преди празниците. Марио Радуков е от компания, чиято цел е да обучава служители на фирми да реагират адекватно при опит за онлайн измами и кибератаки. Пред БНР той разказа за нововъведенията на "предприемачите..
Мила Томова - Прусийска е добре познат педагог в Плевен, специализирала е в емблематични детски градини у нас и в Европа, в които се работи по метода Монтесори. Учила е в няколко европейски държави, след което създава в родния си град двуезиковата школа Къща на децата "Мила Монтесори". Често младите родители я търсят за..
Необходима е спешна реформа в районите за планиране в България . Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси). Проблемът е огромен в Югозападния район за планиране, в който е и..
"Недоверието в институциите е повсеместно. Това е пагубно за една държава", заяви пред БНР бившият министър на земеделието Кирил Вътев относно проблема с чумата по овцете и последвалите протести на фермери. "Всяка страна в ЕС има референтна лаборатория. Всички тези национални референтни лаборатории имат ежегоден крос тест, който е сравнение..
Необходима е спешна реформа в районите за планиране в България . Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по..
Искаме оставките на цялото ръководство на БАБХ за несправяне с проблемите, неовладяване на обстановката и конкретно за казуса с Велинград. Това..
Не може да имаме никакви съмнения в лабораторията, в която са отнесени пробите на стадата от Велинград. Това заяви пред БНР п роф. Христо Даскалов,..