Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Във Велико Търново и в Омуртаг почитат паметта на Свети Йоан Търновски – Трапезонтски

На 16 юли се навършват 200 години от гибелта на светеца

Пламен Събев,Стоян Долапчиев, Димитринка Карамфилова, Стефан Николаев
Снимка: Здравка Маслянкова

С литургии и общоградско поклонение във Велико Търново и в Омуртаг на 16 и 17 ще бъде почетена паметта на Свети Йоан Търновски – Трапезонтски. На 16 юли се навършват 200 години от гибелта на светеца, който 18-годишен е бил обесен, защото отказал да смени християнската си вяра. Инициативен комитет от историци, родственици и богослови възраждат паметта за Свети Йоан Търновски.Иван Димов, както е светското име на Свети Йоан Търновски – Трапезонтски, е роден през 1804 година в Осман пазар, днешния Омуртаг. Четири години живее и работи в Търново, където преди 200 години е обесен, защото едва 18-годишен отказва да смени вярата си, разказва историята на светеца историкът Стоян Долапчиев, председател на инициативния комитет за възраждане на паметта за търновския светец:  

Баща му се казва Димо, майка му – Мария. Баща му е бил тежък търговец. Търгувал е в Австрия, Германия, Италия. Изнасял е цялата занаятчийска продукция на Омуртаг и района и е внасял модерни стоки. Дядо му е бил поп Слави, така че още тогава в килийното училище към църквата е получил добро образование. 1812 година е много трагична за Европа, когато Наполеон напада Русия. Бащата на светеца изгубва своето положение и фалира. Умира същата година, а след кратко време и майка му. 14-годишен през 1818 година той решава да дойде в Търново, където постъпва чирак при един керемидар. Историята е много трагична. Той е насилван да приеме исляма, отказва и на 16 юли 1822 година е обесен. На неговото обесване присъстват двама български монаси Никофир и Еротей от Атонските манастири“.

Снимка: Здравка Маслянкова

Атонските монаси Никофир и Еротей пишат житието на Иван Димов и той е канонизиран за великомъченик една година след своята гибел. Това се случило на 16 юли 1823 година в митрополитския храм „Светите Петър и Павел“ в Търново, разказва богословът Пламен Събев: 

Той е проявил изключителна сила духом, защото, когато е отивал на смърт, той поздравява всички, които са се събрали, за да го изпратят. В тълпата е имало и мюсюлмани, и християни, и иноверци. Това е първата стъпка към светостта. Той умира невинен, той е несправедливо обвинен и умира за Христовата вяра, и това е всъщност, което го превръща в светец. Когато е обесен, се случва едно голямо чудо. Когато той още виси на бесилката, всички от квартала са наблюдавали един огромен лъч, който се простира до небето, така е описано в житието. Това е първият белег. Случва се чудо, защото три дена вали дъжд, който отмива тялото. Тялото пада в реката и там отново благочестиви християни го намират абсолютно нетленно, въпреки че той е бил обезобразен и с рани. Тялото му е било толкова чисто и добре измито, сякаш е било като живо“

Почитаме паметта и делото на Свети Паисий ХилендарскиНеизвестно остава мястото, където е погребан светецът, допълва богословът Пламен Събев, който преди 20 години е рисувал две икони на Свети Йоан Търновски – Трапезонтски след дълги периоди на молитва и подготовка, за да достигне до образа му, за който няма никакви данни как е изглеждал.  

Най-големият изследовател на светеца е вече покойният академик Иван Радев, под чийто патронаж преди 20 години се проведе голяма научна конференция, посветена на Свети Йоан Търновски – Трапезонтски, с участието на учени от БАН, от Софийския, Великотърновския и Шуменския университет. 

Учителката Димитринка Карамфилова е родственица на светеца по неговата майчина линия и през 2020 година издаде фотодокументалната летописна книга „Моят родствен корен“: 

Дълго време търсих материали, питах, разпитвах, говорих с много хора, с родственици по телефона. Това беше прекрасно пътуване във времето, защото аз не само се докоснах до интересни случаи, запознавах се с мои родственици, които до тогава изобщо не познавах. Това бяха мигове на сълзи, на откровения по телефоните. Тази книга беше мечтата на живота ми“. 

Снимка: Здравка Маслянкова

Две родови срещи са провеждани през годините на наследниците от рода на Свети Йоан Търновски – Трапезонтски, сред родствениците е и вторият български космонавт Александър Александров. 

Сега за 200-годишнината от гибелта на светеца са предвидени прояви и във Велико Търново, и в Омуртаг, посочи председателят на инициативния комитет за възраждане паметта на Свети Йоан Търновски Стоян Долапчиев: 

В събота, 16 юли, точно когато се навършват 200 години от неговата гибел, ще има служба възпоменание в катедралния храм. В неделя също ще има служба в родния град на светеца Омуртаг и други съпътстващи прояви. На 14 октомври ще се проведе научен форум за живота и делото на свети Иван. Ние имаме идеята да започнем инициатива за изграждането на един малък храм-параклис в Търново. Това ще го започнем след 14 октомври“. 

Репортаж можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Панихида за Алексей Навални в софийската църква "Света Неделя"

Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..

публикувано на 16.02.25 в 14:12

Проф. Пламен Павлов: Фондация "В. Левски" да стане държавно-обществена и да се ангажира повече с най-уважавания национален герой

Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..

публикувано на 16.02.25 в 13:42

В Дупница раздават 12 000 фиданки за разсаждане

12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства.  Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..

публикувано на 16.02.25 в 13:37
Борислав Гуцанов и Атанас Зафиров на Конгреса на БСП, 15 февруари 2025 г.

Неофициално: Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП

Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници.  Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е евродепутатът..

публикувано на 16.02.25 в 13:34
Антониу Коща

Антониу Коща: Година след смъртта му наследството на Навални е живо

"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..

публикувано на 16.02.25 в 13:29

Според президента Вучич в Сърбия има опит за "цветна революция"

Протестите срещу управляващите в Сърбия продължават над три месеца заради инцидента със срутената козирка на жп гарата в Нови Сад, при който загинаха 15 души. Днес продължават акциите на студентите в един от университетските градове - Крагуевац, които вчера бяха направили 15-часова блокада. Протестиращите в Сърбия отбелязват националния празник на..

публикувано на 16.02.25 в 12:34