Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо се налага бежанците от Украйна у нас да водят дела за достъп до убежище?

Украински бежанци в Слънчев бряг преди да потеглят за разселване във вътрешността на България - 31 май 2022
Снимка: БГНЕС


Какви са правните възможности за уреждане на пребиваването на гражданите на Украйна у нас и защо се налага да водят дела за достъп до убежище?

“Въпросът за международната закрила е уреден, както в българското законодателство, така и в правото на ЕС. Проблемът е, че с една административна заповед, която беше издадена от председателя “, казва в “Преди всички“ адв. Валерия Иларева от Фондацията за достъп до права – ФАР и допълва:

“Бе прието служебно да се предоставя на бежанците, които идват от Украйна, временна закрила. Временната закрила е със срок до февруари месец. Международната закрила и обичайната закрила, която съществува по принцип за бежанците в международното право е и основно човешко право, като правото на убежище, което е закрепено и в Хартата на основните права на ЕС. Проблемът е, че когато в България спрем достъпа на украинските бежанци до международната закрила, възникват проблеми не само заради това, че нарушаваме основните права на ЕС - лишаваме ги от достъп до тяхно основно право, но и тези хора плащат доста висока цена, която има много практически измерения“, посочва още тя.

“Хуманитарната програма, която в момента е приета от правителството, е със срок до 31-ви август. Знаете тя беше удължена за три месеца от юли до август. Там се предвижда пак настаняване само за тези, които имат временна закрила, не за тези, които са подали молби за международна зарила, но липсва яснота какво ще стане след 31-ви август. Дори и днес има  протести на хотелиери, на които не им е заплатено за май месец. Липсва яснота за настаняването на тези хора“, коментира адв. Иларева.

Според нея има големи проблеми с достъпа до здравно осигуряване и медицинска грижа:

“Държавният бюджет поема здравните осигуровки на украинските бежанци само за три месеца, след като изтекат тези три месеца на хората, които са в работоспособна възраст – от 18 до 65 г. те сами трябва да поемат своите здравни осигуровки.“

“Има доста липса на издаване на български личен документ, картата за представяне на временна закрила не е документ за самоличност. Основното е, че за разлика от международната закрила, при който има един период на адаптация – между 6 и 21 месеца, хората са търсещи международна закрила, търсещи убежище и там им е осигурено настаняване, здравно осигуряване, достъп до основни права. След като получат международната закрила“, посочва още тя.

Чуйте разговора в звуковия файл.

По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Държавната болница в Никозия

Стачка на лекарите в държавните болници в Кипър

Лекарите в държавните болници в Кипър, включително спешните отделения, започват тази сутрин 48-часова стачка. Държавата няма да се поддаде на натиск, който не е в центъра на интереса на обществото като цяло, заяви президентът Никос Христодулидис в понеделник вечерта по повод кризата в здравния сектор.    Стачката е заради разногласия между двата лекарски..

публикувано на 26.11.24 в 02:55

Благотворителна кампания "Подай ръка - спаси живот"

За 17-а поредна година Община Ямбол организира благотворителната кампания "Подай ръка - спаси живот" в подкрепа на тежко болни деца и младежи, които се нуждаят от спешно оперативно или медикаментозно лечение.   В кампанията се събират средства и от продажбата на коледни картички с рисунки на ученици от ямболските училища и деца от подготвителните групи,..

публикувано на 26.11.24 в 02:52
Германският министър на отбраната Борис Писториус  - Берлин, 17 май 2023 г.

На среща в Берлин европейски военни министри потвърдиха подкрепата за Украйна

Министърът на отбраната на Германия Борис Писториус потвърди, че Берлин ще продължи да подкрепя Украйна с оглед на последните събития във войната.  Нашата цел е Украйна да действа от позицията на силата, заяви Писториус след среща в т.н. формат "петорка" в Берлин с колегите си от Франция, Великобритания, Италия и Полша. На срещата с Писториус..

публикувано на 26.11.24 в 01:30

Започва делото срещу шестима българи във Великобритания, обвинени за шпионаж в полза на Русия

В Обедиенното кралство днес трябва да започне процеса срещу шестимата българи, обвинени в шпионаж в полза на Русия. Първоначално процесът беше насрочен за 27 октомври, но беше отложен без назовани причини.  Днес в Олд Бейли – Централния наказател съд в Лондон, ще се изправят Орлин Русев, Бисер Джамбазов, Катрин Иванова, Иван Стоянов и Ваня..

публикувано на 26.11.24 в 01:26

Нови предупреждения за дъждове и наводнения във Великобритания

Бурята Берт, който връхлетя през миналия уикенд Британските острови, постепенно отшумява, но днес и утре се очакват още проливни дъждове в Южна Англия и Южен Уелс и опасност от наводнения.  Бурята Берт вече причини наводнения и транспортен хаос в тези части на Обедиенното кралство, но явно това не е краят. Домове и пътища останаха под водата, а с..

публикувано на 26.11.24 в 01:19

Норвегия прекрати разследването за норвежка връзка при доставката на пейджъри за "Хизбула" в Ливан

Норвежката служба за сигурност прекрати разследването за норвежка връзка при доставката на взривилите се през септември пейджъри за "Хизбула" в Ливан. Експлодиращи пейджъри убиха 9 души и раниха хиляди в Ливан, сред тях е посланикът на Иран При едновременните експлозии на устройствата бяха убити десетки хора, а хиляди бяха ранени. Израел..

публикувано на 25.11.24 в 21:45
Президентите на САЩ Джо Байдън (вляво) и на Франция Еманюел Макрон по време на срещата на НАТО - Брюксел, 24 март 2022

Байдън и Макрон обявяват до дни споразумение прекратяване на огъня между Израел и "Хизбула"

Утре или най-късно в сряда се очаква президентите на Съединените щати и на Франция - Джо Байдън и Еманюел Макрон - да обявят, че е постигнато споразумение за 60-дневно прекратяване на огъня между Израел и "Хизбула". За това съобщава агенция Ройтерс, като се позовава на високопоставени източници от ливанското правителство. Според панарабският "Аш Шарк..

публикувано на 25.11.24 в 21:29