Какви са правните възможности за уреждане на пребиваването на гражданите на Украйна у нас и защо се налага да водят дела за достъп до убежище?
“Въпросът за международната закрила е уреден, както в българското законодателство, така и в правото на ЕС. Проблемът е, че с една административна заповед, която беше издадена от председателя “, казва в “Преди всички“ адв. Валерия Иларева от Фондацията за достъп до права – ФАР и допълва:
“Бе прието служебно да се предоставя на бежанците, които идват от Украйна, временна закрила. Временната закрила е със срок до февруари месец. Международната закрила и обичайната закрила, която съществува по принцип за бежанците в международното право е и основно човешко право, като правото на убежище, което е закрепено и в Хартата на основните права на ЕС. Проблемът е, че когато в България спрем достъпа на украинските бежанци до международната закрила, възникват проблеми не само заради това, че нарушаваме основните права на ЕС - лишаваме ги от достъп до тяхно основно право, но и тези хора плащат доста висока цена, която има много практически измерения“, посочва още тя.
“Хуманитарната програма, която в момента е приета от правителството, е със срок до 31-ви август. Знаете тя беше удължена за три месеца от юли до август. Там се предвижда пак настаняване само за тези, които имат временна закрила, не за тези, които са подали молби за международна зарила, но липсва яснота какво ще стане след 31-ви август. Дори и днес има протести на хотелиери, на които не им е заплатено за май месец. Липсва яснота за настаняването на тези хора“, коментира адв. Иларева.
Според нея има големи проблеми с достъпа до здравно осигуряване и медицинска грижа:
“Държавният бюджет поема здравните осигуровки на украинските бежанци само за три месеца, след като изтекат тези три месеца на хората, които са в работоспособна възраст – от 18 до 65 г. те сами трябва да поемат своите здравни осигуровки.“
“Има доста липса на издаване на български личен документ, картата за представяне на временна закрила не е документ за самоличност. Основното е, че за разлика от международната закрила, при който има един период на адаптация – между 6 и 21 месеца, хората са търсещи международна закрила, търсещи убежище и там им е осигурено настаняване, здравно осигуряване, достъп до основни права. След като получат международната закрила“, посочва още тя.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Близо час членовете на Съдийската колегия на ВСС спориха как да протече процедурата по изслушване на съдията, отказал да отнеме автомобила на шофиралия след употреба на алкохол Ивайло Цветков - Нойзи. Съдия Мирослав Петров поиска защита от съдебните кадровици заради последвали съдебния му акт действия на прокуратурата. Миналата година,..
Средният осигурителен доход от 1-ви януари до 31-ви декември миналата година е 1655,5 лева, отчете Националният осигурителен институт. Спрямо 2023 година ръстът е от близо 210 лева. Показателят се взема предвид при ежегодното осъвременяване на пенсиите от 1-ви юли, което се извършва по т.нар. Швейцарско правило. Припомняме, че процентът..
10 лица са подали молба за закрила до вицепрезидента миналата година - според доклада на Комисията по предоставяне на убежище. Експертите са продължили работа и по други 11 молби за закрила от предходни години. Кандидатите, подали молби за убежище, са от Русия, Сирия, Ирак, Сомалия, Мианмар, Алжир и Бангладеш. Сред мотивите им да получат..
"Неоснователните мита за ЕС няма да останат без отговор - те ще доведат до твърди и пропорционални контрамерки". Това казва в изявление председателката на Комисията Урсула фон дер Лайен в отговор на наложените от американския президент Доналд Тръмп мита върху вноса на алуминия и стоманата, които трябва да влязат в сила от 12 март. Тя подчертава,..
"Оттук-оттам се чува, че нашият призив е популизъм. Ако се направи представително проучване, над 60-70% от потребителите ще приемат нашия призив. Нямаше как да останем безучастни към галопиращите цени ." Това каза пред БНР Емил Георгиев от Федерацията на потребителите преди обявения национален бойкот срещу високите цени на храните в..
След отварянето на границата с Гърция все повече българи и румънци предпочитат да използват устройство за безконтактно плащане на магистрални такси, което спестява време от спиране на таксуващите пунктове. Устройството е безплатно и може да се поръча от България на сайта на магистралата "Егнатия одос". Пратката е освободена дори от такса..
Висш представител на радикалното палестинско движение "Хамас" предупреди, че единственият начин да бъдат върнати израелските заложници у дома е да бъде спазвано споразумението за прекратяване на огъня в Ивицата Газа. Така Сами Абу Зухри отговори на изявлението на американския президент Доналд Тръмп посочи, че примирието може да бъде отменено, ако..
Според Закона за противодействие на корупцията всички лица, заемащи публични длъжности, трябва да подават декларации, в които да описват имотното и..