Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На 20 юли отбелязваме 119 години от избухването на Илинденско-Преображенското въстание

Наум Кайчев
Снимка: БГНЕС

Илинденско-Преображенското въстание е въстание на  Османската империя, организирано от Вътрешната македоно-одринска революционна организация. То избухва на 2 август (нов стил) 1903 година в Македония и на 19 август (нов стил) 1903 година в Одринско.

"Това въстание има много имена, защото като палитра избухва от Запад на Изток, от албанските планини до бреговете на Черно море. Българският народ в османската империя, който се намира под едно тежко чуждо владичество въстава за свободата за политическа самостоятелност. Въстанието е вдигнато от национално-освободителната организация на македонските  и тракийските българи. По онова време тя формално се нарича тайна македоно-одринска революционна организация и на един специален конгрес в Солун през януари 1903 се взима решение, че, за да се постигнат нейните цели, а именно политическа автономия на Македония и Одрин, като под одринско се разбира одринския вилает, Одринска Тракия, да се вдигне едно повсеместно въоръжено въстание и в последствие се стига през лятото на 1903 годна до това повсеместно въстание на нашите предци", каза за БНР доц. Наум Койчев, преподавател по история в Софийския университет "Свети Климент Охридски" и заместник-председател на Македонския научен институт.

По думите му въстанието е по-масово в Битолския вилает.

На 20 юли отбелязваме 119 години от избухването на Илинденското въстание, продължено от Преображенското въставане на Странджа и  на Серско - на Кръстовден.

По думите му най-силно е въстанието в Югозападна Македония  

"Дамян Груев, Борис Сарфов и Анастас Лозанчев определят на хубавия православен празник - Илинден - Свети Илия да избухне въстание и така се стига до тази величава епопея".

"Основните сражения са около 2 месеца, към средата на септември се дава една централизирана команда от главния щаб на Битолския  революционен окръг, че трябва да се демобилизират и да се прекратят активните въстанически действия. В отделни места сраженията продължават чак до октомври. Активният период е месец и половина, но продължава въстанието в отделни места три месеца", допълни за "Нощен хоризонт".

Наум Кайчев е роден на 29 октомври 1970 г. в София. Родът му е с произход от костурското село Кономлади. През 1992 г. завършва специалност „История“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. През 1994 – 1995 г. е гост-докторант в Оксфордския университет, Великобритания. От 1998 г. е доктор по история, а от 2002 година преподава Нова и съвременна балканска история в Софийския университет. От 2015 г. е доцент и ръководител на катедра „История на Византия и балканските народи“ в Софийския университет.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Разследват палеж на орехови насаждения край село Остров

Прокуратурата разследва умишлен палеж на 300 дка широколистана гора и 50 дка орехови насаждения край оряховското село Остров.  Т е са унищожени при пожар, горял в района преди два дни и загасен от пожарникари и доброволци от селото.  Ореховите дървета са собственост и се отглеждат от държавно-горско стопанство в Оряхово.  Размерът на щетите,..

публикувано на 31.07.24 в 12:54

МРРБ подписва 70 споразумения по Инвестиционната програма за общински проекти

Министерство на регионалното развитие и благоустройството продължава подписването на споразумения с общини по Инвестиционната програма за общински проекти. Днес и утре ще бъдат подписани 70 споразумения с общини, включително и за изпълнение на ВиК проекти, съобщават от ведомството.  От там напомнят, че до 1 септември всички общини могат да..

публикувано на 31.07.24 в 12:49

Идентифицирани са жертвите на взривовете в Елин Пелин

Идентифицирани са жертвите на взривовете в складове с пиротехника край град Елин Пелин. 30 къщи имат щети след експлозията в складовете край Елин Пелин Община Елин Пелин предупреди да не се събират или пипат разпръснатите след взрива остатъци от пиротехника Откритите на мястото силно овъглени тела са на 22-годишния син на..

публикувано на 31.07.24 в 12:46

БСК: 33% от хората, които получават обезщетение след работа в друга страна от ЕС, са от Благоевградско

Половината от хората, които получават обезщетение за безработица след работа в друга държава-членка на Европейския съюз, са регистрирани в четири области на страната – Благоевград, Търговище, Кърджали и Пазарджик – за това алармират от Българската стопанска камара преди предстоящото днес второто четене в социалната парламентарна комисия на проект..

публикувано на 31.07.24 в 12:42

Румен Радев: Не се меся във вътрешните дела на нито една политическа партия

По повод днешните твърдения на съпредседателя на ДПС Делян Пеевски, че Румен Радев разцепва движението, държавният глава заяви, че не се меси във вътрешните работи на нито една политическа партия. Пеевски: Президентът разцепва ДПС По повод обвиненията на Пеевски, че заедно с ПП-ДБ организира сваляне на председателя на парламента Рая..

публикувано на 31.07.24 в 12:31
Исмаил Хания

Китай, Йордания и Ливан също осъдиха убийството на Исмаил Хания

Китай, Йордания и Ливан също осъдиха днес убийството на политическия лидер на радикалната палестинска групировка "Хамас" Исмаил Хания, предаде Би Би Си. Йордания обяви, че "осъжда най-категорично израелското убийство" на Хания, което ще доведе още напрежение и хаос в региона. Лидерът на "Хамас" Исмаил Хания е убит в Техеран..

публикувано на 31.07.24 в 12:23

Военни хеликоптери се включват в гасенето на пожара между България и Гърция

Продължава гасенето на двата горски пожара в Югозападна България, където са съсредоточени десетки екипи на пожарните служби от София до Петрич, горски служители и военни. В битката с огъня в Малешевска планина, където вчера бяха евакуирани над 120 жители на високопланинските села Цапарево и Кърпелево, отново се включиха френските самолети, а двата..

публикувано на 31.07.24 в 12:20