Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как се печели вот на доверие в шуменско училище

На всеки 4 години Павел Павлов от Основно училище "д-р Петър Берон" пита колегите си дали да продължи да управлява школото

Павел Павлов има доверието на 90% от гласувалите във вота на доверие
Снимка: радио Шумен


Докато политическия дебат в държавата ври и кипи и всеки ден ни зарежда с нов епизод - чертаят се червени линии, пускат се тайни записи и се търси прошка - един училищен директор от Шумен спечели с категорична подкрепа гласуван от колегите му вот на доверие. 

Павел Павлов провежда тази демократична процедура на всеки 4 години. От допитванетo завили дали да продължи да заема директорския пост. И така вече 12 години.

Гласуването остана доста слабо отразено в медиите, но пък прикова силно вниманието на "Изотопия". То не се проведе в Народното събрание, а в учителската стая на Основно училище "д-р Петър Берон" в Шумен. Главният герой на историята Павел Павлов гостува в Автономията за слушане. 

"За мен демокрацията е спазване на процедури. Вотът на доверие е такава. Винаги се говори много, когато в Народното събрание започнат промени в Закона за училищното и предучилищното образование, че трябва да се въведе мандатност на директорите, но така и нищо не се случва. Има директори, които 30-40 години са на тази длъжност, дори и пенсионирани продължават да работят и така заемат мястото на младите колеги. Не съм човек, който чака някой от някъде да му каже нещо. Всички ходим на избори да гласуваме, виждали сме как става - параван, кутия, която се запечатва, после там се пускат бюлетините, комисия, която преброява."

Вотът на доверие е таен, защото според Павел Павлов иначе няма да има смисъл: "Няма друг кандидат освен мен и много хора се притесняват да ти кажат истината в очите. Но когато вотът е таен, те лесно изразяват своето мнение. За мен това е важно."

Да управляваш хора е занимание самотно, казва още директорът и казва, че понякога човек губи представа къде точно се намира и какво точно прави, защото много хора около него го ласкаят. Четири години е добър цикъл човек да провери какво прави  и имал ли доверието на своите подчинени.

Резултатите от вота на доверие 

Общо гласували: 56
ЗА: 50
ПРОТИВ: 5
ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ: 1

"Това, че има хора, които са против показва, че демокрацията работи", разчита резултатите Павел Павлов. Няма как да си харесван от всички, но ако 90% от хората те харесват, смятам че това е добър резултат. Директорът поставя и летва за отобрение - 75%. Ако резултатът е под тези проценти, той се оттегля от поста. 

Павел Павлов: "Не е важно кой ме е подкрепил и кой не. Важно е демокрацията да работи. Трябва да се борим за нея  всеки ден, тя не е нещо дадено. Трябва да прилагаме тези процедури, за да вървим напред и да живеем наистина в демокрация". 

Тъмна стаичка и бюлетини 

Като ще е вот, да е вот - има си бюлетини, направени на компютър. На тях е написан въпрос: "Да продължи ли директорът Павел Павлов да управлява 2-ро Основно училище д-р Петър Берон?" Под въпроса гласуващият има два варианта за отговор - ДА или НЕ. Бюлетината се попълва на чин, намиращ се в ъгъла на учителската стая. Пускат се в кутия зад разположен в коридора параван, декориран с рисунки на ученици. 

Павел Павлов: "Право на глас имаха всички колеги, които работят в училище. Те най-добре познават работата ми. Няма как да се скриеш от тях, всеки ден сме заедно. Можеха да гласуват и членовете на обществения съвет към училището".

Според Павел Павлов този метод за оценка трябва да се въведе в образователната система и да се прилага във всяко училище. 

Цялото интервю с директора на Основно училище "д-р Петър Берон", гр.Шумен може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кристина Александрова: Човек до последно трябва да опитва да постигне дори невъзможното

Весела и небрежно звучаща като италианска канцонета – така описва себе си оперната певица Кристина Александрова, гост в рубриката „Горещо сърце“. Тя е незряща и от няколко години работи като музикотерапевт с деца и младежи от Дневния център за хора с епилепсия в София.  На 44 години Кристина Александрова продължава да сбъдва мечти, да се..

публикувано на 14.07.24 в 07:05
Надка Денчева

77-годишната Надка Денчева - спортната гордост на Павликени

Павликени има своята нова спортна гордост. 77-годишната Надка Денчева смая всички и с майсторство и издръжливост спечели златния медал за ветерани на 50-ия национален мастърс турнир по тенис на маса в курортния комплекс "Албена". Бившата трактористка не се дава на младите , продължава да спортува, готви се за следващия си турнир и е запалена фенка..

публикувано на 13.07.24 в 07:50
Владимир Карамазов

Владимир Карамазов: Фотографията дава възможност да разказваш

Фотографията дава възможност да разказваш. Това каза в предаването "РадиоТочка" актьорът Владимир Карамазов, който е и награждаван фотограф. "В последната година и половина се пренасочих към най-смислената част от фотографията, заради която исках да стана фотограф, защото исках да започна да разказвам моите истории и темите, които мен ме..

публикувано на 12.07.24 в 19:26

Марина Маринова: Музиката винаги е с мен

"Музиката винаги е с мен, независимо къде се намирам". Това каза в интервю за предаването "Хоризонт за вас" и рубриката "От другата страна на Радиото" музикалният редактор Марина Маринова, която е и водеща на "Музикална шарения". Тя работи в БНР от година и споделя, че се чувства точно на мястото си.  "Може би слушателите ме свързват с народната..

публикувано на 12.07.24 в 15:55
Емил Пеняшки

Емил Пеняшки: Животът не е в крайности

"Казвам се Емил Пеняшки и съм на много години вече", казва актьорът, който преди 40 години става част от врачанския театър. "Аз се опитвам да не съм постоянно в роля. Надявам се като изляза от сцената да не съм в роля. Опитвам се да съм си аз." За него най-важното е семейството и децата. След това са мечтите. Съпругата му Капка Пеняшка също е..

публикувано на 30.06.24 в 07:39
Мартен Калеев - писател

Мартен Калеев: Мисията на човека е да инвестира в човечност

Писател, учител, журналист, общественик - такъв е Мартен Калеев. Литературата го среща с добрите хора, с благородни намерения и с горещи сърца. Най-голямото качество на човека е да премълчава, казва авторът на "Всичко и нищо", "Тъгата идва привечер", "Очите на жаждата". Когато даваш, получаваш повече, убеден е Калеев. "Най-голямата..

публикувано на 23.06.24 в 08:00
Хавиер Милей

Неподражаемият Хавиер Милей - колко ще е търпелива Аржентина към ексцентричния си лидер?

Хавиер Милей, на 53 години, икономист, от половин година президент на Аржентина. Към тази кратка визитна картичка трябва да допълним: аржентинският президент е явление в политиката , към чието управление има поне две и то напълно противоположни гледни точки. Сам той се описва като анархокапиталист и либертарианец . Открито заявява, че ще руши..

публикувано на 22.06.24 в 13:10