Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С една година се отлага въвеждането на промени за изпитите за шофьори

Снимка: БГНЕС

Година отсрочка получиха автоинструкторите, за да въведат промени в провеждането на изпитите. В Държавен вестник бяха публикувани промени в наредбата, които засягат въвеждането на интерактивните видеоклипове при тестовете и определянето на маршрута от устройство при финалния изпит.
Отлагането на прилагането на двете мерки не става за първи път. А предложението за промени Агенция „Автомобилна администрация“ мотивира с това, че работна група трябва да предложи варианти за повишаване ефективността на обучението и изпитите за придобиване на правоспособност за управление на моторно превозно средство като преработи и актуализира изпитните въпроси, както и промени в нормативните актове, уреждащи обучението и изпитите. Работната група ще е с представители от Министерството на транспорта, вътрешните работи, образованието и Държавната агенция „Безопасност на движението по пътищата“. До тогава курсистите няма да имат интерактивните видеоклипове в тестовете си, заедно със сега съществуващите по наредба текстови изпитни въпроси и въпроси със стационарни графични изображения. Повече от две години пък решението за автоматично задаване на маршрута при изпита хем го има в наредбата, хем го няма, защото пак е отложено за пролетта догодина.

Тези висящи положения предизвикаха критики от страна на автоинструкторите по време на общественото обсъждане на отлаганията на промените.  

Автоинструкторът Калин Вълов припомня прецизно, че въпросът е в дневния ред на обществото от 2019-та. И критично коментира, че с отказа си да въведе електронното определяне на маршрута, Изпълнителната агенция "Автомобилна администрация" показва нежеланието си да ограничи субективния фактор при избор на маршрут от изпитващия. „Използването на навигационна система по време на изпита ще осигури и възможност да бъде оценено умението на кандидата за взимане на самостоятелни решения по време на управлението“, пише Калин Вълов. Стоян Стоянов, председател на Сдружение "Българска автоинструкторска колегия", коментира за БНР, че въвеждането на подобна практика няма да е проблем.

"Защото ще е равнопоставен за всички. Маршрутите ще се задават не от изпитващите, а от системата. Маршрутът няма да  е субективен според самия изпит, защото в момента определени хора и определени изпитващи на определени фирми пускат по-лек маршрут".

Сдружениe "Българска автоинструкторска колегия" поиска премахването на интерактивните клипове като част от изпита. Или да бъдат въведени поне 4 години след обнародването в Държавен вестник. Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация" засега отлага въвеждането им с една година. Стоян Стоянов коментира и предложението за използването на интерактивни клипове като част от изпита:

"Няма нищо ясно. Те искат да ни вкарат интерактивни видеоклипове за симулиране на изпита. След като изпитът е в реални условия, няма никакъв смисъл от тези видеоклипове. Това само ще оскъпи самия шофьорски курс и ще ощети крайния потребител с допълнителни такси, защото ще се явяват на видеоклипове. Това би оскъпило неоправдано изпитния процес, което няма да допринесе за подобряване на качеството на изпита". 

Според Стоян Стоянов от Сдружение "Българска автоинструкторска колегия" промените са отложени, за да няма протести.  

Случаите на шумни акции на ГДБОП и МВР за арестувани служители и шефове в Изпълнителната агенция „Автомобилна администрация" са много през последните 10 години. Самата Агенция демонстрира желание да покаже, че се бори с корупцията. Справка в секцията за „Антикорупция“ в сайта на Агенцията показва, че 1131 души са отговорили, че няма прояви на корупционни практики. А 47 от анкетираните потребители казали, че има. 17 даже казали, че са били свидетели на такъв вид практики. Един потребител е посочил конкретно име на служител. Но тази статистика е от първите шест месеца на 2021-ва година. За следващите два периода ИА „Автомобилна администрация“ не е публикувала данни за сигнали за корупция.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Радосина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17
Д-р Явор Владимиров

Д-р Явор Владимиров: Асистираните репродукции са водещи с покачващ се успех всяка година

Желанието да станеш родител и това да имаш наследник е съвсем естествен човешки стремеж. Съвременният начин на живот обаче, дефинира много репродуктивни проблеми . Причините са различни, но трудностите в зачеването намират своето решение в асистираната репродукция. Много са хората, в чието семейство е проплакало бебе, именно с нейната..

публикувано на 17.04.24 в 08:41