Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българка е сред победителите в конкурса "Йохан Себастиан Бах" в Лайпциг

3
София Проданова

Цигуларката София Проданова, студентка в реномираното училище за музика и драма "Гилдхол" в Лондон, спечели трета награда в престижния конкурс за барокова музика „Йохан Себастиан Бах” в Лайпциг. Така тя стана първата българка, отличена за постижения на бароков инструмент.

Конкурсът „Йохан Себастиан Бах” съществува от 1950 г. Провежда се на всеки две години, но за различни специалности. Двадесет и третото му издание се състоя от 17 до 23 юли за изпълнители на пиано, клавесин и цигулка - съвременна и барокова. Включиха се 37 участници от 19 държави. Тази година президент на конкурса беше пианистът и музиколог проф. Робърт Левин.

Български изпълнители рядко участват в това музикално състезание. През 1964 г. втора награда при пианистите печели Мелита Дукова-Колин, която живее във Великобритания, но тогава тя свири на съвременно пиано.

Двадесет и четири годишната цигуларка София Проданова започва обучението си в Националното училище за музикално и танцово изкуство “Добрин Петков“ в родния си град Пловдив при педагожката Евгения Ночева. През 2014 г. заминава за Великобритания с пълна стипендия в училището "Йехуди Менухин", а от 2017 г. продължава образованието си в Гилдхол скул - Лондон, в класа по цигулка на Дейвид Такено, барокова цигулка при Павло Безносюк и импровизация с Дейвид Долан.

От 2020-2022 София Проданова се включва в програмата "Нов ансамблист" на британския ансамбъл за старинна музика Arcangelo. Редовно свири със състава в Уигмър хол, а през 2021 г. участва в изпълнението на "Матеус пасион" от Бах на фестивала BBC Proms в Роял Албърт Хол.

София често си партнира с членове на някои от водещите барокови оркестри във Великобритания: Академията за старинна музика, Оркестъра от епохата на Просвещението, Английски барокови солисти. Във Франция е имала ангажименти с ансамбъл "Пигмалион" с диригент Рафаел Пишон, а в следващите месеци й предстоят проекти в Германия с ансамбъл "Балтазар – Нойман" и във Финландия - с Хелзинкския бароков оркестър. Работила е с водещи барокови цигулари, водачи и концертмайстори на реномирани ансамбли като Кати Дебрецени, Катрин Мансън, Боян Чичич, Зефира Вълова, Софи Гент и Рейчъл Поджър.

Чуйтe в звуковия файл какво разказа София Проданова за конкурса "Йохан Себастиан Бах" в Лайпциг и за себе си.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова

На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата.  На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..

публикувано на 21.12.24 в 09:53
Иво Димчев

Иво Димчев: Провокацията има граници

Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни.  " Когато отнемаш удоволствието,..

публикувано на 20.12.24 в 18:21
Владимир Кираджиев

Владимир Кираджиев възражда у нас "Порги и Бес" от Гершуин в концертна версия

На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..

публикувано на 18.12.24 в 21:38
Димитър Ненов

"Коледа" от Димитър Ненов отново звучи на рождения ден на композитора

За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..

публикувано на 18.12.24 в 21:09
Лора Маркова

Младата българска надежда Лора Маркова дебютира със Софийската филхармония

Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..

публикувано на 18.12.24 в 14:17

Камерен ансамбъл "Силуети" кани най-малките на спектакъл-концерт "Шарената книжка"

Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..

публикувано на 18.12.24 в 12:35
One Day Less във фотосесия на Уша Цонкова за албума

One Day Less написаха втора глава от музикалната си история с албума "Хартиени цветя"

С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..

публикувано на 15.12.24 в 14:00