Напускане на БСП на заседанието в Министерския съвет, вкарване на предложението в последния момент дори и за обсъждане. Политическите трусове не бяха благоприятна почва за това България да реши дали да купи нови самолети, които, дори за разсрочен период на плащане, биха стрували 1,32 млрд. долара.
Накъде оттук нататък ще продължи проектът?
Решения за техника на армията не се вземат за първи път в нестабилна политическа обстановка и на ръба на мандата. Дори напротив. През 2017 година служебният кабинет на Огнян Герджиков реши, че ще купи шведски изтребители "Грипен". Но уверенията, че „за да има пълна приемственост, решението е обсъдено и с бъдещия премиер Бойко Борисов", не помогнаха за довършване на процедурата. През 2019 година третият редовен кабинет на Бойко Борисов спря шведската оферта и прие американската. Но всичко това се случи в пълен мандат. С възможност за дебат. Първо в парламента и нарочна комисия, която да провери цялостната процедура по избора на грипените, и после в залата със същинските дебати за F-16.
Сега Министерството на отбраната явно е решило да не рискува. Поне с решение за вторите осем самолета, което да изглежда взето набързо и под натиск. От обявяването на предложението на САЩ до идване на офертата – четири месеца и половина. И само седмица от обявяване на параметрите до желанието на Драгомир Заков решението да се вземе на последното възможно заседание преди разпускането на правителството. 32 линии, по които ВВС имат въпроси, ще наложи допълнителните разговори, обясни министърът в оставка.
Заков предупреждава, че България трябва да отговори на офертата до началото на ноември, а всеки опит за предоговаряне на срок би се отразил на цената.
Изтичащият ресурс на МиГ-29 и невъзможността за поддръжка в Русия заради войната в Украйна прави рискова възможността авиацията да изпълнява конституционните си задължения. Първите осем F-16 няма да пристигнат през 2023-та, а през 2025-а. Но те поне бяха платени – 2,2 млрд. лева накуп. И дори за вторите осем машини да има уверения, че ще бъдат плащани разсрочено, Тодор Тагарев, военен експерт, бивш военен министър, отбелязва – "новите осем изтребителя биха блокирали средства за модернизацията на останалата част от армията". Като пример за жертва Тагарев дава поетия към НАТО, но нереализиран от 20 години, проект за тежка механизираната бригада.
"Анализите и изводите на експертите съвпадали с анализите и изводите на Щаба на отбраната", казва генерал-лейтенант Цанко Стойков. Дебатите и решенията за първите осем F-16 го заварват на поста командир на ВВС. А сега на по-високата позиция - като зам.-началник на отбраната, генерал Стойков трябва да обяснява нуждата и от още осем F-16.
Даряването на техника на Украйна за сметка на нови доставки беше отхвърлено от правителството на Кирил Петков. А ген. Стойков не коментира опцията да се купят по-евтини втора ръка изтребители, както е направила Румъния.
Ако служебен кабинет даде съгласие в срок и България има кабинет и парламент до ноември, ново решение за купуване на нови осем F-16 едва ли би имало съдбата на решението за грипените от времето на служебния кабинет "Герджиков".
Но оптимизмът на отбранителния министър в оставка може да не бъде попарен единствено при най-перфектното стечение на събитията в политическия живот на страната ни. И на благосклонно мнозинство в парламента, през който и втората оферта трябва да мине. Така това може да е единствената трудност. Но не и пречка пред решението за нова техника. И този вариант обаче е оптимистичен. Тъй като експертите припомнят – България все още няма Фонд "Превъоръжаване", в който да се внасят неусвоените през годината, но предвидени за модернизация суми. А самата модернизация се прави от година за година.
Европейската инвестиционна банка засилва присъствието си в Кипър. Днес нейният президент Надя Калвиньо е на първото си официално посещение в Никозия, за да открие представителството на финансовата група на острова. Новият офис на Европейската инвестиционна банка отразява дълбокия ѝ ангажимент към Кипър, отбелязва в съобщението си финансовото..
От секция в Оукланд, Нова Зеландия, започна тридневното гласуване на румънските граждани за президент на страната. Радио Румъния съобщава, че са създадени 950 избирателни секции в чужбина. 13 кандидати се борят за мястото в двореца Котрочени, а двама от тях ще отидат на балотажа, насрочен за 8 декември. След кандидатите за държавен глава са..
Съпредседателят на ПП Кирил Петков призова ГЕРБ да се откажат от своя кандидат за председател на НС Рая Назарян, а ИТН да препотвърдят подкрепата си за декларацията за санитарен кордон около Делян Пеевски като условие за подкрета на номинирания от тях Силви Кирилов. "Първата политическа сила ГЕРБ нито можа да събере мнозинство за председател,..
Myзeйнa ĸoлeĸция "Фoтoгpaфия и ĸинo в Cмoлян" oтĸpивaт днес в читaлищe "Xpиcтo Бoтeв - 1871". Посетителите могат да видят фoтoaпapaти и ĸинoĸaмepи oт вpeмeтo нa чepнo-бялaтa фoтoгpaфия, както и cнимĸи oт нaчaлoтo нa 20 вeĸ дo днec. Включени са и игpaлни, и дoĸyмeнтaлни филми, представящи paзвитиeтo нa града пpeз пocлeднитe шecт..
Тази вечер от 19 часа в зала 1 на НДК ще се състои българската премиера на "Берлингуер. Голямата амбиция" в рамките на 38-ото издание на Киномания. Филмът е една от най-мащабните италиано-български исторически продукции. Това е биографичен филм за Енрико Берлингуер, генерален секретар на Италианската комунистическа партия и една от..
Асоциация "Прозрачност без граници" отправи отворено писмо до Министерския съвет и 51-вото Народно събрание, в което се изразява сериозна загриженост за непрозрачно разпределение на държавно финансиране към определени общини. Повод за писмото са две решения на Министерския съвет, с които се предоставят 85,5 милиона лева на определени..
Няма промяна в позицията ни и няма да подкрепим Силви Кирилов за председател на Народното събрание. Това заяви пред БНР Йордан Иванов - зам.-председател на ДСБ, част от коалицята ПП-ДБ, преди днешния пети опит за избор на председател. Депутатите за пети път ще опитат да изберат председател Той отново посочи като един от проблемите това, че..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..