Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музеят на гайдата в село Стойките привлича посетители от цялата страна

Музей на гайдата в село Стойките
Снимка: Гавраил Гавраилов

Уникален интерактивен Музей на гайдата беше открит в смолянското село Стойките. Експозицията е създадена изяло с дарения, в нея са подредени предмети от над 100 дарители, представители на седемте фолклорни области в страната.

Музеят предлага пълно потапяне в света на гайдата по атрактивен и оригинален начин."Човек влиза вътре и попада съвременен музей, в една друга реалност и може да прекара там изключително много време, докато слуша родопската каба-гайда", каза за БНР Гавраил Гавраилов, преподавател в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски".

Той обясни, че в Музея на гайдата посетителите могат да се запознаят с историите на създателите на гайди.

"В този район, в няколко села има много гайди, защото гайдата е била част от атрибутите на овчарите. Този район е известен и като долината на чановете".

Инициатор и създател на уникалния Музей на гайдата е Мария Кисьова.

"Село Стойките е център на родопската гайдарска традиция, която има своите ярки проявления в лицето на десетки гайдари, чието майсторство се уважава и помни. Каба -гайдата е обичан музикален инструмент и съпровожда семейните и родовите празници".

Музей на гайдата в село Стойките   Снимка: METTA/Facebook- Музей на гайдата
Тя заяви, че от село Стойките е фолклористът Апостол Кисьов, който през 1961 година създава и ръководи прочутия оркестър "100 каба гайди".

"Над 40 са гайдарите от Стойките от тези 103 каба гайди, които той е събрал и обединил. Това е причина да инициираме създаване на Националния гайдарски събор "Апостол Кисьов". Първата проява беше през 2018 година в Стойките. Миналата година през 2021 по инициатива на организационния комитет на гайдарския събор ние обявихме събирането на експонати за обществена колекция "Гайдата - древна и вечна в село Стойките", допълни в предаването "Графити по въздуха" Кисьова.


Събрани са над 250 предмета.
"Ценното в случая и идеята беше да представи гайдарското изкуство в България от всички седем фолклорни области".
Повече можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джорджана и Георги Иванов

Промени за служителите на Гранична полиция с премахването на граничната бариера между България и Румъния

На 1 януари България и Румъния станаха пълноправни членове на Шенгенското споразумение. Двете държави влязоха в ЕС още през 2007 година, но до 2023 г. не бяха приемани в шенгенската зона на европейските страни, премахнали граничния контрол помежду си. С премахването на граничната бариера между България и Румъния настъпиха промени както за..

публикувано на 05.01.25 в 07:30

"Хроники от стомана": Из света на хладното оръжие от Българското средновековие

Битките по време на Средновековието по българските земи са били не просто въпрос на чест и оцеляване, а и на преминал през вековете героизъм, който предизвиква възхищение и до днес. Част от този военен блясък може да се види в изложбата "Хроники от стомана", открита на 11 декември в Национален археологически институт с музей при Българската..

публикувано на 04.01.25 в 22:34
Божидар Искренов

Божидар Искренов разказа футболната си биография в "Без обувки"

Бившият футболист на "Левски" и на ЦСКА Божидар Искренов разказа живота си във футбола в книга .    "Дъщеря ми настоя, че е станало време за това, а иначе идеята е стара",  разказа бившият национал, известен с прозвищата Гибона и Радостта на народа, който в последните години живее в САЩ, където кара такси, и в Канада, където продава..

публикувано на 03.01.25 в 17:32
Кристина Константинова и Мария Дончева

Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза

Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи с редки генетични и онкологични заболявания . Необикновената книжарница работи и за други..

публикувано на 03.01.25 в 11:34

На разходка из дигиталния близнак на базиликата "Св. Петър"

" Базиликата е като звездното небе в лятна нощ : оставате пленени от нейния блясък и великолепие. Рискува обаче да бъде ням свидетел на "безкрайната красота", ако интелектът не е обогатен със знания, а поривът на сърцето не е подхранен от духовен опит ", казва кардинал Мауро Гамбети , архиерей на базиликата и викарий на папата за..

публикувано на 02.01.25 в 13:38

За шоколада - с любов...

Ник Борисов се занимава с шоколатиерство от 12-годишен. Сега е на 14. Натрупал е вече почти тригодишен опит в изработването на шоколадови скулптури. Всичко, което знае за шоколада, дължи на шеф Ради Стамболов . От него е научил най-напред как да прави шоколадови бонбони. В момента учи графичен дизайн и смята, че това ще му помогне в..

публикувано на 02.01.25 в 11:05
Даниела Дичева

Даниела Дичева: Шевицата съхранява родовото знание

Фолклорното изкуство е предаване на родова памет и знание . Шевицата е един от начините за съхраняване на тази памет. Това каза в интервю за БНР Даниела Дичева от Център за себепознание "Орфей", която е изследовател на везбата. " Българските шевици ме свързват с моите корени ", сподели тя. Най-емблематичните символи в българските..

публикувано на 02.01.25 в 10:48