Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Традиционното гайдарско надсвирване в Гела отново събра многохилядна публика

Служебният министър-председател Стефан Янев
Снимка: Радостина Чернокова

Традиционното гайдарско надсвирване в Гела отново събра многохилядна публика от страната и чужбина. Фестивалът на родопската каба гайда на Илинденските поляни край Гела се проведе отново, след като миналата година бе отменен заради пандемията. Илинденският събор край Гела е с вековна история, възникнал е като среща на родопски фамилии, останали разделени от двете страни на границата до Освобождението на Родопите.

Илинденските поляни за пореден път гостоприемно приеха няколко хиляди почитатели на родопската каба гайда. Служебният министър-председател Стефан Янев официално откри 18 издание на гайдарския фестивал.

„Както казват родопчани - без гайда нищо не става. Радвам се да ви приветствам от името на домакините, които съм сигурен, че ви демонстрират типичното родопско гостоприемство. Искам да споделя с вас това, което виждам – голямо мнозинство от хора, които предполагам са от цялата страна, не само родопчани, но и всички българи, обичащи традициите и родопската музика. Това е показателно и радостно, защото освен традициите и музиката виждам и среща на поколенията, виждам и млади, и стари както сред изпълнителите, така и сред публиката“.

Служебният министър-председател Стефан Янев         Снимка: Радостина Чернокова

Кметът на Смолян Николай Мелемов коментира, че гайдарското надсвирване е навършило пълнолетие:

За всички нас е празник, в който ще се срещнат различни поколения, за които родопската традиция е ярък пример как трябва да се съхранява вековната ни история, да се отдава почит и да се отстояват изконните български корени. Днес и утре Гела е домакин на съборни дни, в които ще бъдем горди, че сме обединили, усилията и желанията на всички да пребъдат във времето българският дух и общочовешките добродетели на българина. За всички ще бъде удоволствие и незабравимо изживяване да изслушаме гайдарските сюити, прославили България по целия свят“.

Традиционното гайдарско надсвирване в Гела             Снимка: Радостина Чернокова

В тазгодишното надсвирване участваха над 50 гайдари. Председател на журито беше проф. Милчо Василев от Музикалната академия "Проф. Асен Диамандиев" в Пловдив, а доайенът на гайдарите и ръководител на „101 каба гайди" Костадин Илчев отново бе сред членовете, които следяха за:

„Най-напред за ритмичност, чистота в свиренето, външния вид, стойка, носията задължително“.

В трепетно очакване на представянето си 13-годишните Димитър Бечев, Ангел Сгуровски и Костадин Кисьов от Широка лъка споделиха:

„Самоук, слушах много стари гайдари, беше ми интересно“.

„Свиря на гайда от втори клас, от 8 годишен и много ми харесва. Самоук, слушах много записи и от там се запалих да свиря на гайда“.

„Обичам да свиря на гайда, на слух, лесно е, щом имаш мерак е лесно“.

Надсвирване в Гела           Снимка: Радостина Чернокова

Публиката бе впечатлена от изпълнението на 5 годишния Стефан Иванов от София. За участието си в надсвирването се подготвял близо месец.

Аз ще стана голям гайдар“.

Стефан е син на Евгения и Георги:

Откакто се е родил ние свирим на гайди и той слушаше гайдите толкова много, че мелодии, всичко е научил наизуст. От две години има гайда, започна да я държи с прътите и вече от 3-4 години като имаше сила да я надува и започна да свири. Каквото и да науча аз и той след мен го научава. Костадин Атанасов-Динко е нашия учител и сме любители. Запалихме се по гайдата, тя е част от нашия живот“, каза бащата на Стефан - Георги.

Повече можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Доц. Калина Иванова: Библиотеките са повече виртуални, отколкото физически гостоприемни

Технологичните обновления в библиотеките е по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка  на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..

публикувано на 07.01.25 в 15:02
Руслан Борисов

Астрологът Азарей: През 2025 година българите ще се обърнат към семейството и традициите

2025 та ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турболентност , каза в ефира на Нощен Хоризонт Руслан Борисов, познат като астролога Азарей .  " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а това..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Тодор Божинов

Как върви новият сезон в зимния туризъм - предимства и проблеми

Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...

публикувано на 06.01.25 в 14:02

С изложба в Израел протестираха карикатуристи

Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...

публикувано на 06.01.25 в 11:54
Добромир Ганев

Добромир Ганев: Цените на имотите са огледало на дисбалансите в икономиката

" 11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър . 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за..

публикувано на 06.01.25 в 09:03

Богоявление е!

Отбелязваме един от най-светлите християнски празници – Богоявление, известен още като Йордановден. Този ден символизира кръщението на Исус Христос във водите на река Йордан от Йоан Кръстител . При кръщението на Исус се разкрива на човеците и тайната за триединната същност на християнския Бог - Светата Троица се състои от Бог, Син и Свети Дух...

публикувано на 06.01.25 в 07:06

Един от двата най-стари храма в Ловеч - "Успение Богородично", се нуждае от спешен ремонт

Вече близо два века храм „Успение Богородично“ в стария квартал на Ловеч пази историята и духовността на града. В него още отекват стъпките на йеродякон Игнатий - Васил Левски, който при честите си идвания в града е участвал в богослуженията в храма. Дълги години с него е служил и поп Кръстю Никифоров. Храмът е недвижима културна ценност от национално..

публикувано на 05.01.25 в 07:09