Това мнение изрази в интервю за БНР Велина Чакърова, директор на Австрийския институт за международна политика.
Няма европейска държава, която да склони руския президент да преговаря за войната в Украйна, подчерта Велина Чакърова в предаването "Събота 150".
"Плановете на Русия спрямо Украйна не са се променили. Лавров даде да се разбере, че действията на Русия в Източна и Южна Украйна биха продължили и в други части на страната."
Чакърова вижда два сценария. Първият, в тази активна фаза на войната Москва да се опита да обяви едностранно прекратяване на огъня и да принуди Украйна да се съгласи с руските условия. Според нея подобна пауза във войната може да затвърди териториалните придобивки на Русия.
Вторият сценарий включва засилване на атаките по всички фронтове и във всички оперативни сектори на войната.
"В този сценарий Русия ще очаква с настъпването на зимния сезон да има вътрешнополитически промени в европейските държави, тъй като цените на газ, енергийни, на селскостопански и хранителни стоки ще започнат да действат и върху европейското население."
Ако конфликтът се замрази, това означава лоши новини за Украйна, изтъкна Велина Чакърова.
"При замразяването на конфликта Русия наново, с нови сили ще може да атакува и други части на страната. За европейските правителства ще бъде много трудно при едно проточване на войната да обяснят на собственото население, че и то трябва да поеме една част от цената. Ще има сериозни реакции в страни като Германия, Австрия, Унгария, които традиционно поддържат по-положителна политика спрямо Русия. Това би довело до промяна на правителства – видяхме вече в Естония, в Италия. Стратегическият план на Русия е замразяването на конфликта. Русия има опит в замразяването на конфликти от последните 30 години. Това означава, че отново ние ще играем играта, която Москва иска да се състои."
Руската валута се стабилизира, но определени сектори започват да чувстват влиянието от санкционната политика. Русия не е международно изолирана, допълни в анализа си Чакърова.
Тя е на мнение, че в момента глобалната политика изживява трансформация.
Русия не е вече системен играч, но може да бъде ключов играч в системната надпревара между САЩ и Китай, поясни тя.
"Тази война, която се води в Украйна, не е война само за позиционирането на Русия в региона, в Източна Европа, но е също така война, която има за цел да помогне на Русия да се позиционира в системната надпревара между Китай и САЩ."
В момента в отношенията между Китай и Русия има системно координиране в стратегически сектори, уточни анализаторът.
Индия не се съгласи да спазва санкционната политика на Запада и иска засилена роля на Русия в целия регион на Индийския океан, която ще балансира нарастващото влияние на Китай, отбеляза Велина Чакърова.
Арктическият транспортен коридор става много интересен, обърна внимание тя.
"От Арктическия регион на юг, по линията на източния фланг на НАТО, тази цяла буферна зона между Европейския съюз и Русия ще бъде цел на военни и невоенни действия от страна на Москва. Войната в Украйна няма да бъде последната станция в дългосрочен план."
Каспийско море, Черно море и Средиземно море са ключови за руските интереси. Русия затвърди позициите си в Близкия изток, каза още тя.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..
Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести. При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..
" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..
" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..
" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..
Международната организация за защита на животните "Четири лапи" съобщи, че 80% от кучетата, които се продават на пазара в Европа, не могат да бъдат проследени до проверени и легални източници . Това на практика означава, че няма информация каква е историята на животното и в какви условия е родено и отглеждано до продажбата. Оказва се, че..
Преди дни в София се състоя церемонията по награждаване на печелившите участници в Националното движение "Опознай България - 100 национални туристически обекта" . В списъка на годишната игра с награди участваха общо 2468 притежатели на отличия. Тази година участниците в движението се увеличават с около 50 000, а от създаването му през 1966 г...
Увеличаването в цената по премията е в пъти – от 200 до 1100%. Това е удар върху бранша , каза пред БНР Красимир Цветков, председател на Национален..
Партийната система се девалвира от елитите на големите партии . Тази позиция изрази в интервю за БНР политологът Георги Киряков. "Това не е криза..
"Възраждане" искат да се замразят социалните плащания и увеличението на заплатите в МВР, МО и в университети, които вече са обещани да бъдат от..