Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Русия ще играе ключова роля в съперничеството между Китай и САЩ"

Велина Чакърова: Замразяването на конфликта би било лоша новина за Украйна

"Войната в Украйна няма да бъде последната станция в дългосрочен план"

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Благодарение на трансформационните процеси в световната политика Русия ще играе ключова роля в съперничеството между двата азиатски гиганта - Китай и Индия, както и между двата системни противника – Китай и САЩ.

Това мнение изрази в интервю за БНР Велина Чакърова, директор на Австрийския институт за международна политика.

Няма европейска държава, която да склони руския президент да преговаря за войната в Украйна, подчерта Велина Чакърова в предаването "Събота 150".

"Плановете на Русия спрямо Украйна не са се променили. Лавров даде да се разбере, че действията на Русия в Източна и Южна Украйна биха продължили и в други части на страната."

Чакърова вижда два сценария. Първият, в тази активна фаза на войната Москва  да се опита да обяви едностранно прекратяване на огъня и да принуди Украйна да се съгласи с руските условия. Според нея подобна пауза във войната може да затвърди териториалните придобивки на Русия.

Вторият сценарий включва засилване на атаките по всички фронтове и във всички оперативни сектори на войната.

"В този сценарий Русия ще очаква с настъпването на зимния сезон да има вътрешнополитически промени в европейските държави, тъй като цените на газ, енергийни, на селскостопански и хранителни стоки ще започнат да действат и върху европейското население."

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Ако конфликтът се замрази, това означава лоши новини за Украйна, изтъкна Велина Чакърова.

"При замразяването на конфликта Русия наново, с нови сили ще може да атакува и други части на страната. За европейските правителства ще бъде много трудно при едно проточване на войната да обяснят на собственото население, че и то трябва да поеме една част от цената. Ще има сериозни реакции в страни като Германия, Австрия, Унгария, които традиционно поддържат по-положителна политика спрямо Русия. Това би довело до промяна на правителства – видяхме вече в Естония, в Италия. Стратегическият план на Русия е замразяването на конфликта. Русия има опит в замразяването на конфликти от последните 30 години. Това означава, че отново ние ще играем играта, която Москва иска да се състои."

Руската валута се стабилизира, но определени сектори започват да чувстват влиянието от санкционната политика. Русия не е международно изолирана, допълни в анализа си Чакърова.

Тя е на мнение, че в момента глобалната политика изживява трансформация.

Русия не е вече системен играч, но може да бъде ключов играч в системната надпревара между САЩ и Китай, поясни тя.

"Тази война, която се води в Украйна, не е война само за позиционирането на Русия в региона, в Източна Европа, но е също така война, която има за цел да помогне на Русия да се позиционира в системната надпревара между Китай и САЩ."

В момента в отношенията между Китай и Русия има системно координиране в стратегически сектори, уточни анализаторът.

Индия не се съгласи да спазва санкционната политика на Запада и иска засилена роля на Русия в целия регион на Индийския океан, която ще балансира нарастващото влияние на Китай, отбеляза Велина Чакърова.

Арктическият транспортен коридор става много интересен, обърна внимание тя.

"От Арктическия регион на юг, по линията на източния фланг на НАТО, тази цяла буферна зона между Европейския съюз и Русия ще бъде цел на военни и невоенни действия от страна на Москва. Войната в Украйна няма да бъде последната станция в дългосрочен план."

Каспийско море, Черно море и Средиземно море са ключови за руските интереси. Русия затвърди позициите си в Близкия изток, каза още тя.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Десетки загинали при ракетната атака над няколко града в Украйна

Най-малко 28 души загинаха в Украйна при масирани руски ракетни удари в светлата част на деня. С минута мълчание в памет на жертвите започна преди малко пресконференцията на украинския президент Володимир Зеленски във Варшава, където е на кратко посещение преди да се отправи към срещата на върха на НАТО във Вашингтон.  Само в столицата..

публикувано на 08.07.24 в 13:44
Величка Микова

България е с една от най-дългите работни седмици в ЕС, причината - ниските доходи

България е една от страните в Европейския съюз с най-дългата работна седмица - 39 часа, при средно малко над 36 часа за съюза . Това показват най-новите данни на Евростат. Преди нас в класацията по този показател са само Гърция с почти 40 часа, както и Румъния и Полша - с по над 39 часа. На другия полюс е Нидерландия - с малко над 32 часа..

публикувано на 08.07.24 в 10:23
Стоян Михалев дава брифинг -  7 юли 2024 г.

Какво означава лансираната от ДСБ идея за съставяне на "технически кабинет" с третия мандат

Партия "Демократи за силна България" предлага на партньорите си от коалиция ПП-ДБ да поискат третия мандат за съставяне на "технически кабинет" като изход от политическата криза. Междувременно в София се провежда Националният съвет на "Продължаваме промяната", който обсъжда предстоящите си приоритети и работата в коалиционния формат.  ДСБ предлага..

публикувано на 07.07.24 в 15:33
Руслан Трад

Руслан Трад: Скептичен съм за възобновяване на преговорите за примирие в Газа

Тепърва новият ирански президент Масуд Пезешкян ще има много проблеми. Това заяви пред БНР Руслан Трад, журналист, съосновател на военния журнал "De Re Militari". "Пезешкян го определят като реформист, само защото не е толкова краен колкото своя опонент Саид Джалили. Разбира се, има реформистки идеи. Пезешкян има идеи за връщане на масата за..

публикувано на 06.07.24 в 13:22
Изглед към сградата на британския парламент

Проф. Марк Шанахан: Усилията за отцепване на Шотландия бяха върнати десетилетия назад

"Политически трус" - това е краткият коментар за резултатите от изборите във Великобритания. От една страна заради повече от убедителната победа на лейбъристите, които сега ще имат много по-голямо мнозинство от Борис Джонсън на предишните избори през 2019 година и ще се чувстват съвсем комфортно в Камарата на общините. Докато загубилите консерватори..

публикувано на 06.07.24 в 12:18
Йенс Столтенберг

Столтенберг: Унгарският премиер Орбан не представлява НАТО на посещението си в Москва

Унгарският премиер Виктор Орбан не представлява НАТО на посещението си в Москва, а само страната си - така генералният секретар на Алианса Йенс Столтенберг коментира неговата визита. "Премиерът Орбан е бил в Москва и преди, той ни информира и за тази визита. Надявам се следващата седмица да ни каже повече за нея във Вашингтон и да..

публикувано на 05.07.24 в 15:19
Ерик Мамер, говорител на ЕК

ЕК: Пътуването на Орбан в Москва не е координирано нито с Комисията, нито с някой друг

Визитата на унгарския премиер Виктор Орбан в Москва поставя под сериозен въпрос традиционната визита на Комисията в страната, ротационен председател на Европейския съюз, заяви говорителят на Еврокомисията Ерик Мамер. Принцип тя се прави през първата седмица на поемането на председателството, което за Унгария започна на 1-ви юли. По-късно се..

публикувано на 05.07.24 в 14:43