Думите й идват на фона на последните данни за инфлацията в еврозоната, която достигна рекордните 8,9 на сто на годишна база през юли. Високите лихви са един от традиционните инструменти за борбата с прекомерното поскъпване на цените, но сериозно затрудняват обслужването на държавните дългове, което поставя Италия, третата икономика в еврозоната, в пряка опасност. Именно заради това от ЕЦБ създадоха нов инструмент, с който в случай на нужда да помогнат на всяка от 19-те държави в блока с прекомерно висока доходност по държавните облигации.
"Мисля, че анонсираните преди насоки за лихвената политика бяха, че Европейската централна банка има намерение да направи повишение с 25 базисни пункта. Но управителният съвет винаги си оставя пространство за маневриране на по-късен етап при вземането на окончателното решение заради динамичността на данните за инфлацията. Също така мисля, че в управителния съвет има достатъчно ястреби, които искаха повишението да бъде с 50 базисни пункта, подкрепено от новия Инструмент за защита на трансмисионния механизъм.
От друга страна смятам, че се поставя под въпрос доверието в предвидимостта на Европейската централна банка. Чух коментари, че това е краят на насоките, които Франкфурт обявява, че ще следва. Оставят си твърде много пространство за маневриране. В каква степен пазарите биха им се доверили, когато кажат, че ще направят нещо, но след това правят друго! Това ще има своето отражение върху опитите на банката да "закотви" инфлационните очаквания и да представи правилния път, по който иска да върви. От друга страна управителката Кристин Лагард съвсем ясно каза, че крайната цел за лихвеното повишение не се е променила. Така че има и позитиви - в това, че са гъвкави и могат да отговорят с твърдост и яснота на ситуацията, но и негативи - че обявяват едни намерения, а след това постъпват различно."
Колко ефективен би бил новият инструмент?
"Много е важно този инструмент да съществува. Много е приятно да се види как централните банкери гледат отвъд стандартните инструменти като парично стимулиране, парично затягане и повишение на лихвите, но и към нов трансмисионен инструмент, с който да предотвратят фрагментацията. Ето защо казвам, че той беше необходим. Надявам се да помогне да се тръгне към нормализация на паричната политика, но това да не доведе до твърде голямо разширяване на спредовете - т.е. разликата в доходността по дълговите книжа на различните държави.
В същото време стои въпросът за неговото прилагане. Това е нещо, което предстои да видим. Това е инструмент, който от нормативна гледна точка е много "стегнат" - както каза управителят на Бундесбанк на 27 юли, критериите за задействането му са твърде високи, защото е необходимо решение на управителния съвет на Европейската централна банка дали определени условия са налице или не."
Твърде високи ли са критериите за Италия, за която всъщност бе създаден трансмисионният механизъм?
"Твърде високи са за Италия, но не са непостижими и тя ще има възможност да се възползва от инструмента. Същото важи и за управителния съвет - не е невъзможно да се постигне съгласие, за да позволят прилагането му за Италия."
Всъщност именно разширяването на спреда между германските и италианските дългови книжа предизвика преди време и извънредното заседание на управителния съвет на ЕЦБ. Заради това се чуха критики, че този инструмент е малко закъснял?
"Това може и да е вярно, но трябва да имаме предвид уникалната ситуация, в която се намира ЕЦБ. Трябва да постигне съгласие между толкова много различни управители. Ние имаме само паричен съюз - т.е. еврозоната, но не и фискален съюз. Освен това Ковид, руското нахлуване в Украйна и цялата несигурност, която тя носи със себе си, газовите доставки и инфлацията поставят Франкфурт в изключително трудна ситуация, на която те отговориха.
Спорно е дали трябваше да започнат лихвените повишения по-рано. Покачването с 50 базисни пункта дойде седмици, след като за пореден път видяхме рекорден ръст на инфлацията. В същото време намалиха празнотата в лихвената политика, която се образуваше между Федералния резерв и Европейската централна банка. Това е правилно. Ситуацията с разпространението на Ковид и с възстановяването в Съединените щати и в Европа е много различна. Според мен те искаха да изчакат малко, за да видят как ще се развие инфлацията."
Съединените щати вече изпаднаха в техническа рецесия. Последните данни на Евростат сочат 0,7 % икономически растеж през второто тримесечие за еврозоната. Мнозина експерти обаче са убедени, че рецесията ни предстои. Това няма ли да забави Франкфурт по пътя към увеличение на лихвите?
"Моята прогноза е, че Европа ще изпадне в рецесия и това ще затрудни повишаването на лихвените проценти. В Съединените щати ситуацията е различна, но те ще могат да продължат с покачването на лихвите дори в условията на техническа рецесия. В еврозоната няма да е така заради начина, по който се постигат решения в управителния съвет на ЕЦБ."
В рамките на официалната си визита във Виетнам президентът Румен Радев се срещна днес в Хошимин с представители на Асоциацията за приятелство "България - Виетнам". По-рано д ържавният глава участва в откриването на виетнамско-български бизнес форум. Президентът участва във виетнамско-български бизнес форум Президентът в Ханой: Мъдрата..
Посланиците на страните членки на ЕС постигнаха предварително съгласие по проекта на решение за отпадане на проверките на вътрешните сухоземни граници между България и Румъния. Предвижда се това да стане от 1 януари догодина. Очаква се решението да бъде окончателно прието на заседанието на Съвет "Правосъдие и вътрешни работи" на 12 декември...
Българските власти възнамеряват да засилят борбата с дезинформацията. Действията ще бъдат обсъдени от работна група, която предстои да бъде създадена, обяви Ася Цветанова от Министерството на външните работи. Тя поясни, че тези стъпки са в изпълнеине на меморандум, сключен с Държавния департамент на САЩ: "Нашите усилия са фокусирани конкретно за..
Не трябва цената да е трупът на демокрацията. Това каза пред БНР депутатът от ПП-ДБ Явор Божанков и уточни: " Отиваме на избори винаги е на масата като опция . Въпросът е как отиваме на тези избори и каква перспектива ще ни дадат те. Когато нови избори ни гарантират задълбочаване на кризата, не трябва с лека ръка да произнасяме тази..
Сериозен спад на отказите за издаване на визи за българи, пътуващи за САЩ, отчитат от Министерство на външните работи като се позовават на информация, публикувана от Държавния департамент. През тази година отказ е имало в малко над 6 на сто от заявленията, което е най-ниският процент от последните 18 години. Един от основните критерии за премахване..
Българският еврокомисар Екатерина Захариева, която отговаря за "Стартъпи, изследвания и иновации", определи като свой приоритет диалога с младите хора. Първата голяма инициатива на новата ЕК: Компас за конкурентоспособността След като европейските депутати одобриха състава на новата комисия на Урсула фон дер Лайен, Захариева посочи като..
Хранителни продукти и безалкохолни напитки раздадоха на бедни семейства в област Монтана от сдружение "Кауза Северозапад". Неправителствената организация е партньор на Хранителната банка "Кауза Северозапад“ - партньор на "Българска хранителна банка“ в Монтана Доброволците от "Кауза Северозапад" раздадоха хранителни продукти на семейства в..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
Със съмишленици обмисляме създаване на политически проект , когато сме готови - тогава ще го обявим. Това каза пред БНР Корнелия Нинова, бивш..
Сюжетът на сериала "Вина" показва и значението на местното вино като културно наследство. По инициатива на продуцента на филма Надежда Цветкова в..