Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Емил Григоров: Асимилацията се е превърнала в културен геноцид

Посещението на папа Франциск в Канада не излекува раните от етноцида

Ако Католическата църква поеме отговорност, това ще я принуди да отвори изцяло архивите си, а засега отказва да го направи

По време на посещението си в Канада папа Франциск помоли за прошка за насилствената асимилация на коренното население в страната, но напрежението по темата остава.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Етноцид" означава системно унищожаване на етническа група и нейното културно богатство, традиции, изкуство, корени и роден език. На систематична асимилация в продължение на повече от столетие е било подложено коренното население на Канада. Основата полага т.нар. "Закон за индианците" от 1876 година, само девет години след възникването на държавата. Той предвижда създаването на интернати за децата на местното население под управлението на католическата църква. В 139 такива превъзпитателни училища над 150 хиляди деца е трябвало да бъдат превърнати в "червени ябълки" - червени отвън, бели отвътре, приели нормите на белия човек, с изтръгнато индианско самосъзнание и откъснати корени. Тези интернати съществуват до средата на 90-те години, финансово издържани от канадската държава.

Тази седмица главата на католическата църква папа Франциск прекара в Канада и в присъствието на канадския премиер Джъстин Трюдо помоли за прошка. 85-годишният Франциск обаче вижда вината за етноцида в Канада и извън църквата и според него държавата също носи отговорност.

Коренното население на Канада не е удовлетворено от поднесеното извинение. То нарече Католическата църква "най-мощната корпорация за етноцид".

Пред БНР темата коментира Емил Григоров, професор по философия в колежа "Гарно" и хоноруван преподавател по етика и политика в унивеситета "Лавал" в Квебек.

По думите му три са били основните цели на политиката към местните жители, която днес вече е обявена за престъпление, извършвано под егидата на държавни и религиозни институции. Това са цивилизоване, християнизиране и асимилиране на коренното население на Канада.

"Като се започне с личната хигиена и се завърши с тънкостите в усвояването на английската и френската граматики. Не помня вече в кой от въпросните документи крайната цел на това превъзпитание беше формулирана по особено циничен начин - да се убие индианеца в сърцето на детето."

Проф. Григоров разказа за насилственото настаняване в пансиони за превъзпитаване на коренното население на страната. Смъртността в тези пансиони, които са били задължителни за деца и младежи между 7 и 16 години,  е била между 25 и 69%, а за съпротивляващите се техни родители, близки и познати е бил предвиден затвор.

"Не са били редки случаите, в които кралската жандармерия на Канада е смазвала с оръжие подобна съпротива."

Асимилационната политика спрямо коренното население е продължила до XX век, за да се хомогенизира културно населението на младата държава, поясни проф. Емил Григоров. По думите му обаче проектът за превъзпитание претърпява пълен провал, а асимилацията се превръща в културен геноцид.

Относно посещението на папа Франциск в Канада проф. Григоров посочи, че това пътуване е станало наложително след призиви по-рано тази година признаването на културния геноцид към автохтоните да стане на канадска земя.

Плакат по време на папската визита в Канада призовава за отмяна на доктрината за откривателството, засегнала коренното население на новооткритите земи. Снимка: ЕПА/БГНЕСНедоволството от извинението на папата се дължи на две причини – поисканата прошка не е била от името на Католическата църква като институция, а за злото, "извършено от мнозина християни" и защото дори не са били споменати сексуалните блудства с малолетни, извършвани от възпитатели, стана ясно от думите на проф. Григоров.

"Защо папата продължава да упорства в отказа си да поеме отговорност от името на Католическата църква? Един такъв акт би принудил Католическата църква да отвори напълно архивите си, за да даде достъп до цялата истина за тези пансиони. Нещо, което тя продължава да отказва да направи."

Лидерите на автохтонните общности както в Канада, така и в САЩ, настояват и за компенсации за оцелелите в това превъзпитание, както и за отмяната на всички папски були, свързани с доктрината за откриваните нови земи, уточни преподавателят.  

Повече по темата чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЕВР приема окончателно решение за цените на тока за бита, парното и топлата вода

Комисията за енергийно и водно регулиране ще приеме днес окончателното си решение за цените на тока за бита, парното и топлата вода.  Очаква се минимално поскъпване с около процент и половина на електроенергията и поевтиняване с около 8 процента и половина на топлоенергията. Цените ще влязат в сила от утре и ще важат за следващия..

публикувано на 30.06.24 в 07:45

15-годишната Натали има нужда от финансова помощ, за да оздравее

Натали, диагностицирана с рядка форма на болестта на Хиршпрунг, се моли за своето спасение. Детето се нуждае от спешна операция в чужбина, за да има шанс да живее. Необходимата сума от 45 000 евро не може да се осигури от майка й, която е самотен родител и се грижи денонощно за дъщеря си. Болестта на Хиршпрунг е заболяване, при което липсват..

публикувано на 30.06.24 в 04:44

Стоилка Арсова: С електронни ваучери ще може да се плащат битови сметки, ако има договор с дружеството

Валидността на електронна карта за ваучери - bcard e-vouchers, бикарта, в повечето случаи е 5 години , а самите ваучери, които се зареждат всеки месец, са с едногодишна валидност. Бикартите предлагат на клиентите сайтове, където могат да проверят всеки ваучер с каква валидност е и винаги се ползват първо най-отдавна постъпилите суми...

публикувано на 28.06.24 в 10:17
Иглика Иванова

Иглика Иванова: Медийната грамотност е овластяване на аудиториите

Медийната грамотност е едно овластяване на аудиториите .  Това каза пред БНР Иглика Иванова, държавен експерт в Дирекция "Международно сътрудничество, европейски програми и регионални дейности" в Министерството на културата. "Медийната грамотност се разбира като един комплекс от умения, разбирания, знания, нагласи, а когато е развита - и..

публикувано на 24.06.24 в 15:03

Православната църква чества Петдесетница

Днес православната църква празнува един от големите си празници - Петдесетница. На петдесетия ден след Христовото Възкресение Светият Дух във вид на огнени езици слязъл върху светите апостоли и ги дарил с божествената си благодат. От древни времена празникът се приема за рожден ден на Църквата. Врачанският митрополит Григорий,..

публикувано на 23.06.24 в 08:06
Руски ракети биват изстреляни от Белгородска област в Русия по посока на украинската Харковска област, 18 май 2024 г.

Двама убити и най-малко 18 ранени при руски удар срещу Харков

Двама души са били убити, а най-малко 18 ранени при руски удар срещу втория по големина украински град Харков, съобщиха местните власти, цитирани от Франс прес.  Най-малко четири експлозии са отекнали в жилищни райони на Харков, съобщи кметът на града Ихор Терехов. Спасителни екипи работят на мястото на атаките. Това нападение се случва, след като..

публикувано на 22.06.24 в 18:04
Епископ Тихон

Епископ Тихон: Ще бъда много изненадан, ако няма изненади при избора на патриарх

Ще бъда много изненадан, ако няма изненади при избора на патриарх. Това каза в предаването "РадиоТочка" Тивериополският епископ Тихон и коментира, че са се навъдили много "синодални астролози", но, според него, не може да се прогнозира.  Светият синод избра тримата митрополити - кандидати за патриарх на Българската православна църква и..

публикувано на 21.06.24 в 18:23