Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Пловдив отпушват замрялото строителство след индексация на цените

Снимката е илюстративна
Снимка: Радио Пловдив

Две заседания на общинския съвет в Пловдив бяха нужни, за да се стигне до решението за индексация на цените за строителството на важни за града инфраструктурни обекти.

И докато в местния парламент реториката се подчинява на сложните политико-икономически лабиринти, в които държавата ни се лута повече от година, работата по 10 големи обекта е замряла и то в летните месеци, когато се предполага че трябва строителите да напреднат.

С отпускането допълнително на над 10 милиона лева от бюджета на града  очакването е, че това ще се случи. 

Обобщението по темата от вчерашните дебати в пловдивския общински съвет е на Кремена Данева. 

На предишната сесия не беше прието предложението за 20% индексиране на договорите за изпълнението на Водния проект по трасето "Брезовско шосе – бул. Дунав", за реконструкцията на Кукленско шосе, на улиците "Царевец" и "Хаджи Димитър" и за пробива Модър – Царевец. Тогава дори съветниците от ГЕРБ не подкрепиха оскъпяването на тези 5 големи инфраструктурни обекта, а заместник-кметът Пламен Райчев предупреди, че това ще е фатално за града. Обеща също да предостави на всяка от групите допълнителна финансова информация.

"Това заплашва инвестиционната програма да не можем да я изпълним в края на годината. Много тежък момент."

Първото злополучно гласуване притесни собствениците и на други фирми, които не бяха включени в първоначалното предложение и дни преди последната сесия се оказа, че обектите, които трябва да бъдат индексирани са вече не 5, а 10, като общата сума, с която те се оскъпяват, е 10 450 000 лева.

Влезлите допълнително проекти в списъка са рехабилитация на улиците „Богомил“ и „Радко Димитриев“, озеленяване и изграждане на детски и спортни площадки в междублокови пространства, ремонти на улици и тротоари, както и подмяна на осветлението им. 

Спорен момент се оказа дали да се изчака методиката, по която индексацията да се случи.

Заместник-кметът Пламен Райчев обаче смята, че време за чакане няма и индексацията може да бъде приета в предложения вид.

"Защото в противен случай ще отложим още с един месец агонията, в която сме в момента – не извършваме никакви строителни дейности в община Пловдив, заради това, че всички фирми чакат индексацията."

Сумата от над 10 милиона лева ще бъде заделена от бюджета за тази и следващата година, като ще се ползват средства, предвидени за други ремонти

Противопоставяйки се в хода на дебатите, Веселина Александрова от Демократична България заяви, че се "разхвърлят милиони левове от този проект в онзи проект и се замеряме кой проект ни е по-важен". по думите ѝ в момента разпределението се прави "на всички по равно, гледайки в тавана".

"Вече е прието, че тези договори ще бъдат дофинансирани. Стойността ще стане ясна след приемането на методиката. Това, че сме заложили определена сума сега за един обект, не значи, че договорът ще бъде анексиран с тази сума", посочи Пламен Райчев. по думите му строителите имат карт бланш да работят.

От своя страна независимият съветник Слави Георгиев попита защо няма информация на какъв етап са изпълняваните обекти

"Не е ясно колко от досегашните средства са изхарчени."

В този град трябва да бъде преустановен диктатът на фирмите, категоричен е Георгиев, според когото Общинският съвет "не е свикнал някой да му извива ръцете".

Отговорът на кмета Здравко Димитров към провокацията не закъсня – той нарече казаното "небивалици", подчерта, че "няма как една фирма на загуба да строи".

Повече по темата – в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ирена Киркова

Ирена Киркова: Чувството за вина ни пречи да си починем ефективно

"Според определението "почивка" е възстановяване на силите след умора или продължителен труд , или свободно от редовната работа време, разказа за "Нощен Хоризонт" психологът от Варна Ирена Киркова . Тя е от Българската школа за психоанализа. "В контекста на психологията обаче, почивката в най-общ план се разглежда като дейност, която успокоява и..

публикувано на 18.07.24 в 09:15
Ивайло Мичев, Явор Наумов – заместник началник на станцията, Петър Чилов, Христо Михалев, Даниел Инков, Румен Иванов

От покрива на България - връх Ботев: Оцеляваме трудно, но с екипност!

"Качихме се четирима колеги, техничари, но нямах никаква представа тогава къде заминавам, при какви тежки зимни условия, коментира за БНР и инж. Маринов.  "Качихме се там с вертолет и заварихме там хора без електричество, само с един дизел-агрегат, с мощност 30 киловата, само за техниката и съоръженията, всичко друго беше студ и мраз, така започна..

публикувано на 15.07.24 в 14:25

Мъж в инвалидна количка: Най-лесно се придвижвам... със самолет

Най-достъпни са Варна и Бургас, защото дотам може да се стигне съм самолет. Тази горчива равносметка прави Митко Александров, млад мъж в инвалидна количка. Митко  мечтае София да бъде достъпен град подобно на други големи градове по света, където е бил. Митко е програмист. Според него Санкт Петербург е най-достъпният град за хора с..

публикувано на 15.07.24 в 09:38

Кои нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли?

Множество нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли . Включително и т.нар. "черна кутия", която ще записва данни за движението определено време при и след пътен инцидент.  Последните  данни на Агенция за пътна безопасност  отчитат, че средната възраст на автопарка в България е над 20 години , а в Европейския съюз..

публикувано на 14.07.24 в 21:10

Жените с рак на гърдата могат да вдигат тежко, да ходят на плаж, да ядат всичко

Никакво физическо натоварване за онкоболните хора – един от най-разпространените митове у нас, който се дава като лекарска препоръка. С оборването на тази и други препоръки са се заели онкохирургът д-р Ваня Митова и екип от специалисти по физическо натоварване, хранене и психологическа подкрепа на пациентки с рак на гърдата. В петък те..

публикувано на 14.07.24 в 06:39

Във Враца откриха кът, посветен на 155 години от основаването на читалището в града

През седмицата в зала „Нова история” на музея във Враца беше открит временен експозиционен кът, посветен на 155-та годишнина от основаването на Врачанското читалище. Експозицията представя част от богатата история на читалището със снимки, документи и вещи, които се съхраняват в музейните фондове. „Българско читалище въ Враца” е..

публикувано на 14.07.24 в 06:23

Петър Ефтимов за това как астробиологията търси живот в Космоса

Сещате ли кой е филмът, в който се разказва за това, как извънземни изпращат на Земята схема, по която учените построяват апарат и правят контакт с друга цивилизация в Космоса. В главната роля беше Джоди Фостър. Филмът излиза през 97 ма и печели сърцата на публиката по целия свят. Сценарист на научно фантастичната лента "Контакт" е Карл..

публикувано на 12.07.24 в 14:45