Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Законодателството за дроновете в България хем го има, хем го няма

проф. Димо Зафиров
Снимка: Добромир Видев

Законодателството за дроновете в България хем го има, хем го няма. Докато професионалисти и любители вече могат да изкарат курсове за управление на дрон, бизнесът все още чака специфичното законодателство, което да позволи в страната ни да има дори дронове таксита.

Георги е професионален фотограф в специализиран новинарски сайт за снимки. Но не за първи път разпъва дистанционното на дрона, с който разполага, за да направи професионални снимки от събитието. Той е един от хората, които е изкарал специалния курс за управление на дронове. Такъв курс е задължителен според европейското и националното законодателство за определени типове дронове. Но не задължението, а нуждата от познаване на правилата, които отварят възможности, кара Жоро да се образова.

Десетки хиляди са дроновете в България, казва и проф. Димо Зафиров. Той е председател на Българската дрон академия и член на Института за космически технологии и изследвания към БАН. И Зафиров отчита необходимостта журналистите да правят снимките с дронове.

Като част и от науката, и от бизнеса проф. Зафиров обяснява – страната ни има нужното законодателство, което идва основно от европейските регламенти. Но те засега регулират предимно гражданската употреба. Бизнес употребата им има нужда от прилагането на по-специфично законодателство за така нареченото "споделено европейско пространство за дронове", в което дроновете няма да има нужда да са под прякото наблюдение на пилота.

България трябва да догонва държави като Полша, Швейцария, Германия. Там има изградена цялостна система, която определя правилата спрямо европейските регламенти.

Проф. Димо Зафиров казва, че и другите европейски държави има какво още да правят за създаването на европейското пространство за дронове. Но за България изискването за писане на разпоредбите, които да прилагат европейските правила, важи в по-голяма сила. Защото, убеден е той, приложенията на дроновете  - и то реалните, са много.

По думите му в момента има интерес към разработки на БАН, като например дронове за гранична полиция, която е имала нужда от машина със специфични способности. Но, обобщава той, при наличието на учени, инженери и комерсиален интерес към използването на дронове, законодателството трябва да е в крак с нуждите и да е прието навреме.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

БДЖ между миналото и бъдещето

Така рекламираният влак София – Бургас пътува 5.55 часа. Според разписанието на БДЖ от 1973-74 г. същият влак по същия маршрут се е движел за 4.40 часа – с онази техника, в онези години, а това е съществена разлика. Това коментира пред БНР експертът по управление и цифровизация на железопътния транспорт Людмил Иванов. Т. нар...

публикувано на 30.07.24 в 11:11
Боян Благоев

Боян Благоев - варненецът общински змиеловец, който се страхувал от змиите

Боян Благоев е единственият в страната общински змиеловец , заема тази длъжност от 4 години, има и лиценз за дейността от МОСВ. Той е родом от Лом, но от 30 години живее във Варна.  " На сезон хващам между 5 и 8 пепелянки, като сега улових такива в Аксаково, Виница, на сметището във Въглен, каза за "Рано в неделя" Благоев по повод увеличения..

публикувано на 29.07.24 в 13:32

Граждански протест в подкрепа на саудитски дисидент от центъра в Бусманци

Граждани се събраха пред пред Административния съд София – град с настояване да бъде освободен саудитският дисидент Абдулрахман ал-Халиди. Причина за протеста е отказ на Държавната агенция за бежанците да го освободи от безпрецедентното му задържане в центъра за мигранти в Бусманци в продължение на почти 3 години, макар Върховният..

публикувано на 25.07.24 в 11:01

На винен пикник край Искъра

Живописното врачанско селце Люти брод е изходна точка на маршрути за винен туризъм, организирани от "Веселите винари". " В нашия край може да се развива прекрасен винен туризъм , тъй като природата е дала, дала, та не е спряла. Както за вина, така и за история, култура, традиции, природни забележителности. Това е миксът, който прави един..

публикувано на 22.07.24 в 14:12

Екатерина Терзиева - Атанасова: Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България!

" Заслужава си да пропътувате не половин България, а цяла България няколко пъти, защото във всяко едно кътче от страната могат да бъдат намерени кулинарни богатства и скрити диаманти. Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България! ".  Това призова от ефира на БНР и предаването "Пътувай с "Хоризонт"" Екатерина Терзиева - Атанасова, която прави..

публикувано на 22.07.24 в 12:47

Милица Зикатанова: Виното е преживяване!

Виното е преживяване , заяви пред БНР Милица Зикатанова - собственик на винарска изба в Мелник.  Според нея единственият начин да променим мнението на Западна Европа за качеството на българските вина и да засвидетелстваме това високо качество е като показваме на чуждите пазари най-добрите примери , от бутикови винарни, които наистина проявяват..

публикувано на 22.07.24 в 12:03
плаж Силистар

Частна фирма отново събира пари за достъп до плаж Силистар

Частна фирма отново събира пари от шофьорите, отправили се към плаж Силистар в едноименната защитена местност. Става дума за " такса преминаване " през частен имот. Туристи и екоорганизации алармират за подновяването на абсурдното изискване за достъп. Някои от туристите оспорват действията на фирмата, други ядосано плащат и..

публикувано на 22.07.24 в 09:37