Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пакистан е шестият най-голям производител на манго в света

На фестивала на мангото в София бяха представени полезните хранителни свойства на плода

Снимка: Виктория Петрова

За втора поредна година посолството на Пакистан в София организира Фестивал на мангото! В България плодът манго има
малък дял на пазара на плодове и зеленчуци. Консумираме го повече като сок. Мангото намира голямо приложение и в козметичната индустрия под формата на крем за лице и тяло, шампоан за коса или сапун. Вероятно малко хора знаят, че мангото е силен антиоксидант, богат е на Витамин А, Ц, Д, витамините от серия Б, както и много ценният за здравето Витамин Б12. Този вкусен плод съдържа още много полезни хранителни вещества за организма.
Нейно Превъзходителство Мариам Мадиха Афтаб  Снимка: Виктория Петрова

Посланичката на Пакистан в България Нейно Превъзходителство Мариам Мадиха Афтаб заяви:

"Пакистан е шестият най-голям производител на манго в света и четвъртият най-голям износител на този плод.
Произвеждаме различни сортове манго като синдри, лангра, чоса и други. Светът днес е изправен пред много
предизвикателства води се война, има глобална пандемия, климатични промени. Много хора са в тежка ситуация. Винаги сме вярвали, че ако седнем да се храним на една маса, това е най-добрият начин да отпразнуваме даровете от природата. Това е пътят към мира и пътят за изграждане на чувството на общност. Така че с празника на мангото, който празнуваме днес, отправяме поканата да опитаме този плод заедно и така правим една малка крачка в тази посока".

Мангото в Пакистан се отглежда на много места в провинция Пенджаб. В тези части на страната температурите
достигат до 46 градуса и нагоре. Условията за култивирането на мангото са особено подходящи по тези места, отбеляза заместник-ръководителя на мисията Омер Манзоор Малик:

„Консумацията на манго в Пакистан е огромна. Страната сама по себе си е огромен потребител на тропическия плод. Жителите ѝ наброяват 240 милиона. Мангото има сладък вкус. През летните горещини консумацията на охладено манго е много подходяща за разхлаждане. Количества от вкусния плод се доставят по всички краища на страната. Затова пакистанците наричат мангото „царят на плодовете“.

Снимка: Виктория Петрова

Председателят на Българската търговско-промишлена палата, която беше домакин на фестивала, Цветан
Симеонов заяви:

"Малък е пазара, но той се възпитава и затова неслучайно включихме и представяне на рецепти и начини на консумация на манго. Считаме, че не бива да се пречи на чуждестранните търговци, особено в случаите, в които те предлагат конкурентен продукт".

Христина Орсова   Снимка: Виктория Петрова

Мангото може да се използва за приготвянето на десерти, сладки или сокове, но също в салати и солени ястия. На фестивала на мангото тази година кулинарната блогърка Христина Орсова показа как да си направим лятна салата.

"Ще използвам краставица, червена чушка, червен лук, мента, зехтин, оцет. Така съм избрала подправките, защото се получава много хубав баланс между сладостта на мангото, сладостта на чушката и киселата нотка, която идва от подправката сумак и оцета в дресинга, мента, която най-накрая ще добавя - тя много добре си отива с манго, много полезна билка е, подходяща е за консумация по всяко време на годината".

Снимка: Виктория Петрова

Узрялото манго можем да го познаем по цвета, който трябва да е жълто-оранжев към червен. Второ по допира - трябва да е меко. И трето по аромата - сладкия аромат в областта на дръжката е признак за добре узряло манго.


Репортажа можете  да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01