Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Клубът за култура „Оранта“ ще помага на украинските жени, които живеят в България

Предвижда се осигуряване на подкрепа от психолози, юристи, медицински специалист

Димитър Христов, Анна Багряна, Кремена Кунева, Елисавета Шапкарева
Снимка: Женски клуб „Оранта"

Новооткритият клуб за култура „Оранта“ към Интеграционния център „За Доброто“ ще помага на украинските жени, които търсят убежище в София чрез организиране на арт-работилници, посещения на музеи и изложби. Предвижда се осигуряване на подкрепа от психолози, юристи, медицински специалисти, срещи с хора на изкуството, работодатели, представители на изпълнителната и местната власт с цел намиране на работа. В първата вечер бе представена поезията на Елисавета Багряна от преводачката Анна Багряна и внучката на Елисавета Багряна - Елисавета Шапкарева. Предвижда се през есента да се организират посещения на оперни и театрални постановки.

"Този клуб ще дава възможност за включване на жените в общност с цел приобщаване, опознаване, психологическа среща", каза за БНР Росица Генчовска, координатор от Интеграционния център „За Доброто“.
Тя заяви, че 120 лекари, бежанци от Украйна са завършили медицински курс в България.

"На доста лекари намерихме работа. Те могат да се реализират, завършвайки този елементарен курс, защото тук има доста добри специалисти в тази област, говорим за лекарите", допълни Генчовка.

Преводачът Димитър Христов каза, че България и Украйна в културно отношение са много близки.

"Културите на България и Украйна, на Киевска Рус, на Киевската държава, на киевския народ са много свързани през вековете. Много години като че ли тази връзка е била прекъсвана, потискана заради различни геополитически обстоятелства. Украйна  е извор на огромна култура - част от европейската и световната култура. Неслучайно според едни изследвания се смята, че украинският език е един от най-музикалните езици, най-поетичните езици и на украински има великолепни произведения - от фолклора, през средновековието до днес, изключителни творби".
Анна Багряна превежда на украински език стихотворенията на Елисавета Багряна.

"Превеждах Елисавета Багряна още преди 12 години, когато още не знаех добре български и исках да го науча. Тогава си казах, че ще го науча, за да мога да преведа Елисавета Багряна на украински. Това ми беше мечтата". 

Кремена Кунева от Интеграционния център „За Доброто“ изрази своята благодарност към украинските жени:

"Ние сме Фондация, състояща се от 8 жени. Понякога ние също губим сили, блъскаме се в стени и ни е много трудно, но в последните месеци благодарение на всички вас украинските жени намираме много сили, за да продължим да правим това, което правим".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Марияна Кърк

Да си пожелаеш за Коледа... стари фотографии

С годините изборът на коледни подаръци, особено за най-близките хора, се превръща в изпитание. 48-годишната Марияна Кърк от Ямбол сама избира своя подарък за миналата Коледа. Но какво се случва, когато желанието ѝ се сбъдва и къде я отвежда загадката от старите фотографии, попаднали в живота ѝ? Марияна Кърк отдавна живее в Лондон, където работи..

публикувано на 25.12.24 в 10:25

Балван: Истории за надеждата по Рождество

Четири момичета, жертви на насилие, посрещат Рождество Христово в кризисния център за деца, жертви на трафик и насилие във великотърновското село Балван. Най-малката е на 10 години, а най-голямата е 17-годишна. Вместо да отварят коледни подаръци под елхата в домовете си, те са под закрила и на чуждо за тях място. Имат своята Коледа,..

публикувано на 25.12.24 в 09:23
 Станислав Стоилов, Кирил Димитров, Мартин Милев и Илия Петков

Коледарска група от с. Столник, община Елин Пелин възражда българската традиция

Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа.  Коледарската група е от единадесет млади момчета .  Коледарите пеят песни и правят наричания за здраве и плодородие . От читалище "Иван Вазов" в селото са им ушили носии, пояси и яморлуци. Коледарите носят и геги, на които жителите на селото..

публикувано на 25.12.24 в 07:00
Боян Минчев

Боян Минчев шекерджията - живо съкровище, вписан за нематериално културно наследство

Днешното утро ще "подсладим" с историята на един шекерджия от Габрово. Преди броени дни той беше обявен за живо човешко съкровище и вписан в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство .  Боян Минчев е на 35 години и продължава традициите на занаята, предаден му от неговия дядо. С майстора на познатите..

публикувано на 21.12.24 в 07:00

Злоупотреби с общински имоти в Белово? Искат оставката на председателя на Общинския съвет

Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..

публикувано на 18.12.24 в 08:50
Александър Тодоров и Ваклина Стоянова

"Дари храна, дари любов" - топлина за селата от Северозапада

Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..

публикувано на 17.12.24 в 10:00

"Опитах се да светя като крушка"... Опасният чар на радиевите часовници

Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.12.24 в 21:29