„В последно време вече няма невъзможни неща в киното – всичко може да се постигне чрез ефектите. А в черно-белите филми – хубавото е, че там всичко зависи от сценария, който е написан; режисьорът как ще постави този сценарий и от актьорската игра. Трябва да има изключително добра актьорска игра, за да получиш автентично и опростено преживяване. Всичко трябва да върви много леко в старите филми“.
„Сега можеш посредством ефекти – специални, визуални или звукови, да направиш каквото искаш, а преди са имали минимален достъп до похвати, с които могат да си служат и е трябвало да бъдат много по-креативни, за да измислят начини да въздействат на зрителя“, добави Симеонова, която определи себе си като „стара душа“, пленена от лентите „от едно време“:
„Аз съм от поколението, което ходеше по видеотеките. Взимахме си касетки първо, а след това и дискове - изгледах всичко, което има. Не знам откъде я има тази любов към киното и откъде се е зародила, но може би след като започнах да се интресувам в по-дълбока степен как се правят филмите и от киното като изкуство. Тогава реших, че филмите от „старата школа“ повече ми харесат – с онези разбирания и с онзи морал, когато всичко е имало цена и когато нищо не се е правело просто, за да се направи. Всичко е имало истинска стойност!
„При черно-белите филми и трилър жанра – особено, ако е и нямо кино - и очакването е много по-силно, с много по-голям интензитет“, подчерта Симеонова, която за предаването „Летни нощи“ изготви една класация на любими стари филми, които да си пуснем у дома в безсънните летни вечери – да преоткрием или да си ги припомним, докато пътуваме назад във времето, пленени от сюжета и от актьорската игра на тези, превърнали киното в магия.
„Задължително първо, а и тъй като е лято и всички сме настроени на една по-приятна отускарска вълна бих започнала с „La Dolce Vita” („Сладък живот“). Един прекрасен филм, който показва животът на едни хора от едно друго време, от една друга епоха, от една друга ера, в която всичко е леко и любовта е на първо място“, каза Симеонова, чиято следваща препоръка беше „Някои го предпочитат горещо“, в който главната актриса е Мерилин Монро, филмът за която ще излезе съвсем скоро на големия екран.
„Има и гангстерска история въвлечена и естествено любовата е на първо място. Има и още един филм, който бих препоръчала, който обаче е по-нов и насочен изцяло между двама герои ... Изключително приятен, защото музиката в него е изцяло от RnB и джаз тематика. Този филм се казва „Малкълм и Мари“.
В своя Топ 3 на филми – „драматични любовни истории, които си заслужава да бъдат гледани отново и отново “ Габриела Симеонова постави „Казабланка“, „Трамвай Желание“ и „Котка върху горещ, ламаринен покрив“.
„Българското кино също ми е на сърце – много обичам особено старите ни филми“, каза още Симеонова, която открои филма „Всичко е любов“, където в главната роля е Иван Иванов.
В ефира на „Хоризонт“ тя препоръча и филмите на Алфред Хичкок, като постави акцент върху „Психо“:
„Гениален шедьовър, направен от Хичкок. До преди да го направи, Хичкок са го смятали за посредствен режисьор ... Това е неговият пробив, където всичко е брилянтно. Музиката, която е добавена към филма наистина допринася да си под напрежение през цялото време и самия сюжет на филма е доста интересен.“
„Можем да завием рязко от любовната тематика към нещо, което за съжаление отново е на дневен ред – темата за войната. Един филм, който ще ви държи със сигурност на тръни през цялото време това е „На Западния фронт нищо ново“ ... А друг такъв, насочен към военни действия е абсолютната класика на Стивън Спилбърг – „Списъкът на Шиндлер“, добави тя.
Кой е единственият „цветен“ момент от този черно-бял филм, както и още подробности за лентата, а и за останалите предложения от Габриела Симеонова – ще може да чуете в звуковия файл.
Президентът Румен Радев призова съдебната система да бъде освободена от политически и олигархични влияния и обяви, че без да се осветлят казусите с Нотариуса и "Осемте джуджета“ не може да има съдебна реформа. Държавният глава и председателят на Народното събрание Наталия Киселова участваха в дискусия на тема "Оттук накъде със съдебната власт?“,..
"От 4-ти февруари 1997 г. България тръгна по един наистина нов цивилизационен път към приобщаване с Европа . Всички си спомняме за 10-и ноември 89-а, а като че ли 4-ти февруари 97-ма остава по-назад. А всъщност 4-ти февруари е истинската повратна точка на пътя на страната ни. ... Тогава спечели България, не спечели нито един от политиците , а..
Съдът отказа да впише промените в ръководството на Движението за права и свободи, свързани с изключването от партията на Делян Пеевски и още седем души от фракцията около него. Искането за заличаването на Пеевски като председател на ДПС и член на ръководните органи на партията беше по искане на другия председател на Движението Джевдет Чакъров...
Топенето на ледовете край Гренландия е необратим процес и в момента 30 млн. т лед се топят на час. Това е причината и в Гренландия да се откриват много ресурси, залежи на минерали, скъпоценни и полускъпоценни камъни. И това прави Гренландия апетитна, каза гл. ас. д-р Надежда Михайлова, преподавател по скандинавистика, в интервю пред БНР...
Софийският окръжен съд остави за постоянно в ареста ареста майката, обвинена за смъртта на двете си деца във Вакарел. 32-годишната Ксения Плачова беше доведена в Съдебната палата, окована с белезници. Тя изслуша мълчаливо обвинението и защитата и поиска от съда "справедлива мярка". Жената ще бъда настанена за изследване в психиатрично заведение...
В понеделник Министерството на финансите ще предложи още 100 милиона лева дългови книжа, става ясно от обявата за аукциона на сайта на БНБ . Книжата са тригодишни с фиксирана лихва от 2,75 на сто. Досега от началото на годината е поет общо дълг от 600 млн. лева в два аукционна за 3 и 7-годишни държавни ценни книжа. 300 млн. лв. нов дълг бяха..
Бившият министър на финансите и настоящ депутат от "Продължаваме промяната - Демократична България" Асен Василев призова финансовото министерство да публикува данните за изпълнението на консолидираната фискална програма (КФП) към януари: "Знаете, че тези данни винаги се публикуват в първия работен ден след приключването на месеца. Това е традиция...
Ролята на тези управляващи не е да изправят държавата на крака, първата им грижа е да се наместят те! Това мнение изказа пред БНР политологът Слави..
Държавата има проблем с прозрачността, вече сме във втората четвърт на XXI век, и в администрацията, като Министерството на финансите нямаме дори..
Правителството тръгва с прилично ниво на доверие . Очакваната перспектива е за повече от година управление. Може би президентските избори са..