Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязваме 145 години от Шипченската епопея

Снимка: БГНЕС

На 20-и август  пред паметника на Свободата тържествено ще отбележим 145 години от Шипченската епопея. В горещите августовски дни на 1877 г. в героичните боеве при върховете Шипка и Свети Никола  се определя изходът от Освободителната война и се решава съдбата на Отечеството ни.

Всяка година програмата на честванията по случай Шипченската епопея предлага инициативи, насочени към хора с разнообразни интереси и поставя акцент върху проявите за децата и младите хора. В тържествата по повод 145-ата годишнина организаторите насочват вниманието към Българската армия и военната професия. За първи път на историческия връх ще се срещнат военни, получили своите лейтенантски пагони на Шипка.

На територията на Националния парк в годините назад са се състояли осем церемонии по присвояване на първо офицерско звание на завършилите випуски.

Днес сред тях са действащи офицери, а ветераните са близо 80-годишни мъже. Ученически и гвардейски отряди от Велико Търново и Казанлък също ще се включат, изтъква директорът на Националния парк-музей “Шипка-Бузлуджа“- Чавдар Ангелов и спира вниманието ни на още няколко прояви от програма за утрешния тържествен ден.

“По този начин искаме да покажем приемствеността между младото поколение, т.е. бъдещите български войници, действащите офицери, които така или иначе са на активна служба в момента и ветераните.Това военно-патриотично тържество ще бъде допълнено много успешно с една друга инициатива – преди няколко години из областните центрове в България премина кампанията на Министерството на отбраната “Бъди войник“. Нашето предложение е тази кампания да бъде възстановена еднократно, конкретно за празничния ден, сега тя ще се нарича “Бъди войник на Шипка““, разказа Ангелов.

От програмата на тържествата научаваме, че друга традиция на историческите възстановки ще бъде продължена след 2-годишно прекъсване. На върха пред гостите на честванията ще оживеят онези силни моменти от всенародното тържество през 1934 г., когато е открит Паметникът на свободата. В другата по-мащабна възстановка ще бъдат разиграни боевете за отбраната на прохода в района на връх Орлово гнездо, където се намира малката батарея. Мащабните сцени са с близо 350 души от Националното дружество “Традиция“, които ще възстановят първия ден от битката и ожесточените атаки на турските войски.

Тежките боеве от 6-дневните сражения се водят на третия ден -11 август по стар стил или 23-и по нов. Това е онзи момента, за който Вазов пише одата “Опълченците на Шипка“.

Чуйте репортажа в звуковия файл.

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стоян Мавродиев

СГС уважи искането на прокуратурата за европейска заповед за арест на Стоян Мавродиев

Софийският градски съд уважи искането на прокуратурата да бъде издадена европейска заповед за арест за бившия директор на Българската банка за развитие Стоян Мавродиев.  Според съдия Иван Коев по делото са събрани достатъчно доказателства, че в съучастие с бизнесмена Румен Гайтански, адвокат Иван Георгиев е присвоил близо 150 милиона лева от банката под..

публикувано на 26.11.24 в 14:50

Очаква се кабинетът по сигурността на Израел да обсъди плана за примирие с "Хизбула"

Изглежда, че Израел ще одобри плана на САЩ за прекратяване на огъня с проиранската ливанска групировка "Хизбула". Това става ясно от предпазливите коментнари на израелски и ливански високопоставени служители. Израел настоява за ефективно прилагане от ООН на споразумението за примирие в Ливан и няма да прояви никаква толерантност към всяко нарушение, заяви..

публикувано на 26.11.24 в 14:46
Григор Сарийски

Григор Сарийски: България е около 60% от средноевропейското ниво по покупателна способност

България е около 60% от средноевропейското ниво по покупателна способност. Това каза пред БНР доц. Григор Сарийски от Института за икономически изследвания на БАН  и коментира: "Румъния, която 2006-2007 г. беше с подобна на нашата покупателна способност, а в момента е с 1/7 по-добър показател. Преди няколко години България и Румъния имаха сходни..

публикувано на 26.11.24 в 14:29

Животновъди във Велинград няма да допуснат умъртвяването на овце

Собственици на овце във Велинград заявиха, че няма да допуснат умъртвяването на 1700 елитни овце на колегата им Димитър Илиев. За огнище на чума в региона съобщиха от Агенцията за безопасност на храните след излезли резултати от взета проба. Животновъдите твърдят, че животните са здрави и настояват за повторни проби в лицензирани лаборатории...

публикувано на 26.11.24 в 14:07

EП одобри Илиана Иванова за член на Европейската сметна палата

Европейският парламент одобри Илиана Иванова за член на Европейската сметна палата. Кандидатурата ѝ беше подкрепена с 581 гласа "за", 34 "против" и 31 "въздържал се". Решението идва след изслушването й в комисията по бюджетен контрол, където тя получи одобрението на всички нейни членове. Одобриха кандидатурата на Илиана Иванова като..

публикувано на 26.11.24 в 13:57
Томислав Дончев

Томислав Дончев: Партиите не се стремят към властта по демократичен път, а да се докопат до служебно управление

Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза Томислав Дончев, депутат от ГЕРБ и заместник-председател на партията, в интервю пред БНР. Според него решението за политическата криза е в малко повече разум, преодоляване на политическото его и..

публикувано на 26.11.24 в 13:53

Календарът на Смолян за 2025 г. ще се продава в подкрепа на 13-годишния Божидар

Календарът на Община Смолян за 2025 г. ще се продава в подкрепа на 13-годишния Божидар, който е с редкия синдром, наречен Корнелия де Ланге. От това заболяване страда едно на 10 000 деца. Заболяването засяга развитието на двигателните функции, психиката и интелекта на Божидар. Детето трудно покачва тегло, поради проблем с гастро-хранопроводния..

публикувано на 26.11.24 в 13:37