В Инстаграм всички споделят най-хубавите си моменти
„Ние качваме снимки, запечатваме моментите, които са прекрасни и по този начин създаваме една грешна, химерна представа, че всичко в живота е само добро или че само към доброто трябва да се стремим. Разбира се, никой не иска да има проблеми, конфликти, болести, но те са неизбежна чат от живота. (...) Животът е дуален. Няма как да има само хубави моменти и няма как да няма конфликти, това означава, че единият си премълчава. Но никой няма в този момент да си направи видео как се кара“, посочи Виктория Дякова.
При много хора и особено при по-младите първата работа сутрин е да влязат в социалните мрежи, където имат профил, и да проверят какво ново е качено там, получили ли са пореден лайк на тяхна снимка или видео. Пристрастяването към социалните мрежи не е класифицирано като психическо заболяване от Световната здравна организация, но това не значи, че вече не се забелязват симптоми, характерни за зависимостите, като непрекъснато желание за сърфиране, проява на тревожност при откъсване за по-дълго време от социалната платформа, непрекъснато споделяне на снимки с цел получаване на чуждо одобрение.
С всеки един лайк ние отделяме хормони на щастието. Какво обаче можем да направим, за да излезем от капана на зависимостта от чуждото одобрение?
„Ако просто се опитаме да си наложим някакви рестрикции времево колко време прекарваме в социалните мрежи, по-скоро ще дадем аналгин, ще приспим главоболието, но причините ще си стоят. Има две основни причини. Едната е вроденото ни чувство за малоценност и второто нещо е поведението ни, което много често е социално желателно и ние имаме нуждата от това да бъдем одобрявани.
С всеки един лайк, с всеки един знак, че сме харесвани и одобрявани, първо, освобождаваме хормони на щастието, в същото време доказваме на себе си отново, че ние ставаме, т.е. вървим „против“ чувството си за малоценност. Колкото по-харесван си, толкова повече това ти носи вътрешно удовлетворение, което те кара да влизаш в тази спирала - да качваш още постове, да събираш още лайкове“.
Това, което ти мислиш за себе си, е много по-важно от това, което другите мислят за теб, убедена е психологът Виктория Дякова:
„Когато осъзнаеш, че ти няма как да си харесван от всички хора и че нямаш нуждата реално от това всеки един човек да те одобри, всеки един човек да те приеме, защото ние сме толкова индивидуални, толкова различни... И когато имаш стабилната самооценка и вярваш в себе си, своите умения и качества, тогава това, че някой не те харесва, не може да те бутне. Когато осъзнаеш този процес, че влизаш в тази спирала, че си харесван, че одобрението на постовете ти ти носи одобрението на другите и те кара те да се чувстваш значим... Трябва да го разграничиш от това, че всъщност си значим заради това, това и това, а не само заради социалните мрежи. И когато се почувстваш достатъчно сигурен в себе си, няма да имаш тази нужда да продължаваш по този начин или не с идеята да събираш лайкове.“
Интервюто с психолога Виктория Дякова можете да чуете в звуковия файл.В това предаване на "Пътувай с Хоризонт" хващаме горските пътеки и навлизаме в Национален парк "Централен Балкан" , където над главите ни се извисяват вековните буки. Наш водач е Сергей Александров, експерт в парковата дирекция - " ЦЕНТРАЛЕН БАЛКАН". Още по темите слушайте в звуковите файлове.
Тя не е нито филмова, нито поп звезда, но се радва на популярност за която мнозина биха й завидяли. Името й знаят много от децата и възрастните. И не само в Чикаго, а и в САЩ. Търсят я за какво ли не. Винаги е готова да помогне. Казва,че за нея успехът не е в материалното, а в това да сбъднеш идеята . А тя знае как да го направи. С..
Цялата история чуйте в звуковия файл. Изображения: генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева
Професията акордьор е една от най-рядко срещаните и специалистите се броят на пръстите на ръката. Всяко пиано и всеки роял се нуждаят от акордьор, казва Стефан Топалов - един от най-добрите майстори в настройката на тези инструменти. "Пиана със струни на над 30 години не може да не се подменят . Трябва да се подменят всички, звукът и..
Цяла секция с над 1000 избиратели е регистрирана на един адрес в ромската махала в град Стамболийски. Това съобщиха от служба ГРАО в града. На улица "Петко Рачов Славейков" №31 живеят над 1200 души. Казусът бе огласен от депутата от "Възраждане" Кръстьо Врачев, който обяви в парламента данни от проверка на Областна администрация в Пловдив...
Едно от най- посещаваните селища в Община Сандански безспорно е Мелник, най- малкият град в България. Някои го свързват с мелнишкото вино, други с културните събития тук, но най- яркият белег на това място си остават десетките стари църкви, съградени по времето на Деспот Слав, който превръща селището в търговски и духовен център. Деспот..
Силен туристически сезон на остров „Св. Анастасия“ през това лято. Над 30 хиляди души са го посетили до края на август. Традиционно най-много са българските туристи, но многобройни са и чужденците, които посещават атрактивната дестинация. Тази година тя отбеляза 10 години от функционирането ѝ като туристически обект. Август е..
Всички небитови потребители ще могат да получат компенсации за разходите за скъпия ток до края на годината, реши правителството като промени програмата..
Парламентът отхвърли предложението на "Има такъв народ" да се облекчат условията за провеждане на референдуми с промени в Закона за прякото участие..
" Картината е тъжна, но очаквана и позната . Не трябва да си мислим, че след всичко, което стана в последните 4 години в държавата, настроенията на..