Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как да се измъкнем от капана на социалните мрежи?

| обновено на 26.08.22 в 09:58
Виктория Дякова

В днешно време социалните мрежи са тези, които създават представата на младите хора за красиво, модерно, за успех и за хубав живот. Според последното социологическо изследване на Изследователски център „Тренд“ над 50% от младите хора в България от 18 до 29 години смятат, че инфлуенсърите налагат критериите за красота. Данните също така показват, че с намаляване на възрастта на анкетираните процентът се увеличава, което води до обоснованото предположение, че при непълнолетните той е още по-висок. Всичко това нямаше да бъде проблем, ако не се получаваше ефектът на подменената реалност.


Социалните мрежи като криво огледало на действителността

В повечето случаи образите, които виждаме в социалните мрежи и в частност Инстаграм - на красиви хора, граничещи със съвършенство, зашеметяващи природни гледки и перфектно подредените домове, са „подобрени“ чрез специални филтри и по този начин променят представата за реалността. И тъй като изпитваме естествен стремеж да се сравняваме, „перфектните“ образи, често налагани от лидерите на мнение с хиляди последователи, карат някои хора да смятат, че животът им не е толкова хубав и че те не се справят достатъчно добре.

Стремежът към съвършенството, подобно на това в социалните мрежи, е като усилието на хамстера, който върти колелото – няма край. Това коментира пред БНР психологът Виктория Дякова.

„В днешно време голяма част от хора се сравняват с това, което виждат в социалните мрежи и по-специално в Инстаграм. Там много голяма част от съдържанието има фалшива нотка – филтрите, снимките на красиви места, на които не всеки може да си позволи да отиде, телата, които могат да бъдат коригирани с всякакви програми и целият този образ, който се създава и бива интроектиран в младите хора като нещо, което трябва да бъде постигнато. Подчертавам думата „трябва“, което води след себе си големи последствия, защото когато съм си поставила един образ идеал, който искам да достигна и се стремя към него и влагам ежедневни усилия, малко се получава като хамстера, който върти колелото – няма край, защото тези образи не са реални“.


В Инстаграм всички споделят най-хубавите си моменти

 „Ние качваме снимки, запечатваме моментите, които са прекрасни и по този начин създаваме една грешна, химерна представа, че всичко в живота е само добро или че само към доброто трябва да се стремим. Разбира се, никой не иска да има проблеми, конфликти, болести, но те са неизбежна чат от живота. (...) Животът е дуален. Няма как да има само хубави моменти и няма как да няма конфликти, това означава, че единият си премълчава. Но никой няма в този момент да си направи видео как се кара“, посочи Виктория Дякова.

При много хора и особено при по-младите първата работа сутрин е да влязат в социалните мрежи, където имат профил, и да проверят какво ново е качено там, получили ли са пореден лайк на тяхна снимка или видео. Пристрастяването към социалните мрежи не е класифицирано като психическо заболяване от Световната здравна организация, но това не значи, че вече не се забелязват симптоми, характерни за зависимостите, като непрекъснато желание за сърфиране, проява на тревожност при откъсване за по-дълго време от социалната платформа, непрекъснато споделяне на снимки с цел получаване на чуждо одобрение. 


С всеки един лайк ние отделяме хормони на щастието. Какво обаче можем да направим, за да излезем от капана на зависимостта от чуждото одобрение?

„Ако просто се опитаме да си наложим някакви рестрикции времево колко време прекарваме в социалните мрежи, по-скоро ще дадем аналгин, ще приспим главоболието, но причините ще си стоят. Има две основни причини. Едната е вроденото ни чувство за малоценност и второто нещо е поведението ни, което много често е социално желателно и ние имаме нуждата от това да бъдем одобрявани.

С всеки един лайк, с всеки един знак, че сме харесвани и одобрявани, първо, освобождаваме хормони на щастието, в същото време доказваме на себе си отново, че ние ставаме, т.е. вървим „против“ чувството си за малоценност.  Колкото по-харесван си, толкова повече това ти носи вътрешно удовлетворение, което те кара да влизаш в тази спирала - да качваш още постове, да събираш още лайкове“.


Това, което ти мислиш за себе си, е много по-важно от това, което другите мислят за теб, убедена е психологът Виктория Дякова:

„Когато осъзнаеш, че ти няма как да си харесван от всички хора и че нямаш нуждата реално от това всеки един човек да те одобри, всеки един човек да те приеме, защото ние сме толкова индивидуални, толкова различни... И когато имаш стабилната самооценка и вярваш в себе си, своите умения и качества, тогава това, че някой не те харесва, не може да те бутне. Когато осъзнаеш този процес, че влизаш в тази спирала, че си харесван, че одобрението на постовете ти ти носи одобрението на другите и те кара те да се чувстваш значим... Трябва да го разграничиш от това, че всъщност си значим заради това, това и това, а не само заради социалните мрежи. И когато се почувстваш достатъчно сигурен в себе си, няма да имаш тази нужда да продължаваш по този начин или не с идеята да събираш лайкове.“

Интервюто с психолога Виктория Дякова можете да чуете в звуковия файл.
Снимки: Unsplash

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Венета Велева

Венета Велева - гост в "Горещи сърца": Аз съм един щастлив търсач на красота

В рубриката "Горещи сърца" срещата е с една чаровна, впечатляваща с усмивката си и творческото си излъчване жена.  Венета Велева е родена през 1973 г. в Добрич, където живее и работи и в момента. Трудно й е да нарече себе си творец и след търсене на по-подходящата дума, се определя като артист.  Венета работи в областта на художествената керамика..

публикувано на 29.09.24 в 10:00
Даниел Атанасов

Даниел Атанасов - един от най-големите дарители на българско училище в Чикаго

Даниел Атанасов е дарил около 23 хил. долара на най-голямото българско училище в Чикаго , а транспортната компания, на която са съсобственици с Петър Недев е една от най-честите спонсори на много български събития. Той е гост в рубриката на БНР "Америка - илюзии и реалности". Някога малкият Дани мечтае да стане космонавт и още..

публикувано на 24.09.24 в 09:27
Разкопки в покрайнините на великотърновското село Самоводене -  монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Археолози разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски , която е била издигната с ктиторството и личното участие на цар Иван Александър . Останките от каменната църква от 14-и век са в покрайнините на великотърновското село Самоводене. Историците предполагат, че това е най-голямото за годината археологическо..

публикувано на 22.09.24 в 10:54

Във Враца бе открита изложба по повод 140 години от рождението на Цвятко Бобошевски

В Деня на независимостта любителите на историята могат да се запознаят с една интересна и съдържателна изложба в музея във Враца, свързана с политическия и обществен живот у нас през първата половина на двайстия век. Изложбата е посветена на един от най-емблематичните и ярки държавници с врачански корен - Цвятко Бобошевски. Кой е..

публикувано на 22.09.24 в 09:40

Цветове, вкусове и звуци от Етъра, Габрово и Боженци

В това предаване на "Пътувай с Хоризонт" хващаме горските пътеки и навлизаме в Национален парк "Централен Балкан" , където над главите ни се извисяват вековните буки. Наш водач е Сергей Александров, експерт в парковата дирекция - " ЦЕНТРАЛЕН БАЛКАН". Още по темите слушайте в звуковите файлове.

публикувано на 19.09.24 в 10:26
Живка Петрова - директор на Малко българско училище в Чикаго

Една директорка на училище зад граница за мерилото на успеха

Тя не е нито филмова, нито поп звезда, но се радва на популярност за която мнозина биха й завидяли. Името й знаят много от децата и възрастните. И не само в Чикаго, а и в САЩ. Търсят я за какво ли не. Винаги е готова да помогне. Казва,че за нея успехът не е в материалното, а в това да сбъднеш идеята . А тя знае как  да го направи. С..

публикувано на 17.09.24 в 10:42

По неотъпканите пътеки към училище

Цялата история чуйте в звуковия файл. Изображения: генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.09.24 в 11:16