Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мак Ръдърфорд започна околосветската си обиколка с ултралек самолет на 16 и я приключи на 17 години

Снимка: Facebook /@macksolo2022
Едно 17-годишно момче записа преди по-малко от 24 часа името си в книгата на рекордите на Гинес и в историята на авиацията. Мак Ръдърфорд направи околосветско пътешествие, тръгвайки преди пет месеца от България, а в сряда вечер кацна отново на наша земя, подобрявайки два световни рекорда.  

Мак се приземи на едно малко летище до радомирското село Кондофрей.

Той започна това приключение на 16 и го приключи, когато навърши 17 години. Тийнейджърът потегли на околосветската си обиколка от България през март. Така за по-малко от шест месеца премина през 52 държави и успя да подобри рекорда на по-голямата си сестра - Зара, която преди няколко месеца направи подобно нещо, но на навършени 19 години.  

Мак Ръдърфорд пътува с ултра лек самолет и подобри два световни рекорда – за най-млад пилот, обиколил света сам, както и за най-млад човек, обиколил света с ултра лек самолет. Сегашният рекорд се държи от британеца Травис Лъдлоу, приключил начинанието си на 18 години и 150 дни.  

При кацането си на българска земя Мак Ръдърфорд сподели: 

"Много съм щастлив да съм тук след пет дълги месеца – понякога горещи или студени месеци. Невероятно е, че съм тук отново! Беше много впечатляващо, много интересно пътуване. Чувствам се невероятно! Пътуването създаде в мен страхотно чувство, на което се наслаждавах през цялото време. Мога да кажа, че все още обичам да летя! По време на този полет срещнах малко трудности тук, над планините близо до София. Бях затруднен да намеря пътя си сред облаците, но това е мой стар маршрут. Аз винаги съм обичал да летя, но никога не съм си представял, че ще обиколя света. На младите хора ще кажа да следват мечтите си. Имаше толкова моменти в моята обиколка, когато беше лесно да се откажа и много хора предполагаха че ще се случи, но не се отказах дори в моментите, в които изглеждаше така, че това е краят и аз няма за завърша моето пътуване, въпреки това знаех че съм способен да довърша пътуването си! Просто работих здраво и преследвах мечтите си".

Петмесечното пътуване на Мак беше огромно предизвикателство, свързано с множество трудности – от екстремни жеги в Дубай и пясъчни бури в Судан, неочаквано затворени летища в Индия, до изтощителен над 10-часов полет над ледения Тих океан, през различни технически предизвикателства до проблеми с разрешителни.  

Спонсор на Мак Ръдърфорд е българинът Димитър Димитров

"Това беше много тежка отговорност поради факта, че Мак е дете, не е пълнолетен и както неговите родители, така и аз носим отговорност, те като родители и аз като главен виновник за това събитие, а такова едно пътешествие крие доста рискове, защото това е едномоторен самолет и има много дълги полети над океана, над пустинята, където, ако се случи нещо, една спасителна операция би била доста трудна".

От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Светослава Кузманова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как да разпишем и постигнем своите "50 цели за 2025" с Анастасия Карнаух

Насоки и идеи, стъпки и упражнения, които да ни помогнат по пътя за реализацията на нашите мечти, даде в интервю за предаването "Нощен Хоризонт" Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на групата "50 цели за 2025" , в която близки и далечни на нея хора се учат да "целеполагат", т.е. да..

публикувано на 06.01.25 в 18:43
Интериорният и продуктов дизайнер инж. Лора Денева

Как да поканим у дома Мока Мус, съветва дизайнерът Лора Денева

"Нова година - нов късмет!", но в днешно време май е по-коректно да се каже "Нова година - нов цвят от Пантон!", тъй като избраният от тях нюанс  Мока Мус  буквално ще виждаме в близките над 300 дни навсякъде около нас, включително по дрехите, по аксесоари и дори по домовете ни. Как и нашият дом бюджетно да е в крак с актуалните цветови..

публикувано на 06.01.25 в 15:33
Коледен базар в град Познан, Полша.

Аугусто Ечевери Чуковски: Важно е да вярваме в доброто и да разчитаме на него

Самото му име загатва интересна фамилна история и автобиография - Аугусто Ечевери Чуковски има колумбийска, френска, българска и беларуска кръв, но се чувства изключително свързан с културата на Полша, защото детството му преминава там. Преподава полски език в Софийския университет, а освен това е и музикант. Как празнуват в Полша и Колумбия,..

обновено на 06.01.25 в 09:09

Мануела Панаретова: Нека опитаме да запазим мир и баланс в отношенията

Културата на Южна Америка присъства в живота и празниците на семейството на Мануела Панаретова . Тя е испанист, преводач, преподавател по испански и италиански език, а личният ѝ живот е свързан с Чили, където живее по време на брака си с чилиец. Как отбелязват Коледа и Нова година в нейната фамилия и как съчетават българската и чилийската..

обновено на 06.01.25 в 07:45
Таня Лий, Джегук Лий и синът им Дамин Лий.

Таня Лий: Нека запазим хубавото си отношение и грижата един за друг

Таня Лий e българка, а съпругът ѝ Джегук Лий е от Южна Корея. След като се запознават благодарение на общ познат от корейската общност в България, първоначално ги събират разговорите за Съединените щати и любовта им към тази държава отвъд Океана. Сега вече като семейство Таня, Джегук и синът им Дамин съчетават в ежедневието и празниците си..

обновено на 06.01.25 в 05:56
Силсила Махбуб

Силсила Махбуб: Нека имаме щастлива година, в която българите избират да останат тук

В Афганистан Новата година – Навруз , всъщност ще посрещнат на 21-ви март, а не на 1-ви януари, защото празнуват по друг календар. Част от афганистанската общност в България обаче ще отбележи 2025-година заедно с нас. Какви са приликите и разликите в празнуването тук и там, както и как смесват традициите афганистанците в страната ни разказа..

обновено на 06.01.25 в 05:12

Къщата на семейство Овчарови в Ново село е превърната в безплатен музей

Семейство Даниела Савомолска – Овчарова и Владимир Овчаров са професионални художници, артистични номади, живели са близо 30 години в Съединените американски щати. Решиха да се завърнат в България, но не в родната София.  Избраха новият им дом да бъде в бивша бозаджийница във великотърновското Ново село. Преобразената от тях къща в самия център на..

публикувано на 05.01.25 в 05:56