Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомени за композитора Лазар Николов

Снимка: nma.bg

В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" отбелязваме 100-годишнината от рождението на забележителния български композитор Лазар Николов - един от най-ярките ни музикални творци от втората половина на ХХ век, пионер на българския музикален авангард. И въпреки че неговите творби са се изпълнявали с голям успех на всички форуми за съвременна музика по света, у нас неговото творчество е било почти непознато. Причината: То не отговаря на нормите на така наречения „социалистически реализъм“ и творбите му не се изпълняват публично дълги години. 

Творчеството на Лазар Николов е голямо: оперите „Прикованият Прометей“ и „Чичовци“ (втората беше поставена в Софийската и Пловдивската опера по повод 100-годишнината му), шест симфонии, Концерт за струнен оркестър, два концерта за пиано, Концерт за цигулка, Дивертименто концертанте, "Отблясъци и залез" за симфоничен оркестър и мецосопран, "Тъжни и трагични песни и симфонии", три струнни квартета, хорови песни, театрална и филмова музика, и др.

Дори и сега, 32 години след падането на забраните, музиката на Лазар Николов все още не е намерила своето достойно място на концертния подиум у нас. Надеждата е, че 100-годишнината от рождението на композитора ще накара музикантите да отбележат достойно тази дата.

Лазар Николов е роден в Бургас на 26 август 1922 г. В семейството му всички са любители музиканти, а той от малък свири на цигулка и пиано, участва в училищните музикални прояви. На 16 години вече композира. През 1946 г. завършва Музикалната академия с пиано в класа на Димитър Ненов, а следващата година и композиция при проф. Панчо Владигеров. Учи още при професорите Парашкев Хаджиев и Веселин Стоянов. От 1957 г. преподава камерна музика в Музикалното училище, а от 1961 г. в Музикалната академия води клас по четене на партитури. От 1981 г. е професор. 

Между 1992 - 1999 г. Лазар Николов е председател на Съюза на българските композитори. Умира на  7 февруари 2005 г.

В Златния фонд на БНР се съхранява откровено изказване на композитора Георги Тутев - близък съратник и съмишленик на Лазар Николов. Записът от 1992 г. можете да чуете в звуковия файл, където е и изпълнението на самия Лазар Николов на неговата Соната за пиано №1.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Неравноделната душа" с прожекция-специално събитие на 12 юли в "Одеон"

Прожекция-специално събитие на документалния филм "Неравноделната душа" се подготвя във Филмотечно кино "Одеон" - на 12 юли от 18:00 часа.  Пълнометраженият документален дебют на София Стойчева – сценарист и режисьор на филма, е емоционален разказ за хора от различни националности, които, без да имат родови връзки на Балканите, посвещават години..

публикувано на 09.07.24 в 17:25
Димитър Драганов

Как себепознанието може да се превърне в мощен инструмент за преодоляване на трудностите

В свят, изпълнен с предизвикателства и неочаквани обрати, често се оказваме изправени пред изпитания, които ни карат да се чувстваме сами и безнадеждни . Но точно в тези моменти, когато сме на "дъното на пъкъла", можем да открием вътрешната си сила и да излезем по-силни от всякога. Разказваме за това как да изградим спокойствие, когато останем сами..

публикувано на 09.07.24 в 16:47

Израелският китарист Мишел Сахрауи ще открие "Банско Джаз Фестивал"

Израелският китарист Мишел Сахрауи ще бъде гост на "Банско Джаз Фестивал". Той ще открие предстоящото издание с концерт на 3-ти август заедно със своето трио - Мишел Сахрауи (китара), Йонатан Коен (бас) и Шир Гинот (барабани).  Сахрауи е китарист и композитор от Назарет, Израел. Когато е на 19 години, взема уроци по китара. През 1995 г. се..

публикувано на 09.07.24 в 16:35
Диана Данова – Дамянова

Диана Данова – Дамянова в дебрите на "Софийски музикални седмици" от 70-те години до днес

Музикология или музикознание – от гръцки се превежда като музика и думи. Обект на изследване в музикознанието са произходът на музиката и нейното историческо развитие, теорията на музикалните елементи и проблемите на музикалното изкуство. Този музикален анализ цели да открои естетиката, хармонията и критиката за музикалните произведения . В..

публикувано на 09.07.24 в 10:43
 Айтен Огуджу

Айтен Огуджу - един от най-добрите сценографи на Турция

Айтен Огуджу е сценограф за драматичен и куклен театър , преподавател е по сценичен дизайн в университета в Измир . Родена е в Разград, но 1989 година се преселват в Турция, където завършва Художествена гимназия, а след това и Измирския университет - специалност "Сценография".  Работила е за постановки освен в Турция и в Лондон, Косово, Катар,..

публикувано на 08.07.24 в 11:22

В крепостта "Царевец" във В. Търново беше открит 9-ият летен оперен сезон "Сцена на вековете"

С балетния спектакъл „Кармен“ по музика от едноименната опера на Жорж Бизе снощи в крепостта „Царевец“ във Велико Търново беше открит Деветият летен оперен сезон „Сцена на вековете“. До 11 септември в основната и съпътстващата програма на културния форум ще бъдат представени 14 оперни и балетни спектакъла. Българското национално радио е медиен..

публикувано на 07.07.24 в 12:53

Започва "Arbanassi summer music"

Две от емблематичните средновековни църкви в архитектурния резерват Арбанаси до Велико Търново от днес до 12 юли ще домакинстват за 14-и път международния фестивал на камерната музика "Arbanassi summer music". Културният форум по традиция извежда камерната музика от концертната зала и я представя в атмосферата на арбанашките средновековни..

публикувано на 07.07.24 в 09:03