Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Опашки, хаос и напрежение на ГКПП "Малко Търново"

Снимка: архив

Опашки, хаос и напрежение на граничен пункт "Малко Търново - Дерекьой" през последните дни. За това сигнализираха слушатели на БНР. На място се оказа и репортерът на "Хоризонт" Мария Филева, която разказа в предаването "Хоризонт за вас":

За колко време може да преминете един граничен пункт? Между 8 и 5 часа - при повече късмет, ако сте попаднали тези дни на граничния пункт "Малко Търново - Дерекьой", между България и Турция. Точно това се случи на пътуващите през изминалата нощ.

Десетки, десетки автомобили основно с българска регистрация, но също така и с румънска, турска, украинска, че дори унгарска и нидерландска, се оказаха в капан на турска територия и образуваха близо 5-километрова колона без никаква яснота кога ще преминат границата и какви са причините за принудителното забавяне. Това даде повод да се появят различни теории на какво се дължи опашката.

Факт е обаче, че  автомобилите бяха основно със софийска и бургаска регистрация, а пътуващите турски граждани бяха малцинство. А при достигане на заветния пункт стана ясно, че забавянето е заради организацията, създадена от турска страна - последователно чакане на две опашки, на едната те снимат, на другата проверяват документите на колата, а междувременно автомобили и автобуси паркират в безпорядък и си запречват пътя.

Напрежението от часовете чакане постепенно се разрастваше с напредване на нощта. Стигна се до спречквания при опит за пререждане. Особено допринесе агресивното поведение на пътя на шофьори на автобуси, които изпреварваха няколко километровата опашка. Първоначално водачите на автомобили реагираха с натискане на клаксони.

После започнаха да пресмятат с колко ще ги забави проверката на пътниците в автобусите, а след това изнервените граждани се организираха и направиха жива верига в опита да спрат автобусите. Стигна се до словесни сблъсъци на няколко езика, но само един  бе върнат. Останалите шофьори - и български, и турски направиха опасни маневри и само по чудо се размина без прегазени хора. Подаден бе сигнал на 112 заради действията на наши водачи. Техните обяснения - пътували редовно и затова имали предимство. След като вече премина границата, столичанинът Захари Белчев разказа, че на него преминаването на границата му е отнело 5 часа и половина и се смята за късметлия.

По стечение на обстоятелствата свидетел на опасните ситуации стана и бившият депутат от ГЕРБ Жечо Станков. И той категорично заяви, че смята ситуацията за недопустима.

Станков има предложение как да се реши ситуацията и вече е потърсил контакт с консула на Турция в България:

"Отварянето на още едно или две гишета ще съкрати чакането с пъти".

А дотогава - подгответе се с търпение, храна и вода, защото пътуващи споделяха, че и по останалите гранични пунктове се чака с часове. Може да разчитате на предприемчивостта на местните, които бяха разпънали малка масичка, за да продават кафе, чай и вода на чакащите. И още нещо важно - имайте предвид, че ако пътувате с лична карта, трябва да пазите внимателно хвърчащия лист с печат, който ви дават, и да го покажете при преминаване на бариерата. Ако го загубите или не го вземете, няма да може да продължите. 

Репортажа на Мария Филева в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01