Опашки, хаос и напрежение на граничен пункт "Малко Търново - Дерекьой" през последните дни. За това сигнализираха слушатели на БНР. На място се оказа и репортерът на "Хоризонт" Мария Филева, която разказа в предаването "Хоризонт за вас":
За колко време може да преминете един граничен пункт? Между 8 и 5 часа - при повече късмет, ако сте попаднали тези дни на граничния пункт "Малко Търново - Дерекьой", между България и Турция. Точно това се случи на пътуващите през изминалата нощ.
Десетки, десетки автомобили основно с българска регистрация, но също така и с румънска, турска, украинска, че дори унгарска и нидерландска, се оказаха в капан на турска територия и образуваха близо 5-километрова колона без никаква яснота кога ще преминат границата и какви са причините за принудителното забавяне. Това даде повод да се появят различни теории на какво се дължи опашката.
Факт е обаче, че автомобилите бяха основно със софийска и бургаска регистрация, а пътуващите турски граждани бяха малцинство. А при достигане на заветния пункт стана ясно, че забавянето е заради организацията, създадена от турска страна - последователно чакане на две опашки, на едната те снимат, на другата проверяват документите на колата, а междувременно автомобили и автобуси паркират в безпорядък и си запречват пътя.
Напрежението от часовете чакане постепенно се разрастваше с напредване на нощта. Стигна се до спречквания при опит за пререждане. Особено допринесе агресивното поведение на пътя на шофьори на автобуси, които изпреварваха няколко километровата опашка. Първоначално водачите на автомобили реагираха с натискане на клаксони.
После започнаха да пресмятат с колко ще ги забави проверката на пътниците в автобусите, а след това изнервените граждани се организираха и направиха жива верига в опита да спрат автобусите. Стигна се до словесни сблъсъци на няколко езика, но само един бе върнат. Останалите шофьори - и български, и турски направиха опасни маневри и само по чудо се размина без прегазени хора. Подаден бе сигнал на 112 заради действията на наши водачи. Техните обяснения - пътували редовно и затова имали предимство. След като вече премина границата, столичанинът Захари Белчев разказа, че на него преминаването на границата му е отнело 5 часа и половина и се смята за късметлия.
По стечение на обстоятелствата свидетел на опасните ситуации стана и бившият депутат от ГЕРБ Жечо Станков. И той категорично заяви, че смята ситуацията за недопустима.
Станков има предложение как да се реши ситуацията и вече е потърсил контакт с консула на Турция в България:
"Отварянето на още едно или две гишета ще съкрати чакането с пъти".
А дотогава - подгответе се с търпение, храна и вода, защото пътуващи споделяха, че и по останалите гранични пунктове се чака с часове. Може да разчитате на предприемчивостта на местните, които бяха разпънали малка масичка, за да продават кафе, чай и вода на чакащите. И още нещо важно - имайте предвид, че ако пътувате с лична карта, трябва да пазите внимателно хвърчащия лист с печат, който ви дават, и да го покажете при преминаване на бариерата. Ако го загубите или не го вземете, няма да може да продължите.
Репортажа на Мария Филева в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.
255% е реалното увеличение на заплатите у нас от далечната 1949 г. до 2023 г. Изследване на преподаватели в Софийския университет "Св. Климент Охридски" проследява данни за потреблението и цените на 7 вида стоки за 74-годишния период . Трите периода във фокуса на проучването са комунизъм – до 1989-а, преход към пазарна икономика – до..
Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас ? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванайсетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма . Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..
Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..
България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..
Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..
Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..
Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..