Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Номинации за годишната държавна награда "Свети Паисий Хилендарски" се приемат до 1 септември

Наградата съществува от 2000-та година и не могат да се правят предложения за хора, които вече са носители на тази награда

Паметниците на Паисий Хилендарски в с. Доспей, Самоковско и в гр. Банско
Снимка: БГНЕС, Иво Иванов

"Действително останаха броени дни до 1 септември, когато приключва срокът за приемане на предложения за носителят на годишната държавна награда "Свети Паисий Хилендарски" за 2022. Тази награда е учредена за стимулиране на български творци изпълнители на произведения, свързани с българската история и традиции. Тя се присъжда на творци, които имат цялостен принос към националната културна идентичност и духовни ценности. Затова и всяко предложение трябва да съдържа името на твореца, който се предлага за номиниране на наградата както и кратки биографични данни за неговия принос към националната културна идентичност. Срокът за изпращане на предложенията е до 1 септември", каза за БНР Силва Хачерян – началник отдел „Регионални дейности“ в Министерството на културата във връзка с номинациите за годишната държавна награда „Св. Паисий Хилендарски“.  

Предложения могат да се правят до първи септември, а призът ще бъде връчен на тържествена церемония в Деня на народните будители – 1 ноември.

Тя обясни, че предложенията могат да се изпращат на адреса на Министерството на културата - гр. София, бул. „Александър Стамболийски” № 17. Важи пощенското клеймо. Могат да бъдат депозирани и в деловодството на Министерството на културата.

"Наградата съществува от 2000-та година. Тя се основава на член 19 от Закона за закрила и развитие на културата и е учредена с постановление номер 149 от 28 юли 2000-та година на Министерския съвет. Всяка година има носител на награда".

Носители на държавната награда „Свети Паисий Хилендарски“  последователно от 2000 г. са: проф. Вера Мутафчиева, акад. Светлин Русев, проф. Стефан Данаилов, Йордан Радичков, проф. Христо Христов, арх. Богдан Томалевски, Богомил Райнов, Валери Петров, Рангел Вълчанов, проф. Крум Дамянов, Наум Шопов, Христо Ганев, проф. Елка Бакалова, Анжел Вагенщайн, акад. Антон Дончев, акад. Васил Казанджиев, Владимир Зарев, Васил Михайлов, проф. Димитрина Гюрова-Савова, проф. Вера Найденова и проф. Надежда Драгова.

Тя обясни, че наградата се дава еднократно.

"Не могат да бъдат правени предложения за хора, които вече са носители на тази награда".

През 2022 отбелязваме 300 години от рождението на Паисий Хилендарски.

"Беше включен в списъка на бележити годишнини на Световната организация за образование и култура - ЮНЕСКО и тази годишнина се отбелязва в цялата страна с различни инициативи през цялата година. Тази награда "Свети Паисий Хилендарски" е своеобразна кулминация на това честване тази година", допълни за предаването "Закуска на тревата" Силва Хачерян.


Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Заради опасност от мълнии отлагат с два дни фестивала SOFIA LIGHTS. Билетите важат

С два дни се отлага началото на фестивала за имерсивни арт инсталации SOFIA LIGHTS, който ще се проведе в парк-музей "Врана". Това съобщи пред БНР Ясен Гешев от организаторите на събитието. Фестивалът трябваше да започне днес, но заради метеорологичните условия и опасността от падането на мълнии ще започне в събота сутрин и ще продължи..

публикувано на 25.07.24 в 11:18

Николай Захариев: Д-р Илиев искаше духът на джаз фестивала да се доближи до този в Монтрьо

Идеята на д-р Илиев беше фестивалът в Банско (сега в Боровец) като дух да се доближава до този в Монтрьо. Това е много висока топка . Това каза пред БНР Николай Захариев, музикален директор на международния джаз фестивал "Д-р Емил Илиев". Вече трета година фестивалът се провежда в планинския курорт Боровец. Захариев е дългогодишен музикален..

публикувано на 22.07.24 в 10:00

Виктория Бешлийска: "Нишка" е роман за изследването на женската сила

Сила.  Това е думата, която обединява седемте героини в новия роман на Виктория Бешлийска – "Нишка" . Женската сила като совалка на стан свързва съдбите на Скарлада, Ана, Зорка, Дана, Ружа, Мария и Йова. Няколко смели български жени, които принадлежат на различни времеви периоди.  Седем жени – дъщери, съпруги, майки, носещи отговорност..

публикувано на 22.07.24 в 09:10

Изключителен успех и престижни награди от 31-я Международен конкурс на ЮНЕСКО във Франция за деца от арт школа „Колорит“

Броени дни остават до откриването на Олимпийските игри в Париж. Но преди да бъде запален олимпийския огън в Париж на 26 юли, 4 500 деца и младежи от цял свят участваха в конкурса на  ЮНЕСКО на тема „Олимпийските игри от древна Гърция до съвременните игри. Спортни таланти със споделени ценности“. Изключителен успех и престижни награди заслужиха  деца..

публикувано на 21.07.24 в 05:33
Людмила Данова

Доброто винаги тържествува в разказите на Людмила Данова

"Вещица беше Виола" е един много интересен и полезен сборник с разкази на писателката Людмила Данова. Разказите в преобладаващата част не са необичайни, не са езотерика, но са почерпени от действителни случаи и събрани в образа на Виола - гадателка, лечителка, билкарка, която има мисията да помага на хората и иска, и Бог й дава шанса да остави..

публикувано на 21.07.24 в 04:38
Концерт от „Дни на класиката“ в Балчик през 2023 г.

"Дни на класиката" в Балчик ще се проведат за 15-и път

Петнадесетото издание на музикалния фестивал "Дни на класиката" започва на 20 юли, събота , в Балчик.  Тази година в центъра на вниманието е клавирната музика, защото Община Балчик се сдоби с два нови рояла . Средствата за тях бяха събирани в дългогодишна кампания, която започна през 2017 г.  Големият концертен роял пристигна през есента на..

публикувано на 18.07.24 в 17:04
 Проф. Ваня Добрева

Ваня Добрева: Когато човек се докосне до света на Александър Божинов, разбира, че животът е усмивка

Темата за историята като шарж, през живота и творчеството на родоначалника на българската карикатура Александър Божинов представяме в "Нощен хоризонт" с проф. Ваня Добрева . С нея говорим за човека, който положи основите на политическата карикатура в България и остави незаличима следа в историята на нашата култура.  Самият Александър Божинов..

публикувано на 16.07.24 в 12:17