Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Къщата-музей на Васил Левски в село Батулци от години тъне в разруха

Възстановяването ще струва 300 хиляди лева

Къщата-музей на Васил Левски в село Батулци
Снимка: Пламен Христов

Къщата-музей на Васил Левски в село Батулци в община Ябланица от години тъне в забрава и разруха. Местните се опасяват, че има опасност да се заличи частица от историята. Те настояват спешно да бъде реставрирана и ремонтирана къщата на Георги Диков - Кекевето, в която Апостола основава Местния революционен комитет през 1871 година.

Сградата е със статут на историческа недвижима културна ценност с местно значение. Първият етаж е бил ханче, имало е пекарна за хляб, запазена и до днес, както и там е имало изход, от който Васил Левски да излезе от втория етаж през стълбата и да се оттегли към планината. Областната администрация в Ловеч получи финансиране от Министерството на културата в размер на близо 16 хиляди лева за изготвяне на проект за ремонт и възстановяване на къщата музей Васил Левски в село Батулци, Община Ябланица. До преди малко повече от 20 години е била музей, но е изоставена и тъне в разруха.

От 1966 година къщата е превърната в музей, който съществува до средата на 90-те години на миналия век. В момента сградата е необитаема и се нуждае от спешно укрепване. През последните години инициативен комитет с председател Тодор Тодоров започва кампания за спасяването на къщата.

"Инициативният комитет е от 28 души местни хора и родолюбци. Нещата са в окаяно състояние, защото от 1998 година музеят е затворен и ограбен. Колекцията липсва, откраднат е пистолета, пушката, много ценно евангелие. Много странно - предадено е в Ловеч и го няма. Евангелието е от 14 век, писано е в манастира в Етрополе. Ако до една година не се направи ремонт на къщата, най-вероятно ще падне", каза за БНР Тодоров.

Той обясни, че доста от жителите от селото и региона са готови да помогнат за възстановяването на къщата:

"Хората са съгласни с всякакви средства да помагат и ние ще направим дарение от Инициативния комитет "Васил Левски" да закупим пистолет, пушка и кама. Тези три неща струват около 3 хиляди лева. Аз съм намерил в София колекционери, които могат да ги продадат. Ще ги закупим с наши средства и ще ги дарим".

За ремонта на къщата ще са необходими доста средства.

"Сумата не е малка. Идваха специалисти, които се занимават с тези дейности. Къщата-музей може да се възстанови с проект за над 300 хиляди лева".

Нели Митева, директор на Дирекцията, която отговаря за държавните имоти в областната администрация посочи какво е необходимо:

"Трябва да бъде уточнено предназначението на всяко от помещенията, как виждаме използването на пространството около къщата, самите помещения, къде ще бъдат разположени музейните експонати. Идеята е по-нататък да бъде музей и смятаме, че ако работим заедно и с общината, и с местните хора, с Регионалния исторически музей нещата ще се случат по най-добрия начин".

Кметският наместник на село Батулци Георги Братанов каза, че вече е имало изготвен проект за ремонта и реставрацията на къщата.

"Проектът за бюст-паметник, за каменен дувар и основен ремонт ще струва около 400 хиляди лева. Направихме ремонт на покрива на къщата, сменени са всички греди, обшит е тавана и са наредени плочите. Долният етаж е много стабилен".

Кметът на Ябланица Найден Найденов каза, че Общината ще положи усилия за възстановяването на къщата и превръщането ѝ в туристическа забележителност".

"Нашата идея е да се оформи и дворното пространство, където да се изгради навес, в който да се провеждат отрити уроци с децата и други мероприятия, но това ще е следващата стъпка, защото проектантът беше скептичен към тази идея по простата причина, че се усложнява проекта и може би ще има по-големи трудности при изпълнението. Ние имаме готовност общината да изгради тези допълнителни съоръжения в дворното пространство".

Тодор Тодоров коментира, че къщата не трябва да се стопанисва от община Ябланица:

"В никакъв случай. Тръгне ли ремонта бенефициент трябва да бъде Министерството на културата".

Една от наследниците на Васил Левски - пра-пра внучка на сестра му Яна - Христина Богданова каза, че причината за разрухата на къщата е безхаберието на държавата.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Севдалин Духнев

Севдалин Духнев за това как се прави и как се бие тъпана в далечна Америка

В поредния епизод на рубриката “Америка - илюзии и реалности” гост е Севдалин Духнев - майсторът на тъпани и мебели. Роден в Силистра , живял в София, от 20 години заедно със семейството си е част от българската общност в Чикаго. Казва, че не прави планове за бъдещето, но много му се иска един ден да се върне там, където е роден и да продължи да..

публикувано на 29.04.24 в 10:24

Петър Вутов: Всеки Божи храм е притегателен център за вярващите

Днес, когато православният свят празнува Вход Господен в Йерусалим - празникът на възторженото посрещане на Христос в светия град, ще ви направим съпричастни на една история за вярата и чудодейната й сила. Ще ни я разкаже Петър Вутов от мездренското село Игнатица. Пенсиониран инженер, дипломиран богослов, страстен писател и задълбочен..

публикувано на 28.04.24 в 07:18
Монумент в Молдова в памет на жертвите от  аварията в Чернобил

Плътно информационно затъмнение у нас 7 дни след идването на облака от Чернобил

38 години след атомната трагедия в Чернобил проф. Димитър Вацов завършва свое изследване по темата, което ще бъде издадено в книга. Проф. Вацов е  преподавател по философия и основател на Фондацията за хуманитарни и социални изследвания. Т ой започва изследването си преди близо 4 години.  В интервю за БНР авторът на изследването изрази надежда,..

публикувано на 26.04.24 в 10:35
Снимката е илюстративна

Община Божурище и местната общност - съюзени срещу канадски инвеститор. Събират подписи за референдум

Канадска минодобивна кампания има зелена светлина за проучвателни сондажи за второто тримесечие на тази година в района на село Златуша, община Божурище. Селото се намира на 20 километра от столицата. Инвеститорските намерения срещат силен отпор от местната общност. Събират се подписи за провеждането на местен референдум . Подписката ще..

публикувано на 26.04.24 в 07:14

Шокиращи "шедьоври" от световната кулинарна култура

От божествените деликатеси през традиционно, простичко, носталгично и убийствено вкусно приготвени храни, през екзотично звучащите и пропити от оригиналност кулинарни изобретения....в "Изотопия" стигнахме до противните, отблъскващи, шокиращи измерения на световната кулинарна култура.... Дълбоко в хранителните табута навлиза Автономията за..

обновено на 25.04.24 в 13:06
Снимката е илюстративна

"Коренът ни вика да се приберем." От чужбина до село - защо?

След години живот в чужбина млади семейства в Габровско избират да живеят на село и да се върнат към корените си. Те ще се съберат на среща в Трявна в рамките на кампанията "ЗАвръщането" , започнала в края на 2022 г. Историите си ще разкажат млади хора, завърнали се от Англия, Германия и Дания. Целта на кампанията и на срещата е да се..

публикувано на 24.04.24 в 06:59
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59