Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Къщата-музей на Васил Левски в село Батулци от години тъне в разруха

Възстановяването ще струва 300 хиляди лева

Къщата-музей на Васил Левски в село Батулци
Снимка: Пламен Христов

Къщата-музей на Васил Левски в село Батулци в община Ябланица от години тъне в забрава и разруха. Местните се опасяват, че има опасност да се заличи частица от историята. Те настояват спешно да бъде реставрирана и ремонтирана къщата на Георги Диков - Кекевето, в която Апостола основава Местния революционен комитет през 1871 година.

Сградата е със статут на историческа недвижима културна ценност с местно значение. Първият етаж е бил ханче, имало е пекарна за хляб, запазена и до днес, както и там е имало изход, от който Васил Левски да излезе от втория етаж през стълбата и да се оттегли към планината. Областната администрация в Ловеч получи финансиране от Министерството на културата в размер на близо 16 хиляди лева за изготвяне на проект за ремонт и възстановяване на къщата музей Васил Левски в село Батулци, Община Ябланица. До преди малко повече от 20 години е била музей, но е изоставена и тъне в разруха.

От 1966 година къщата е превърната в музей, който съществува до средата на 90-те години на миналия век. В момента сградата е необитаема и се нуждае от спешно укрепване. През последните години инициативен комитет с председател Тодор Тодоров започва кампания за спасяването на къщата.

"Инициативният комитет е от 28 души местни хора и родолюбци. Нещата са в окаяно състояние, защото от 1998 година музеят е затворен и ограбен. Колекцията липсва, откраднат е пистолета, пушката, много ценно евангелие. Много странно - предадено е в Ловеч и го няма. Евангелието е от 14 век, писано е в манастира в Етрополе. Ако до една година не се направи ремонт на къщата, най-вероятно ще падне", каза за БНР Тодоров.

Той обясни, че доста от жителите от селото и региона са готови да помогнат за възстановяването на къщата:

"Хората са съгласни с всякакви средства да помагат и ние ще направим дарение от Инициативния комитет "Васил Левски" да закупим пистолет, пушка и кама. Тези три неща струват около 3 хиляди лева. Аз съм намерил в София колекционери, които могат да ги продадат. Ще ги закупим с наши средства и ще ги дарим".

За ремонта на къщата ще са необходими доста средства.

"Сумата не е малка. Идваха специалисти, които се занимават с тези дейности. Къщата-музей може да се възстанови с проект за над 300 хиляди лева".

Нели Митева, директор на Дирекцията, която отговаря за държавните имоти в областната администрация посочи какво е необходимо:

"Трябва да бъде уточнено предназначението на всяко от помещенията, как виждаме използването на пространството около къщата, самите помещения, къде ще бъдат разположени музейните експонати. Идеята е по-нататък да бъде музей и смятаме, че ако работим заедно и с общината, и с местните хора, с Регионалния исторически музей нещата ще се случат по най-добрия начин".

Кметският наместник на село Батулци Георги Братанов каза, че вече е имало изготвен проект за ремонта и реставрацията на къщата.

"Проектът за бюст-паметник, за каменен дувар и основен ремонт ще струва около 400 хиляди лева. Направихме ремонт на покрива на къщата, сменени са всички греди, обшит е тавана и са наредени плочите. Долният етаж е много стабилен".

Кметът на Ябланица Найден Найденов каза, че Общината ще положи усилия за възстановяването на къщата и превръщането ѝ в туристическа забележителност".

"Нашата идея е да се оформи и дворното пространство, където да се изгради навес, в който да се провеждат отрити уроци с децата и други мероприятия, но това ще е следващата стъпка, защото проектантът беше скептичен към тази идея по простата причина, че се усложнява проекта и може би ще има по-големи трудности при изпълнението. Ние имаме готовност общината да изгради тези допълнителни съоръжения в дворното пространство".

Тодор Тодоров коментира, че къщата не трябва да се стопанисва от община Ябланица:

"В никакъв случай. Тръгне ли ремонта бенефициент трябва да бъде Министерството на културата".

Една от наследниците на Васил Левски - пра-пра внучка на сестра му Яна - Христина Богданова каза, че причината за разрухата на къщата е безхаберието на държавата.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: Винената култура се развива. 80 изби предлагат винен туризъм

"Виното е интелектуален продукт . С консумацията научаваме любопитни факти за самия регион, как се произвежда, откриваме философията и страстта, която са вложили в него неговите създатели." Това каза пред БНР Гергана Тодорова – винен специалист, главен редактор на първия онлайн пътеводител за винен туризъм у нас. Винарските изби, които..

публикувано на 22.07.24 в 13:40
Елица Бъчварова

Елица Бъчварова: Македонският въпрос е болката на Балканите

55 години след първото издание на книжния пазар отново излиза романът на Свобода Бъчварова "Литургия за Илинден". "Македонският въпрос е много болезнен, тежък, многостранен въпрос за България. Болката на Балканите ", каза пред БНР дъщерята на авторката – Елица Бъчварова, социолог и антрополог. "Това не е монопол на македонското движение...

публикувано на 22.07.24 в 11:05

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица при проучванията на средновековен некропол, източно от крепостта „Ряховец“ и в непосредствена близост до депото за отпадъци на железничарския град. По покана на Националния исторически музей горнооряховските археолози ще покажат находките си през годините от..

публикувано на 21.07.24 в 06:36

Гай Анжел спасява хора от удавяне вече 26 години

Яфо дълго време е бил „българската столица на Израел“. Всяко момче е мечтаело да бъде велик футболист в представителния отбор на града - Макаби - Яфо, чийто треньор е бил от „Левски“ - София. Е имало е и такава, чийто поглед е бил вперен в синьото море, ограждащо западната част на града. Сред тях е бил е Гай Анжел, който не веднъж от ранна пролет до..

публикувано на 21.07.24 в 06:09
Живка Милова

Живка Милова учи българчетата на родния им език под звездите на Фамагуста

Какво е да учиш българчета на български език под звездите на Фамагуста, как се пишат новини за българите далеч от родината и как българската държава подкрепя тези две дейности, разказва Живка Милова в разговор с Ася Пенчева. Паралимни е кипърски град в окръг Фамагуста и освен прекрасните плажове и луксозни хотели, има и българско..

публикувано на 21.07.24 в 05:54
Калинка Александрова Янчева

Рецепта за дълголетие - 99 годишната баба Калинче от село Варвара

" Да обичаш, да не мразиш никого, да не мислиш лошо" - това е най-добрата рецепта за дълголетие според 99-годишната баба Калинче от пазарджишкото село Варвара.  Калинка Александрова Янчева е родена на 13 април 1925 година . С нея ни среща адв. Николай Баташки, когото слушателите познават от месечното издание на Правната рубрика на..

публикувано на 18.07.24 в 16:53

Без сценарий - околоселските пътешествия на Десислав Лафчиев

"Идеята се зароди още във Факултета по журналистика. Тази тема със селата открай време ми е доста интересна. Исках да направя поредица за българските села ." Така обясни своята страст по околоселските пътешествия журналистът Десислав Лафчиев в интервю за БНР. " Без никакъв сценарий да тръгнеш към случайно село , без да знаеш какво ще..

публикувано на 15.07.24 в 11:09