Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Къщата-музей на Васил Левски в село Батулци от години тъне в разруха

Възстановяването ще струва 300 хиляди лева

Къщата-музей на Васил Левски в село Батулци
Снимка: Пламен Христов

Къщата-музей на Васил Левски в село Батулци в община Ябланица от години тъне в забрава и разруха. Местните се опасяват, че има опасност да се заличи частица от историята. Те настояват спешно да бъде реставрирана и ремонтирана къщата на Георги Диков - Кекевето, в която Апостола основава Местния революционен комитет през 1871 година.

Сградата е със статут на историческа недвижима културна ценност с местно значение. Първият етаж е бил ханче, имало е пекарна за хляб, запазена и до днес, както и там е имало изход, от който Васил Левски да излезе от втория етаж през стълбата и да се оттегли към планината. Областната администрация в Ловеч получи финансиране от Министерството на културата в размер на близо 16 хиляди лева за изготвяне на проект за ремонт и възстановяване на къщата музей Васил Левски в село Батулци, Община Ябланица. До преди малко повече от 20 години е била музей, но е изоставена и тъне в разруха.

От 1966 година къщата е превърната в музей, който съществува до средата на 90-те години на миналия век. В момента сградата е необитаема и се нуждае от спешно укрепване. През последните години инициативен комитет с председател Тодор Тодоров започва кампания за спасяването на къщата.

"Инициативният комитет е от 28 души местни хора и родолюбци. Нещата са в окаяно състояние, защото от 1998 година музеят е затворен и ограбен. Колекцията липсва, откраднат е пистолета, пушката, много ценно евангелие. Много странно - предадено е в Ловеч и го няма. Евангелието е от 14 век, писано е в манастира в Етрополе. Ако до една година не се направи ремонт на къщата, най-вероятно ще падне", каза за БНР Тодоров.

Той обясни, че доста от жителите от селото и региона са готови да помогнат за възстановяването на къщата:

"Хората са съгласни с всякакви средства да помагат и ние ще направим дарение от Инициативния комитет "Васил Левски" да закупим пистолет, пушка и кама. Тези три неща струват около 3 хиляди лева. Аз съм намерил в София колекционери, които могат да ги продадат. Ще ги закупим с наши средства и ще ги дарим".

За ремонта на къщата ще са необходими доста средства.

"Сумата не е малка. Идваха специалисти, които се занимават с тези дейности. Къщата-музей може да се възстанови с проект за над 300 хиляди лева".

Нели Митева, директор на Дирекцията, която отговаря за държавните имоти в областната администрация посочи какво е необходимо:

"Трябва да бъде уточнено предназначението на всяко от помещенията, как виждаме използването на пространството около къщата, самите помещения, къде ще бъдат разположени музейните експонати. Идеята е по-нататък да бъде музей и смятаме, че ако работим заедно и с общината, и с местните хора, с Регионалния исторически музей нещата ще се случат по най-добрия начин".

Кметският наместник на село Батулци Георги Братанов каза, че вече е имало изготвен проект за ремонта и реставрацията на къщата.

"Проектът за бюст-паметник, за каменен дувар и основен ремонт ще струва около 400 хиляди лева. Направихме ремонт на покрива на къщата, сменени са всички греди, обшит е тавана и са наредени плочите. Долният етаж е много стабилен".

Кметът на Ябланица Найден Найденов каза, че Общината ще положи усилия за възстановяването на къщата и превръщането ѝ в туристическа забележителност".

"Нашата идея е да се оформи и дворното пространство, където да се изгради навес, в който да се провеждат отрити уроци с децата и други мероприятия, но това ще е следващата стъпка, защото проектантът беше скептичен към тази идея по простата причина, че се усложнява проекта и може би ще има по-големи трудности при изпълнението. Ние имаме готовност общината да изгради тези допълнителни съоръжения в дворното пространство".

Тодор Тодоров коментира, че къщата не трябва да се стопанисва от община Ябланица:

"В никакъв случай. Тръгне ли ремонта бенефициент трябва да бъде Министерството на културата".

Една от наследниците на Васил Левски - пра-пра внучка на сестра му Яна - Христина Богданова каза, че причината за разрухата на къщата е безхаберието на държавата.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16