Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жители на Панагюрище даряват на Регионалния исторически музей в града семейни вещи

Регионалният исторически музей в Панагюрище
Снимка: METTA/Facebook-Регионалният исторически музей в Панагюрище

Все повече жители на Панагюрище даряват на Регионалния исторически музей в града семейни вещи, останали от предците им  Хората го правят с убеждението, че по този начин не само обогатяват фонда на културната институция, но и съхраняват фамилните реликви.
Всеизвестно е, че почти във всяка панагюрска къща се пазят семейни вещи, които се предават като реликви през поколенията. За тях това е история, а в този град отношението към българската памет е особено чувствителна.  В Регионалния исторически музей се радват на всяка вещ, която става част от музейната експозиция, каза директорът доц. д-р Атанас Шопов: 

"Изработихме музейният екип една политика, за работа с тези публики, с хората, които искат да даряват. Те трябва да ти повярват, защото музейните фондове основно при нас се събират. Не е гордост това, което казвам, че ние не сме направили откупки, обаче за сметка на това можем да се похвалим, че имаме уникални дарения, които много трудно дори бихте купили с пари, защото преди да купиш нещо, ти трябва да убедиш човека срещу теб, че той трябва да се раздели с тези съкровени сакрални ценности на фамилията. Ние получаваме много добри предмети, които са свързани с етнографската част, с бита на панагюреца, уникални панагюрски носии, които правят панагюрските мутафчии, които изнасят този занаят мутафчийския по цели Балкански полуостров".

В този все по-комерсиален свят е важно да уточним,  че тук не става дума за продажба, а за абсолютно безплатен акт, воден единствено от идеята за съхраняване на родовата памет за идните поколения:

"Ние даваме само символичен акт - свидетелство за дарение, което се завежда в специална книга, описано е и всяка година в нощта на музеите откриваме поредна изложба на дарители", допълни за предаването "Рано в неделя" доц. д-р Атанас Шопов.  

В Регионалния исторически музей притежават предмети от свещеник Недельо Иванов.

"Това е личността от Поибрене, която дава кръст от Поибренската църква и през цялото време е с хвърковатата чета на Бенковски".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
акад. Христо Кючуков

Акад. Христо Кючуков: Възродителният процес да се помни, за да не се случва отново!

Навършват се 40 години от насилствената смяна на имената на мюсюлманите у нас. На днешния ден, 26 декември 1984 година при протест в село Могиляне е простреляна малката Тюркян, майката е ранена, а други двама са убити. Възпоменателен митинг край Могиляне за 40 г. от смяната на имената на българските турци       " Възродителният процес в..

публикувано на 26.12.24 в 11:43
Марияна Кърк

Да си пожелаеш за Коледа... стари фотографии

С годините изборът на коледни подаръци, особено за най-близките хора, се превръща в изпитание. 48-годишната Марияна Кърк от Ямбол сама избира своя подарък за миналата Коледа. Но какво се случва, когато желанието ѝ се сбъдва и къде я отвежда загадката от старите фотографии, попаднали в живота ѝ? Марияна Кърк отдавна живее в Лондон, където работи..

публикувано на 25.12.24 в 10:25

Балван: Истории за надеждата по Рождество

Четири момичета, жертви на насилие, посрещат Рождество Христово в кризисния център за деца, жертви на трафик и насилие във великотърновското село Балван. Най-малката е на 10 години, а най-голямата е 17-годишна. Вместо да отварят коледни подаръци под елхата в домовете си, те са под закрила и на чуждо за тях място. Имат своята Коледа,..

публикувано на 25.12.24 в 09:23
 Станислав Стоилов, Кирил Димитров, Мартин Милев и Илия Петков

Коледарска група от с. Столник, община Елин Пелин възражда българската традиция

Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа.  Коледарската група е от единадесет млади момчета .  Коледарите пеят песни и правят наричания за здраве и плодородие . От читалище "Иван Вазов" в селото са им ушили носии, пояси и яморлуци. Коледарите носят и геги, на които жителите на селото..

публикувано на 25.12.24 в 07:00
Боян Минчев

Боян Минчев шекерджията - живо съкровище, вписан за нематериално културно наследство

Днешното утро ще "подсладим" с историята на един шекерджия от Габрово. Преди броени дни той беше обявен за живо човешко съкровище и вписан в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство .  Боян Минчев е на 35 години и продължава традициите на занаята, предаден му от неговия дядо. С майстора на познатите..

публикувано на 21.12.24 в 07:00

Злоупотреби с общински имоти в Белово? Искат оставката на председателя на Общинския съвет

Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..

публикувано на 18.12.24 в 08:50
Александър Тодоров и Ваклина Стоянова

"Дари храна, дари любов" - топлина за селата от Северозапада

Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..

публикувано на 17.12.24 в 10:00